Potřetí Celtic nevyrovnal, stříbrným gólem triumfovalo Porto

Fotbalisté Porta získali poprvé v historii Pohár UEFA. V prodloužení porazili Celtic Glasgow 3:2 a zajistili svému klubu historicky první výhru v druhé nejvýznamnější pohárové soutěži. O jejich výhře rozhodl pět minut před koncem prodloužení 'stříbrným' gólem brazilský útočník Derlei.

Deco z FC Porto (vpravo) uniká Paulu Lambertovi z Celtiku Glasgow (uprostřed) ve finálovém utkání fotbalového Poháru UEFA.

Předzápasové proklamace z obou táborů, slibující ofenzivní fotbal, vzaly v sevillské výhni brzy za své. První poločas příliš neoplýval dramatickými momenty a dlouhé minuty se čekalo na úvodní šanci.

Ta přišla až po třiadvaceti minutách, Larsson z přímého kopu vyzkoušel postřeh portského gólmana Baii. Právě na svého ostrostřelce se skotský celek hodně spoléhal, pomoci od spoluhráčů se ale Larssonovi příliš nedostávalo. Druhou velkou příležitost zápasu měli proto na kopačkách fotbalisté FC Porta. To se čtyři minuty před přestávkou nádherně uvolnil Deco, ale svá kouzla gólem nezavršil.

Přece jen se síť za Douglasem rozvlnila, když v nastaveném čase poslal míč na místo určení Derlei, na jehož trefě měl velký podíl vynikající Deco. Diváci si oddechli, finále z roku 2000, kdy spolu londýnský Arsenal a Galatasaray Istanbul hrály bez branek, se neopakovalo...

Rychlá palba po přestávce

A po obrátce bylo ještě veseleji. Slibované brankové hody začaly Larssonovým vyrovnáním. Švéd vsítil dvoustý gól v zelenobílých barvách Celticu a v řadách skotských příznivců rozpoutal erupci radosti.

Tu ale o šest minut později zchladil po další Decově parádě Aleničev, jenž obnovil jednogólový náskok Porta. S tím se nehodlal smířit Larsson, který si za další tři minuty opět vzal hlavní slovo - hlavou usměrnil za Baiu Thompsonův roh a bylo znovu vyrovnáno. Od začátku druhé půle přitom uběhlo pouhých dvanáct minut...

Následkem plýtvání střelným prachem a rychlého úbytku sil bylo, že do konce normální hrací doby již gól nepadl.

Derlei vystřílel pohár

V prvním ze dvou čtvrthodinových prodloužení oslabil Celtic Balde, jenž po ostrém zákroku vyfasoval druhou žlutou kartu a šel pod sprchy. Skotové okamžitě přeskupili síly a soustředili se na defenzívu. Vpředu operoval pouze osamocený Larsson, na něhož mířily dlouhé centry z nitra glasgowské obrany. Porto zahájilo obléhání tvrzi ve snaze vyhnout se penaltovému rozstřelu, ale přes zelenobílý obranný val to šlo ztuha.

Navzdory oslabení kouč Celticu O'Neill posílil útočnou vozbu třetím forvardem Maloneyem, který vnesl do hry čerstvý vítr. Souboj pomalu směřoval k penaltové loterii, ovšem do jednoho z okének ve skotské obraně vtrhl Derlei a potřetí poslal Porto do vedení. Křtu se tak dočkalo pravidlo 'stříbrného' gólu. Derleiova trefa podle něj ještě neznamenala konec - prodloužení muselo být dohráno, a proto měl Celtic ještě šanci. Zbývalo však příliš málo času, modrobílí navíc využívali všech možností k šetření vteřinek a nakonec slavili triumf, i když v samotném závěru se museli obejít bez vyloučeného Nuňa Valenteho.

Finále Poháru UEFA
Celtic Glasgow - FC Porto 2:3 po prodl.
Poločas: 0:1, po 90. min 2:2. Branky: 47. a 57. Larsson - 45. a 115. Derlei, 54. Aleničev Rozhodčí: Michel - Šramka, Balko (všichni SR). ŽK: Valgaeren, Lennon, Balde, Petrov - Nuňo Valente, Maniche. ČK: 95. Balde - 120. Nuňo Valente. Diváků: 52.972 (vyprodáno)