Berdych si zahraje v Halle po roce znovu o titul

HALLE

Tenista Tomáš Berdych si stejně jako loni zahraje o titul na turnaji na trávě v německém Halle. Jednadvacetiletá česká jednička v sobotním semifinále porazila Fina Jarkka Nieminena po setech 7:6 a 6:4. V neděli bude Berdych usilovat o třetí titul v kariéře a první na trávě proti Marcosi Baghdatisovi, loňskému semifinalistovi Wimbledonu z Kypru. Trofeje z okruhu ATP má český tenista zatím z roku 2004 z Palerma a o rok později vyhrál Masters v Paříži.

Berdych coby třináctý hráč světa splnil proti Nieminenovi roli favorita, i když v pátek vyšel ze zápasového rytmu, protože Rus Michail Južnyj ke čtvrtfinále kvůli zranění nenastoupil. Fina figurujícího na 22. příčce ale v první sadě zdolal až po tuhé bitvě v tie-breaku, když si oba soupeři udrželi svůj servis.

Ve druhém setu měl nejprve mírně navrch Nieminen. V pátém gamu prolomil soupeřovo podání, když Berdych dvojchybou daroval soupeři vedení 3:2. "Na chvíli jsem ztratil koncentraci," konstatoval na tiskové konferenci český tenista, který záhy prohrával už 2:4. Kritickou chvíli nicméně zvládl. Nieminen začal chybovat, Berdych jeho podání získal hned dvakrát a po hodině a 24 minutách se radoval z postupu do finále.

Loni v něm prohrál se světovou jedničkou Švýcarem Rogerem Federerem, který letos v Halle nestartuje. Tentokrát Berdych nebude ve finále jasným outsiderem. "Loni mě překvapilo, že můžu hrát na trávě tak dobře. Teď už vím, že na to mám. A když Roger turnaj odřekl, šance na titul určitě je," prohlásil český tenista.

S Baghdatisem se zatím utkal jednou. Loni na betonu v Indian Wells vyhrál stejně starý Kypřan ve dvou setech. "Marcos hraje tenhle týden opravdu skvěle a na trávě bude lehce ve výhodě," řekl Berdych k finálové bitvě, která v neděli začne ve 14:00. Už nyní má jistou prémii 56 500 eur (asi 1,6 miliónu korun), vítěz přípravného turnaje na Wimbledon si vydělá ještě o necelých 40 000 eur více.

HALLE
Dvouhra - semifinále:
Berdych (4-ČR) - Nieminen (Fin.) 7:6 (7:5), 6:4, Baghdatis (8-Kypr) - Kohlschreiber (Něm.) 7:6 (7:1), 6:4.