Jihočeši vypráskali Spartu z poháru

Fotbalistům pražské Sparty se sen o zisku 'double' nesplní. Ligový lídr totiž vypadl z Poháru ČMFS už ve čtvrtém kole po domácím debaklu 0:4 s Českými Budějovicemi. Pro Spartu je to nejtěžší prohra sezóny. Do dalších bojů již proklouzly i Jablonec, Příbram, Slavia a Ostrava.

Slavia potvrdila v Olomouci roli favorita a narozdíl od druhého pražského 'S' postoupila.

Budějovičtí, za něž skórovali Svoboda, Rožboud, Plocek a Matoušek, si spravili chuť po nedělní drtivé prohře v lize 1:6 na Slavii. První dva údery zasadili hosté v závěru poločasu, když nejdříve ve 40. minutě Svoboda po rohu umístil míč k levé tyči a o tři minuty později přidal druhou trefu Rožboud hlavou.

Sparťanský kouč Kotrba poslal po přestávce na trávník novou krev Zbončáka a Zelenku, jenže po dalších šesti minutách potřetí šokoval domácí lavičku i pár stovek diváků v ochozech Plocek. Hrubkou se na jeho zářezu podepsal Sivok a vzápětí byl střídán Homolou.

Letenští byli v druhé půli dvakrát blízko brance - v 72. minutě Homola po rohu jen orazítkoval břevno, v samotném závěru pak spálil svou gólovku Pospíšil. Po první z těchto příležitostí se potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš, z protiútoku po krásné akci skóroval Matoušek a bylo vymalováno - 0:4! Nejtěžší prohra Sparty, která se v utkání prakticky na nic nezmohla, byla na světě.

Sparta Praha - České Budějovice 0:4 (0:2)
Branky: 40. Svoboda, 43. Rožboud, 51. Plocek, 73. Matoušek. Rozhodčí: Dvořáček - Krátký, Pinkas. Diváci: 520.
Sparta
Kouba - Flachbart (46. Zelenka), Klein, Hübschman, Loučka - Holub, Sivok (53. Homola), M. Jarolím (46. Zbončák), Michalík - Kincl, Pospíšil.
České Budějovice
Kolář - K. Doležal, Konečný, Penner (46. Horejš), Leština - Plocek, Chlebek, Rožboud (74. Vozábal), Svoboda - Bouchal (68. Jůn), Matoušek.

Jablonci vyšly nástupy do poločasů

Především bleskovými nástupy do obou poločasů rozhodli fotbalisté Jablonce úvodní osmifinále Poháru ČMFS s Brnem. Severočeši v domácím prostředí vyhráli 2:1, když na první gól jim stačilo šest minut, podruhé skórovali jen tři minuty po poločasové přestávce.

Bleskové rozuzlení zápasu zařídil Mašek střelou z hranice pokutového území po Šenkeříkově akci. Jedinou šanci Brna v prvním poločase měl ve 32. minutě Pacanda, jeho ránu brankář Pulen s obtížemi vyrazil na roh. Brno se z nevydařeného úvodu nepoučilo a po přestávce za to zaplatilo znovu, když pohotově zakončil rychlou akci Jablonce Michálek.

V dalším průběhu byli nebezpečnější hráči Brna. V 58. minutě zlikvidoval Pulen další ránu agilního Pacandy. Po něm se ocitl v šanci Došek, ale míč se mu pět metrů před brankou zamotal mezi nohama. Největší příležitost Brna spálil v 77. minutě Šustr, který obešel vše co mu stálo v cestě včetně brankáře Pulena, ale netrefil prázdnou branku. Spoluhráčům se omluvil gólem až v nastavení, a to už bylo na zvrat pozdě.

FK Jablonec 97 - 1. FC Brno 2:1 (1:0)
Branky: 6. Mašek, 48. Michálek - 90. Šustr. Rozhodčí: Kafka - Vodička, Pokorný. Diváci: 505.
Jablonec
Pulen - Svojtka, Hrotek, Vít, Čáp - Michálek (88. Laštovka), Kordula, Pokorný (79. Novák), Weber - Mašek (65. Majsniar), Šenkeřík.
Brno
Belic - Živný, Schuster (52. Vojtíšek), Kotůlek, Drga - Musil (78. Křap), Zúbek, Svoboda (52. Šustr), Abrahám - Došek, Pacanda.

Příbram hladce postoupila

Fotbalisté Marily Příbram si poradili s vedoucím týmem ČFL Prachaticemi a po vítězství 3:0 postoupili do čtvrtfinále. Příbramští si proti týmu, s nímž v ČFL zápolí jejich rezervní tým, vynutili hned od úvodu převahu. Gólově se poprvé prosadili až ve 20. minutě zásluhou Kuliče. Stejný hráč mohl vedení hostů zvýšit v závěru poločasu, ale pálil těsně vedle.

Ligový tým, který mezi elitou už rok čeká na výhru ze hřiště soupeře, se dočkal znovu osm minut po přestávce, kdy jejich druhý gól zařídil Otepka. Deset minut nato pak dal definitivní podobu výsledku Siegl.

Tatran Prachatice - Marila Příbram 0:3 (0:1)
Branky: 20. Kulič, 53. Otepka, 63. Siegl. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Lhoták. ŽK: Babka - Kulič. Diváci: 620.
Příbram
Sňozík - Janů, Turtenwald, Riegel, Novák - Otepka, Birhanzl, Zavadil (75. Mrkvička), Adamec (61. Čáp) - Siegl (68. Gomés), Kulič.

Ostravské derby pro Baník

Ostravští fotbalisté v dnešním městském pohárovém derby proti Vítkovicím nedopustili drama tak jako několikrát v posledních letech a ve 4. kole Poháru ČMFS zvítězili 2:0. Jejich výhru v závěru ozdobila spolupráce ostravských talentů: Svěrkoš nahrával a Papadopulos střílel.

Oba celky nastoupily ve srovnání s obvyklými jedenáctkami v pozměněných sestavách, ale na těžkém terénu přesto oba týmy nabídly od úvodní minuty fotbal slušné úrovně. Největší šanci úvodu zápasu zahodily Vítkovice v 19. minutě, kdy zapomenutý Kaloč na malém vápně nikým neatakován netrefil míč. O minutu později si na druhé straně naběhl na Pospěchův centr Čížek a Mada v brance Vítkovic byl bez šance.

Druholigový tým po přestávce sice hru v poli vyrovnal, brankových šancí si ale víc vypracoval Baník. Po dvou šancích zmařili Svěrkoš a Sviták, který nastřelil břevno. Herní převahu se podařilo Baníku zúročit až v 77. minutě, kdy přihrávku Svěrkoše proměnil ve druhý gól Papadopulos.

Vítkovice - Baník Ostrava 0:2 (0:1)
Branky: 20. Čížek, 77. Papadopulos. Rozhodčí: Čecháček - Kašný, Slavík. ŽK: 75. M. Černý (Vítkovice). Diváci: 863.
Baník
Raška - Pospěch, Wozniak, Dvorník, Hoffmann - A. Besta (65. Žůrek), Sviták, Bystroň (81. Páleník), Čížek (46. Matušovič) - Svěrkoš, Papadopulos.

Slavia vyhrála i v kombinované sestavě

Fotbalisté Slavie Praha splnili v pohárovém osmifinále cíl a na trávníku druholigového HFK Olomouc zvítězili 2:0. Obě branky vstřelili Pražané až ve druhém poločase, kdy se trefili vicemistři Evropy Suchopárek a Kuka.

Trenér Miroslav Beránek nechal před sobotním derby na Spartě stejně jako jeho sparťanský kolega Jiří Kotrba odpočívat většinu opor mužstva, ale Slavia na rozdíl od Sparty změny přestála bez úhony. Hráči domácího HFK jí vzdorovali jen v prvním poločase. Stejně jako hosté si vypracovali dvě šance, ale míč v brance neskončil.

Po změně stran přišli na trávník Gedeon a Tomáš Došek a hra favorita se výrazně zlepšila. Výsledkem byl průnik Tomáše Doška, kterého zezadu srazil Macík a uviděl za to červenou kartu. Z následného trestného kopu navíc Suchopárek tvrdou ranou z osmnácti metrů dostal hosty do vedení. Postup Slavie pak pojistil po kombinaci Kuka střelou z pěti metrů.

"Pohárové zápasy bývají ošidné, nezřídka se stává, že postoupí outsider. I proto jsem rád, že jsem zápas zvládli a postoupili," oddechl si trenér vítězů Beránek.

HKF Olomouc - Slavia Praha 0:2 (0:0)
Branky: 54. Suchopárek, 58. Kuka. Rozhodčí: Matějek - Pustka, Hruška. ČK: 53. Macík (Olomouc). ŽK: Hrdlička (Slavia). Diváci: 855.
Slavie
Kozáčik - Kratochvíl, Müller, Suchopárek, Bejbl - Sláma (46. Gedeon), Stibůrek, Hrdlička, Hotek - Kuka (78. Piták), Hašler (46. T. Došek).

Liberec překvapivě vyřazen Zlínem

Fotbalisté Liberce vypadli z domácí pohárové soutěže ve čtvrtém kole, v němž překvapivě prohráli doma se Zlínem 0:2. Hosté vyhráli zásluhou skvěle sehrané obrany a vynikajícího gólmana Rzeszota. Zlín měl první šanci už ve 13. minutě, když Babnič obešel brankáře Hauzra, ale jeho střelu vykopl z brankové čáry Hodúr. O minutu později však už Zlín vedl, když Vidlička perfektní ranou z pětadvaceti metrů trefil horní roh liberecké branky.

V dalším průběhu měl více ze hry Liberec. V 18. minutě Rzeszoto chytil nebezpečnou hlavičku Slepičky. Tentýž hráč měl pak o několik minut později další šanci, do níž ho poslal Koloušek, ale i tentokrát nedokázal překonat výborného Rzeszota. Slepička neuspěl ani do třetice čtvrt hodiny před koncem poločasu. Dvě minuty před přestávkou naopak udeřili podruhé hosté. Akci založil Vidlička, Babnič přesně odcentroval po zemi a Zemánek zblízka pod břevno zvýšil na 0:2.

V druhém poločase pokračovala liberecká převaha, ale hodně míčů odvrátili zlínští obránci, střely létaly většinou vedle tyčí a když někdo mířil přesně, zasáhl skvělý Rzeszoto. Například v 57. minutě vyrazil bombu Nezmara na roh a v 66. minutě si poradil se střelou Hološka k tyči. Z ojedinělého brejku zahrozil Zlín v 74. minutě, kdy unikl střídající Janíček, ale Hauzr jeho akci zneškodnil. Ze zoufalého závěrečného náporu vytěžil Liberec už jen tyč, kterou trefil v 80. minutě Lukáš.

Slovan Liberec - FC Zlín 0:2 (0:2)
Branky: 14. Vidlička, 43. Zemánek. Rozhodčí: Čuřín - Filípek, Petřík. ŽK: Gyan - Vidlička. Diváci: 950.