Zlato půjde na sever, Finové deklasovali Rusy

TURÍN

Stoprocentní úspěšnost finských hokejistů na olympijském turnaji v Turíně trvá. Hráči Suomi v pátečním semifinále nedali šanci Rusům, kterým nedovolili vstřelit gól a vyhráli 4:0. O zlaté medaile se tak v nedělním finále utkají Seveřané, Rusové se v sobotu postaví v boji o bronz českým hokejistům, kteří nestačili na Švédy.

Finové ukázali svou sílu v přesilových hrách i precizní defenzivě. Do vysněného finále ho posunuly dvě využité přesilové hry a třetí čisté konto gólmana Antera Niittymäkiho, který si připsal 21 úspěšných zákroků. Tým kouče Erkky Westerlunda inkasoval v Turíně jen pět branek a odehrál už pátý duel bez obdrženého gólu. Do finále už Finové nastoupí s vědomím, že vyrovnali svůj nejlepší výsledek z olympijských her v Calgary v roce 1988, kde skončili druzí.

Rusové měli před semifinálovým duelem problémy se složením třetího a čtvrtého útoku, protože kouči Vladimíru Krikunovovi zbylo jen jedenáct útočníků. Malkin totiž dostal za kopnutí do Kanaďana Lecavaliera jednozápasový trest a Koroljuka vyřadila ze hry zraněná třísla. Rusko na turnaji vsadilo na osm beků a dvanáct forvardů a doplnit sestavu tak mohl jen nově povolaný útočník Něprjajev. Finům vypadl kvůli zranění ramena bek Salo a kouč Erkka Westerlund pozval jako zálohu Kukkonena z Kärpätu Oulu.

Počáteční aktivita nepomohla

V úvodu byli aktivnější Rusové, ale Finové jim v zakončení nedali moc prostoru. Šanci na vedoucí gól nabídl Seveřanům vyloučením Gončar a hráči Suomi potvrdili, že jsou na turnaji v přesilovkách nejlepší. Timonenovo nahození šikovně tečoval Peltonen a vstřelil v 7. minutě již čtrnáctý gól Finů v početní výhodě. Gólman Nabokov pak musel řešit nebezpečný pokus Olliho Jokinena ze skrumáže.

Potom měli Rusové štěstí, protože Hagmanův i Peltonenův pokus zastavila tyč. Ruská snaha o vyrovnání i v dalším průběhu narážela na zhuštěnou obranu soupeře na obranné modré čáře či bezchybného Niittymäkiho. Seveřané naopak byli efektivní. Selänneho střelu ještě v polovině utkání Nabokov vyrazil, ale odražený puk nahrál kapitán Saku Koivu obránci Lydmanovi, jenž přesnou střelou zvýšil rozdíl.

Druhá využitá přesilovka už přiblížila finskému celku finálový sen na dosah. Při Něprjajevově trestu se Timonenova střela odrazila od zadního mantinelu a Saku Koivu za přispění obránce Andreje Markova dopravil puk za brankovou čáru. Deset minut před koncem dal definitivní pečeť postupu Suomi Olli Jokinen, který se šestým gólem vyrovnal v čele tabulky střelců svému spoluhráči Selännemu. Díky vyloučením Kovalčuka a Kasparaitise na dvě plus dvě minuty navíc dohrávali Finové zápas téměř osm minut v početní výhodě.

Finsko - Rusko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Peltonen (Timonen), 30. Lydman (S. Koivu), 34. S. Koivu (Timonen, Selänne), 50. O. Jokinen (Peltonen, N. Kapanen). Rozhodčí: Van Massenhoven (Kan.) - Mášik (SR), Sericolo (USA). Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Diváci: 8702.
Finsko: Niittymäki - Timonen, Numminen, Nummelin, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Jokinen - Hagman, N. Kapanen, Nieminen - Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu. Trenér: Erkka Westerlund.
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Taratuchin, Charitonov - Afinogenov, Něprjajev. Trenér: Vladimir Krikunov.