Rubriky:

Sázení

Nottingham proti Q.P.R.!

26. ledna 2010 14:25

Co nabízí druhá anglická fotbalová liga? Souboje drsných chlapíků, kteří leckdy nahrazují šikovnost maximální tvrdostí. Vyrovnaný peloton se čtyřiadvaceti týmy. Napětí jako v tlakovém hrnci. Tři výhry v řadě vykopnou mužstvo k výšinám, tři porážky posílají celek do boje o přežití.

 

CO

Queens Park Rangers, londýnský klub, jehož branku hájí český gólman Radek Černý, se dnes představí na půdě ambiciózního Nottinghamu. Zhoupněte se v kolébce fotbalu!

Nottingham nasbíral 49 bodů a je druhý s tříbodovým mankem na vedoucí Newcastle. Před třetím West Bromwichem má Forest dvoubodový náskok. Pokud Nottingham udrží stříbrnou pozici, zajistí si přímý postup do Premier League. O účasti mezi smetánkou stále může snít i Queens Park Rangers. Modrobílý celek z Londýna je sice s 34 body až jedenáctý, na šestý Blackpool však ve vyrovnané tabulce ztrácí pouze pět bodů. Týmy na třetím až šestém místě sehrají baráž o třetí postupové místo. Bookmakeři Tipsportu dávají více šancí na úspěch Nottinghamu. Na vítězství Forest sázejte v kursu 1,65:1. Pokud si myslíte, že se zrodí překvapení a vyhrají Queens Park Rangers, pošlete do hry kurs 4,56:1. Pro nerozhodný výsledek je k dispozici kurs 3,5:1. Oba soupeři se utkali naposledy loni v srpnu a zápas v Londýně skončil 1:1.

Pět let působí český brankář Radek Černý v kolébce fotbalu. Od ledna 2005 do května 2008 hájil barvy Tottenhamu Hotspur a okusil Premier League i pohárové soutěže. Pětatřicetiletý gólman neopustil Londýn ani při dalším angažmá. Z White Hart Lane se přemístil na Loftus Road, kde má svůj stánek Queens Park Rangers, hrdý druholigový klub s bohatou historií. V minulé sezoně „Hoops“ jedenáctí, ovšem jednička v brance prožila vydařenou sezonu. Za devatenáct vychytaných nul Radek Černý dostal Zlatou rukavici, o kterou se podělil s gólmanem Sheffieldu United Paddym Kennym. Uprostřed aktuálního ročníku odpovídal Radek Černý na otázky Tipsportu.

Jak hodnotíte úroveň druhé anglické ligy v porovnání s Premier League?
Rozdíly v kvalitě obou soutěží jsou samozřejmě patrné, v League Championship je viditelný výkonnostní propad. Řeknu to takhle: druholigový celek může porazit soupeře z Premier League. Koneckonců v FA Cupu nebo v Carling Cupu to není nic výjimečného. Ale z pohledu dlouhodobější soutěže se oba týmy měřit nemohou. Když klub postoupí z druhé ligy do Premier League, okamžitě shání hotové a zkušené hráče. A nejsou to jen nějaké kosmetické úpravy kádru. Manažer prostě musí přivést kvalitu, aby mužstvo mělo šanci v nejvyšší soutěži důstojně obstát a nebylo od začátku jasným outsiderem. Elitní anglická soutěž už dávno nenabízí jen nakopávání míče dopředu, které bylo kdysi typické pro ostrovní fotbal.

Jakým stylem hrají druholigové celky?
Fanoušci sledující Premier League zjistí, že ve druhé lize se fotbalovost trochu vytrácí. Akce začínají šedesáti až sedmdesátimetrovými nákopy dopředu, útočící mužstvo se snaží získat odražený míč a pálit na branku. V nejvyšší soutěži se hraje více odzadu a kombinačně. Ale i tam to občas hráči nakopávají dopředu hlava nehlava (směje se). Někdy jsou takové akce účinnější než zdlouhavé rozehrávání. Samozřejmě že i v League Championship působí celá řada kvalitních a technicky vyspělých hráčů. Ti méně šikovní nahrazují fotbalovost maximální tvrdostí. Ta je určitě vyšší než v Premier League. Podobné je to i v nižších anglických ligách. Je vidět více osobních soubojů, ale skoro vždycky se hraje férově. Pro nějaké simulování není prostor, fanoušci to vyloženě nesnáší. Moc se jim nelíbí, ani když se něčeho takového dopustí hráč jejich týmu.

Queens Park Rangers vyhlásil před sezonou postupové ambice, zatím je však uprostřed čtyřiadvacetičlenné tabulky. Museli jste své cíle přehodnotit?
V prognózách jsem opatrný, protože konkurence je obrovská a zátěž při takovém množství soupeřů enormní. Žádné utkání není lehké, každý může opravdu porazit každého. Je skoro jedno, zda zrovna hrajete v Leicesteru, Watfordu, Coventry nebo Plymouthu. Když se někoho zeptám, zda zná nějaké hráče Queens Park Rangers, nastane ticho (směje se). Snažíme se získat posily. Trochu komplikovanější je to na naší lavičce. V této sezoně máme už čtvrtého kouče. V klubu jsem rok a půl a zažil jsem sedm trenérů. Postoupit chceme, to pořád platí. Pokusíme se skončit do šestého místa, které uchovává naději. Teď, když si povídáme, ztrácíme na šestou pozici pouze čtyři body, což rozhodně není nepřekonatelné. Druhá anglická liga je ohromně vyrovnaná. Mužstvo třikrát po sobě vyhraje a už prakticky patří mezi kandidáty na postup. Když se vám naopak tři zápasy nepovedou, už počítáte body potřebné k záchraně. Mužstva na prvních dvou místech si zajistí přímý postup do Premier League. Týmy na třetí až šesté příčce se poperou o poslední postupovou pozici.

Které týmy si podle vás zajistí přímý postup?
Docela určitě Newcastle United, to je tým, který je pro mě favoritem soutěže. O druhé místo se poperou Nottingham Forest s West Bromwich Albion. Tato mužstva svou kvalitou převyšují ostatní soupeře.

V Londýně má adresu celá řada věhlasných klubů. Jaké postavení má mezi nimi Queens Park Rangers?
Pro fanoušky jsme takový neutrální klub. Není proti nám namířena nenávist, tak jako je to třeba mezi příznivci Chelsea, Tottenhamu nebo Arsenalu. Lidé nás respektují. Queens Park Rangers má dlouhou historii. Hrával Premier League, v devadesátých letech tady úspěšně působil brankář Jan Stejskal. Našimi nejbližšími sousedy ve městě jsou Chelsea a Fulham.

Jaká atmosféra panuje při domácích zápasech?
Hrajeme na typicky anglickém stadionu Loftus Road, kam se vejde více než devatenáct tisíc diváků. Je to takový útulný vršovický ďolíček v Londýně. Na naše zápasy chodí v průměru třináct tisíc lidí, když přijede kvalitní soupeř, jsou návštěvy ještě vyšší. Pokud předvádíme dobrý fotbal, je atmosféra výborná, v opačném případě to bývá komornější. Ale tak je to všude, fanoušci v Londýně jsou hodně nároční. Že by hráči v zápase nebojovali na maximum? To si tady nikdo nedovolí. K bojovnosti, která se považuje za naprostou samozřejmost, je třeba přidat něco navíc a vyhrát.

V minulé sezoně jste získal Zlatou rukavici za vychytané nuly. Jak jste spokojen se svými výkony v aktuálním ročníku League Championship?
Já ani obránci spokojeni být nemůžeme. Na můj vkus dostáváme dost gólů, trochu nám to vzadu skřípe. Je to i tím, že jsme na začátku sezony poněkud změnili styl hry. Dříve jsme sice dávali méně branek, ale i méně dostávali. Pokoušíme se vrátit do starých kolejí. Pevnější obrana zvedne sebevědomí celému týmu.

Věříte, že si ještě zachytáte v Premier League?
Tak to opravdu nevím… Bylo by to samozřejmě hezké. Museli bychom teď postoupit s Queens Park Rangers. Smlouvu mám v klubu ještě na příští rok. Co bude potom, to je zatím ve hvězdách.

CO

Zrušit


Časová osa: Sázení

Filtr článků - Sázení