Útočník Sýkora byl u čtyř gólů

PARDUBICE

Hokejisté Pardubic porazili v 5. zápase semifinále extraligy Třinec 7:2 a ujali se v sérii vedení 3:2. Šestý duel se hraje v neděli od 17:00 v Třinci. Pardubickým hrdinou se v pátek stal útočník Petr Sýkora. Jeho dvě asistence pomohly Pardubicím otočit skóre, v poslední minutě druhé třetiny pak sám dal vítěznou branku.

Třinecký hráč Libor Procházka se snaží zastavit Petra Koukala z Pardubic (vpravo).

Přes nepovedený začátek hokejisté Pardubic, vedeni mimořádně produktivním útočníkem Sýkorou (22), dosáhli doma před vyprodaným hledištěm třetího vítězství v sérii. Z domácí sestavy vypadl těsně před utkáním Novotný pro střevní potíže, takže obraně vypomáhali renomovaní útočníci Janecký s Pospíšilem.

Oslabení Východočeši však už při druhém střídání inkasovali. Po Pavelkově průniku vystřelil Čakajík a Janků v 64. vteřině z dorážky poslal puk do sítě pod padajícím Svobodou. "Začátek byl perfektní, celý tým perfektně bruslil, pak jsme ale dopláceli na chyby," zalitoval třinecký kouč Pavel Marek. První zaváhání Malinského ještě agilní útočník Sýkora nepotrestal, ale hned při dalším útoku třineckého obránce už o puk obral, ujel a předložil báječný pas Divíškovi, aby přečíslení využil k vyrovnání.

Pardubičtí získali silově navrch, jenže Lakosil předvedl už v první části 15 úspěšných zásahů. Ve 25. minutě však znovu zaúřadoval Sýkora. Nejrychlejší bruslař extraligy ujel obraně hostí a stihl přihrát Mudrochovi, jenž po ledě mířil přesně. Hostům přinesly gólové šance brejky, jenže Skořepa trefil horní tyčku a Hašek v rychlosti nestihl zakončit. Třinec nebyl v té chvíli horším mužstvem na ledě, jenže 14 vteřin před druhou přestávkou se zase ohlásil expres Sýkora.

Ve středním pásmu prokázal ohromné zrychlení, na pár krocích ujel nešťastnému Malinskému a mířil přesně do sítě vedle levého betonu Lakosila. "Po nervózní a pomalé hře v úvodu jsme dostali zápas postupně pod kontrolu a útočným důrazem soupeře předčili," tvrdil asistent kouče Pardubic Jiří Seidl. Třinec ožil gólem z 18. sekundy třetí části, kdy Ivan podivně odražený kotouč poslal bez přípravy do Svobodovy branky.

Pardubice však pozorně hlídaly obranné pásmo, hráči šli nekompromisně do každého souboje, a přestože hosté v redukované sestavě častěji stříleli, při Procházkově vyloučení pečetil výhru domácích Blažek. "To byl zlomový moment, pak už jsme neměli šanci," připustil Marek. Závěr přinesl exhibici Pardubic, při níž se znovu trefil Sýkora, ujala se skákavá střela Janeckého z půli hřiště a 38 sekund po ní vše zakončila Tvrdíkova dělovka.

Hrdinou Pardubic byl Sýkora

Mladší bratr zraněného obránce na sebe vzal roli klíčové postavy pátého semifinálového duelu. "Obránce proti mně stál, zatímco já měl rychlost, a tak jsem v plné jízdě uháněl s pukem a při zakončení už měl dost času, abych volil střelu," popsal důležitý gól na 3:1.

"Bylo hodně důležité, že jsme jim dali branku do šatny, zvláště když Třinec v té chvíli lépe bruslil a měl i pár šancí na vyrovnání," líčil Sýkora, jenž si šest a půl minuty před koncem skóre připsal další trefu. "Ten zápas se mi opravdu povedl," říkal.

Přestože Pardubice včera rychle prohrávaly, mužstvo neovládla křeč. "Bylo to nepříjemné inkasovat hned z první střely, ale věděli jsme, že je dost času něco s výsledkem udělat," tvrdil Sýkora, jehož milimetrově přesné přihrávky přinesly domácím obrat. "Byly to dva velmi podobné brejky, při nichž se mi povedlo využít třineckých chyb. Divíšek či Mudroch si najeli do ideální pozice a stříleli velmi přesně," doplnil pardubický útočník, který byl u všeho.

Třinec věří v sedmý zápas

"Sýkorova rychlost je ohromující, sami jsme mu ale několika drobnými zaváháními umožnili ji využít," přiznal Pavel Janků, autor první branky utkání. "Pavelek na sebe skvěle navázal protihráče, měl jsem dost prostoru zpracovat si puk. Škoda jen, že jsme vedení neudrželi déle. Pardubice musely být takovým vývojem v úvodu zaskočené," doplnil někdejší král střelců sezóny 1995/96.

"Soupeř je v otázce postupu sice o krok dál, ale my v neděli uděláme vše pro vrácení série k rozhodujícímu sedmému duelu," slíbil třinecký obránce Petr Gřegořek. "Teď už tu šanci nepustíme," tvrdil však Sýkora, přičemž výkon jeho i celého mužstva ocenili diváci zasypáním ledu perníky.

PARDUBICE vs. TŘINEC 7:2 (1:1, 2:0, 4:1)