Šarapovová - Dartová 6:0, 6:0Krutá lekce od šampionky. Mladá Britka utrpěla na Australian Open ostudný debakl. Končí první hvězdy

Harriet Dartová neměla v prvním kole Australian Open proti Marii Šarapovové co ztratit, přesto si takový zápas určitě nepředstavovala. Dvaadvacetiletá Britka totiž na pětinásobnou grandslamovou šampionku neuhrála ani game a odcházela s debaklem 0:6, 0:6. Ze hry je 14. hráčka světa Julia Görgesová, která nestačila na Američanku Collinsovou a podlehla 6:2, 6:7, 4:6. Ze hry je i grandslamová šampionka z French Open 2017 Jelena Ostapenková, která podlehla Řekyni Marii Sakkariové 1:2 na sety.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Šarapovová - DartováVideo: sntv

Možná poslední zápas sehrál na Australian Open také Andy Murray. Bývalá světová jednička, kterou trápí chronické problémy s operovanou kyčlí a avizovala v této sezoně ukončení kariéry, bojovala v 1. kole se Španělem Robertem Bautistou Agutem déle než čtyři hodiny. Nakonec ale Skot odešel poražen po setech 4:6, 4:6, 7:6, 7:6 a 2:6.

Dartové patří v žebříčku až 132. příčka, do zápasu s ostřílenou soupeřkou nastupovala s cílem co nejvíce favoritku potrápit. Utkání se však pro mladou Britku proměnilo v pravý očistec a snad až příliš krutý.

První set prohrála nervózní tenistka za 32 minut a školení od bývalé světové jedničky pokračovalo i v setu druhém.

Dartová měla největší šanci zabránit potupným dvěma kanárům v páté hře druhé sady, ale ani maratonský game při podání Rusky nezvládla a ze zápasu odcházela poražená za 64 minut po výsledku dvakrát 0:6.

Sabalenková nezaváhala, Görgesová končí

V dalším zápase nezaváhala ani ostře sledovaná jedenáctá hráčka světa Běloruska Aryna Sabalenková, která si poradila s Ruskou Kalinskajou 6:1, 6:4, klidný postup slaví i nasazená devatenáctka Francouzka Garciaová, kdy porazila krajanku Ponchetovou 6:2, 6:3.

Collinsová - GörgesováVideo: sntv

V prvním kole dohrála čtrnáctá hráčka světa Julia Görgesová, když po téměř dvou a půl hodinách boje nestačila na Američanku Danielle Collinsovou, které podlehla 6:2, 6:7, 4:6. Ze hry je po prohře Vekičovou (2:6, 4:6) i Francouzka Mladenovicová.

Balit kurfy může i olympijská vítězka z Ria Monika Puigová, která v prvním kole nestačila na Anastasii Pavljučenkovovou a prohrála hladce 4:6, 3:6. Nerada bude na první grandslamový turnaj sezony vzpomínat i šampionka z French Open z roku 2017 Jelena Ostapenková, která podlehla Řekyni Marii Sakkariové 6:1, 3:6, 6:2.

Sakkariová - OstapenkováVideo: sntv

Nadal na úvod nezaváhal

Překvapení nedopustil na úvod prvního kola Rafael Nadal, který ve třech setech porazil domácího Jamese Duckwortha 6:4, 6:3, 7:5. Světová dvojka bojovala s 237. hráčem světového žebříčku 2 hodiny a 17 minut a pro Španěla to nebyl na úvod jednoduchý soupeř.

Domácí outsider neměl do ztratit, sedmnáctinásobného grandslamového vítěze se snažil zaskočit agresivní hrou s častými přechody na síť, na zisk aspoň jednoho setu mu to však nestačilo.

Bitva tie breaků poslala ze hry Isnera

Jen jednou prohrál John Isner stejně jako jeho soupeř Reilly Opelka servis, přesto se s Australian Open loučí už v prvním kole, když podlehl 1:3 na sety. Každá sada přitom končila zkrácenou hrou, utkání trvalo tři hodiny a tři minuty a k vidění bylo dohromady 87 es.

Kerberová - HercogováVideo: sntv

Isner tak nepotvrdil roli desátého hráče světa, do druhého kola jde z pozice 97. hráče žebříčku 213 cm měřící Opelka. "Mockrát jsem si na míč po jeho servisu nesáhl, ale on se musel cítit úplně stejně. Pro oba to bylo nepříjemné, ale já to zvládl o fous lépe," řekl Opelka, jehož nejrychlejší servis letěl na soupeře rychlostí 222 kilometrů v hodině. Isnera přestřílel na esa 47:40 a celkově ve vítězných úderech 79:64.

Murray se loučil

Pětkrát byl jednatřicetiletý Murray na Australian Open ve finále, na titul však nedosáhl. Dnes vypadl v prvním kole na grandslamu vůbec poprvé po jedenácti letech. Proti Robertu Bautistovi přitom předvedl velký obrat. Po dvou prohraných setech vybojoval Murray dva tie breaky, ale v závěru už nestačil. Španělovi podlehl 4:6, 4:6, 7:6, 7:6 a 2:6.

"Dal jsem do zápasu úplně všechno, ale nebylo to dost. Gratuluju Robertovi a jeho týmu. Jestli byl tohle poslední zápas, pak to byl úžasný způsob, jak skončit. Díky všem, že jste dneska přišli. Tohle je fantastické místo pro tenis," řekl dojatý vítěz tří grandslamů na kurtu.

Bautista Agut - MurrayVideo: sntv

O nuceném odchodu z profesionálního tenisu informoval na emotivní tiskové konferenci v Melbourne již v pátek. Operovaná kyčel mu nedovolí další tenisové bitvy, rád by ale zvládl ještě v létě Wimbledon, kde získal dva tituly.

"Možná se znovu uvidíme. Udělám všechno pro to, abych to zkusil. Musel bych ale absolvovat další a větší operaci, která navíc není zárukou, že se vrátím," zopakoval po posledním zápase v Melbourne a možná i v kariéře. Na závěr ho dojaly ještě vzkazy ostatních tenistů včetně například Karolíny Plíškové na videu.

Federer - IstominVideo: sntv

Výsledky českých tenistů najdete zde >>>

Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 60,5 milionů australských dolarů) - dvouhra, 1. kolo: