Rubriky:

Tenis

Maďarsko - Česko 2:3 Češi odvrátili ostudu! Rosol dokonal vítězný obrat

16. září 2018 12:49 - Budapešť/Praha
(Aktualizováno: 16. září 2018 18:55)

Hrozila ostuda, ale čeští tenisté nakonec i přes nečekané komplikace vyhráli baráž Davisova poháru v Maďarsku 3:2. Po sobotě sice svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila prohrávali a už nesměli zaváhat, ale v nedělních dvouhrách už potvrdili role favoritů. V souboji týmových jedniček nejprve srovnal Jiří Veselý, když porazil Mátého Valkusze 6:7, 6:3, 6:2, 6:4. Rozhodující bod pak vybojoval Lukáš Rosol po vítězství nad Zsomborem Pirosem 6:4, 7:6 a 6:3.

 

Czech Davis Cup Team, Facebook

Čeští tenisté si výhrou v Budapešti zajistili pozici mezi nasazenou dvanáctkou pro los kvalifikačního kola příštího ročníku Davis Cupu, který má zcela nový formát.

Soupeře pro únorové kvalifikační kolo, které odehrají doma, nebo venku, ale každý zápas jen na dva vítězné sety, se svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila dozvědí ve středu 26. září.

Rosol hrál potřetí v kariéře zápas za nerozhodného stavu 2:2 a duel takticky zvládl. Sice měl s Pirosem problém dohrávat sety, ale pokaždé nakonec uspěl. V prvním vedl 5:2 a vyhrál 6:4. Ve druhém ztrácel 1:3 a za stavu 5:4 sadu nedopodával, ale pak odvrátil setbol a tie-break získal po vítězném forhendu poměrem 8:6.

Ve třetím setu na kurtu vládl. Rychle měl náskok 5:1, ale znovu v koncovce ještě musel bojovat. Ruce zvedl vítězně nad hlavu po využitém mečbolu na 6:4.

Veselý se set a dva gamy trápil i s Valkuszem. Hrál opatrně, úvodní sadu ztratil v tie-breaku 4:7 a ve druhé prohrával 0:2. Pomohl mu až soupeřův kiks při brejkbolu na 2:2, při kterém Maďar poslal do sítě nahraný volej. "Do té doby hrál neskutečně, ale od téhle chvíle šla jeho hra výrazně dolů," řekl Veselý České televizi.

Jiří Veselý vybojoval v Maďarsku druhý bod.

Czech Davis Cup Team

Poté osmifinalista Wimbledonu vývoj utkání otočil díky zlepšené hře i tomu, že soupeře trápila zraněná noha. Chvílemi nedobíhal míče a zdálo se, že po třetí sadě zápas vzdá. Ještě ale zabojoval a zkomplikoval koncovku. Veselý ve čtvrtém setu vedl rychle 5:1, ale pak ztratil tři hry v řadě a nakonec vyhrál 6:4.

"Byl jsem pod tlakem, protože jsem věděl, že tenhle bod potřebujeme. V závěru hrály roli obrovské nervy a jsem šťastný, že se mi to povedlo," řekl Veselý.

Rosol v pátek zdolal ve třech setech Valkusze, ale v sobotu s Romanem Jebavým nezvládli čtyřhru a podlehli dvojici Gábor Borsos, Peter Nagy.

Češi se výhrou rozloučili s tradičním systémem Davisova poháru. V kvalifikačním kole se utká 24 týmů a s Čechy jsou mezi nasazenou dvanáctkou letošní čtvrtfinalisté Belgie, Německo, Itálie a Kazachstán a vítězové barážových klání Argentina, Velká Británie, Rakousko, Japonsko, Srbsko, Švédsko a Kanada.

"Doufám, že dostaneme schůdného soupeře a dostaneme se mezi osmnáctku," přál si Navrátil, který chce dál u týmu zůstat. "Určitě. Máme vynikající kolektiv a není žádný důvod to řešit."

Letošní semifinalisté Francie, Španělsko, Chorvatsko a USA mají jistou účast ve finálovém turnaji, v kterém bude o salátovou mísu bojovat 18 týmů během týdne na jednom místě v dosud neoznámeném dějišti. Dva týmy obdrží volnou kartu. Všechny zápasy se budou hrát už jen na dva vítězné sety.

Barážové utkání tenisového Davisova poháru:
Maďarsko - Česko 2:3
Valkusz - Veselý 7:6 (7:4), 3:6, 2:6, 4:6
Piros - Rosol 4:6, 6:7 (6:8), 3:6
roj, ČTK, Sport.cz