Rakušané nedali ve slalomu nikomu šanci, vyhrál Raich

Olympijský slalom v Sestriere ovládli v sobotu Rakušané, kteří získali všechny medaile. Vyhrál Benjamin Raich o 83 setin vteřiny před Reinfriedem Herbstem, třetí byl Rainer Schönfelder. Z trojice českých reprezentantů dnešní závod dokončil jen Martin Vráblík, který obsadil 21. příčku. Kryštof Krýzl nedokončil první kolo, Filip Trejbal druhé.

Raich vedl už po prvním kole, kdy měl minimální náskok jediné setiny vteřiny před Kallem Palanderem. Finský lyžař však chyboval hned ve druhé brance druhého kola, a i když do cíle dojel v průběžně nejrychlejším čase, byl diskvalifikován a s medailí se musel rozloučit. Vítěz obřího slalomu nepustil šanci získat na turínských hrách druhé zlato. Od začátku zajížděl nejrychlejší mezičasy, v závěrečné pasáži svůj náskok ještě navýšil a na Herbsta nakonec získal více než osm desetin vteřiny.

Pro sedmadvacetiletého Rakušana je však druhé místo životním úspěchem. V létě byl vyřazen z reprezentačního kádru a musel trénovat individuálně, pak mu funkcionáři dali šanci a v lednu skončil druhý ve slalomu Světového poháru v Kitzbühelu. Navzdory chybě ve střední části trati, kdy se dostal do velkého záklonu, dokázal stejné umístění zopakovat i v Sestriere a při premiéře na velké akci získal stříbrnou medaili.

Osmadvacetiletý Schönfelder se na bronzovou příčku posunul ze sedmé pozice po prvním kole. O tři setiny porazil japonské překvapení Kentara Minagawu a Švéda Andreho Myhrera, kteří se dělili o čtvrté místo.

Rocca roli favorita nepotvrdil

Vráblík byl po prvním kole osmadvacátý. Ve druhé části závodu se sice dopustil chyby na prvním ze zlomů, ale díky vypadnutí řady závodníků se posunul o sedm příček. Ze šestnácté pozice do druhého kola startoval juniorský mistr světa z loňského roku Trejbal, ale po několika brankách upadl a závod pro něj skončil.

Jen půl minuty trval italský sen o zlaté medaili v této disciplíně. Domácí favorit Giorgio Rocca, jenž se měl stát nástupcem slavného Alberta Tomby, vypadl už v prvním kole. Vítěz pěti závodů letošního Světového poháru startoval jako první ze všech a měl výhodu dokonale upravené trati. Krátce po prvním mezičase se mu však překřížily lyže, dostal se do předklonu a upadl. Po dvou nezdarech ve Světovém poháru tak nedokončil třetí slalom speciál za sebou.

Podobně dopadli v prvním kole překvapivý vítěz olympijské kombinace Američan Ted Ligety a jeho slavný krajan Bode Miller.

Muži - slalom
1. Raich 1:43,14 (53,37+49,77), 2. Herbst 1:43,97 (53,55+ 50,42), 3. Schönfelder (všichni Rak.) 1:44,15 (54,03+50,12), 4. Myhrer (Švéd.) 1:44,18 (53,95+50,23), 4. Minagawa (Jap.) 1:44,18 (53,44+50,74), 6. Kostelič (Chorv.) 1:44,45 (54,43+50,02), 7. Juasa (Jap.) 1:44,57 (54,76+49,81), 8. Brolenius (Švéd.) 1:44,81 (54,37+50,44), 9. Grandi (Kan.) 1:44,84 (53,64+51,20), 10. Hansson (Švéd.) 1:45,24 (54,50+50,74), 11. Bourgeat (Fr.) 1:45,48 (54,45+51,03), 12. Cochran (USA) 1:45,68 (54,49+51,19), 13. Grubelnik (Slovin.) 1:45,69 (54,87+50,82), 14. Berthod 1:46,00 (56,22+49,78), 15. Zurbriggen (oba Švýc.) 1:46,10 (55,17+50,93), ...21. Vráblík 1:47,40 (56,01+51,39), Trejbal nedokončil 2. kolo, K. Krýzl (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.