Nadal - Berdych 6:4, 1:6, 6:3Berdych do semifinále Turnaje mistrů nepostoupil, dveře si přibouchl dvojchybami

Londýn

Český tenista Tomáš Berdych do semifinále Turnaje mistrů nepostoupil. Ve třetím utkání skupiny A nestačil na Španěla Rafaela Nadala, jemuž po bitvě podlehl po setech 4:6, 6:1 a 3:6. Rozhodující byl osmý game třetí sady, v němž vyrobil Berdych dvě dvojchyby a Nadal tak získal výhodu, kterou už do konce zápasu nepustil. Berdych prohrál s Nadalem pošestnácté v řadě, Španěl postoupil do semifinále z první příčky. Ze druhé pozice ho doprovodí Švýcar Stanislas Wawrinka, který odpoledne porazil Španěla Davida Ferrera 6:7, 6:4 a 6:1.

Tenista Tomáš Berdych v utkání se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem ze Španělska na Turnaji mistrů v Londýně.

Nadal měl před zápasem postup jistý, stejně jako post jedničky na konci sezóny. Svoji sílu proti Berdychovi ukázal hned v úvodu utkání. Český tenista vyhrál los, zvolil si servis, ale o ten po tlaku soupeře přišel, což první set rozhodlo.

Od druhého setu se obraz hry změnil. Berdych v něm neudělal nevynucenou chybu, hrál agresivní i přesné míče a Nadala dostával do úzkých. Český hráč se snažil maximálně atakovat Nadalův bekhend, což přinášelo body. I díky tomu dvakrát prorazil soupeřovi podání a vyhrál nad Nadalem první set po dvanácti prohraných.

V rozhodující sadě pokračoval Berdych v odvážné hře, trefoval lajny a Nadal občas nevěřícně kroutil hlavou. Jenomže letošní vítěz Roland Garros a US Open hru vyrovnal, chytil zpět rytmus a za pomoci českého hráče rozhodl třetí set v osmé hře. Berdych udělal dvě ze svých čtyř dvojchyb v utkání, tu druhou při brejkbolu, přišel o servis a vzápětí i o zápas.

Wawrinka otočil duel s Ferrerem

Osmadvacetiletý Berdych hrál Turnaj mistrů počtvrté za sebou a potřetí skončil skupinu s bilancí jedné výhry, dvou porážek a bez postupu. Jeho nejlepším výsledkem na vrcholu sezóny pro osmičku nejlepších zůstává semifinále z roku 2011.

Letos Berdych na úvod prohrál ve třech setech s Wawrinkou, dokázal porazit třetího hráč světa Ferrera, ale Nadal mu postup překazil.

V životní formě hrající Wawrinka, který na úvod turnaje porazil Berdycha 2:1 na sety, ztratil s Ferrerem první sadu ve zkrácené hře. Švýcarský debutant na vrcholu sezóny zbytku utkání dominoval a udržel si naději na semifinále.

"Jasně, že budu večer hodně fandit Rafovi," uvedl Wawrinka v rozhovoru na kurtu po výhře nad Ferrerem,. "Já jsem svoji práci odvedl, udělal jsem maximum a večer se podívám, jak to dopadne. Budu rád, když Rafa vyhraje," prohlásil a přání se mu vyplnilo.

Pro Berdycha však sezóna nekončí. Čeká ho přesun do Bělehradu, kde se uskuteční finále Davis Cupu proti domácímu Srbsku.