Gasquet připravil na Turnaji mistrů Djokovičovi druhou porážku

ŠANGHAJ

Třetí nasazený tenista Turnaje mistrů Novak Djokovič prohrál i svůj druhý zápas Zlaté skupiny a vzhledem k tomu, že nezískal ani set, je bez šance na postup. Talentovaný Srb v Šanghaji nestačil na Francouze Richarda Gasqueta, který si naopak vítězstvím ve dvou setech udržel šanci na účast v semifinále.

Na vítězné vlně pokračuje ve čtyřhře český tenista Martin Damm s Indem Leanderem Paesem, kteří vyhráli i druhé utkání. Izraelský pár Jonathan Erlich, Andy Ram porazili 6:4 a 7:5 a přiblížili se postupu do semifinále.

Djokovič byl před utkáním favoritem, ale tuto roli nesplnil. Hned pětkrát ztratil vlastní servis a francouzský soupeř byl v závěru sezony v jasně lepší formě. K výhře 6:4 a 6:2, první nad Djokovičem v kariéře, si Gasquet pomohl účinnějším servisem i 64 vítěznými údery. "Neměl jsem co ztratit, vyšlo mi hodně neuvěřitelných bekhendů a nakonec jsem odehrál perfektní zápas," prohlásil francouzský tenista.

Dvacetiletý Srb neměl svůj den, i když měl čínské diváky na své straně. V jednu chvíli dokonce zlostí pohodil raketou. Nepovedený zápas ukončil chybným bekhendem, nevynucených chyb nasbíral Djokovič celkem 27. "Nevěděl jsem, co se se mnou děje. Nevěřil jsem si a nebyl jsem na tom dobře ani fyzicky. Vůbec jsem netušil, jak z krize ven. Neměl jsem nejmenší šanci využít svůj potenciál naplno," řekl zklamaný Djokovič.

Prohrál i Rafael Nadal

Favorit prohrál i ve druhém dnešním zápase Zlaté skupiny, Rafael Nadal nestačil na svého španělského krajana Davida Ferrera. Ten tak vyhrál už podruhé a má blízko k postupu.

Druhý nasazený Nadal vstoupil do zápasu v rychlém tempu a ujal se vedení 4:1. Pak se Ferrer dostal do hry a ve výměnách držel se slavnějším krajanem krok. První set už nezachránil, ale postupně začínal mít navrch. "Není se na co vymlouvat. Hrál jsem dobře, ale on byl lepší. Byl sebevědomý, skvěle se pohyboval, hrál prostě jako blázen," dodal Nadal.

Hráči se předháněli v tom, kdo častěji doběhne zdánlivě ztracený míč, a k vidění byly dlouhé výměny. Ferrer přidal na agresivitě a ve druhé sadě za stavu 5:3 podával na její zisk. Nadal vytáhl své nejlepší údery a čistou hrou ho o šanci připravil, ale Ferrera to nezlomilo a set ukončil vzápětí při servisu soupeře. Ve třetí sadě už šestý nasazený dominoval. Za stavu 5:1 sice na chvíli zaváhal, ale po výhře 6:3 dotáhl utkání do vítězného konce. "Ve třetím jsem hrál perfektně, ne? Kdyby to tak nebylo, Rafu bych neporazil, je to neuvěřitelný bojovník," konstatoval Ferrer.

Turnaj pro osm nejlepších tenistů sezóny ve dvouhře i deblových párů je dotován částkou 4,45 miliónu dolarů. Do semifinále postoupí nejlepší dva hráči z každé skupiny. V případě rovnosti bodů rozhoduje vzájemný zápas a následně vyšší procento vyhraných setů

Turnaj mistrů - Šanghaj:
DVOUHRA
Zlatá skupina:
Gasquet (8-Fr.) - Djokovič (3-Srb.) 6:4, 6:2, Ferrer (6-Šp.) - Nadal (2-Šp.) 4:6, 6:4, 6:3.
Tabulka skupiny:
1. Ferrer (Šp.)204:12
2. Gasquet (Fr.)113:21
3. Nadal (Šp.)113:31
4. Djokovič (Srb.)020:40
ČTYŘHRA
Damm, Paes (4-ČR/Ind.) - Erlich, Ram (8-Izr.) 6:4, 7:5, Hanley, Ullyet (3-Austr./Zimb.) - Björkman, Mirnyj (7-Švéd./Běl.) 7:6 (7:3), 6:4.