Tři Češky ve čtvrtfinále Wimbledonu a USA nic. Byli jsme rozmazlení, uznává McEnroe

1. července 2014 13:21 - Londýn

Úspěch českých tenistek na letošním Wimbledonu pochopitelně nezůstal bez povšimnutí ani v zahraničí. Pozornost mu věnují i ve Spojených státech, kde dávají českou radost do kontrastu s historickým krachem amerického tenisu v All England Clubu. Po dlouhých 103 letech se ani jeden z amerických zástupců neprobojoval ve dvouhře Wimbledonu do nejlepší šestnáctky. Naopak vůbec poprvé v historii postoupily tři Češky najednou do čtvrtfinále.

 

Sang Tan, ČTK/AP

„V nejlepší desítce na žebříčku jsou tenistky deseti různých národností, proto je účast hned tří Češek ve čtvrtfinále velmi nečekanou kuriozitou," píše například zámořský list New York Times o postupu Petry Kvitové, Barbory Záhlavové-Strýcové a Lucie Šafářové.

Správně si také všímá, že ve Wimbledonu je ve hře ještě Zarina Dijasová (v úterním osmifinále nakonec vypadla s Rumunkou Halepovou), která od pěti let žije v Praze, kde hraje za štvanický ČLTK, nicméně oficiálně reprezentuje rodný Kazachstán.

„Vzhledem k tomu, že v Česku nejsou žádné travnaté kurty, většina hráčů hraje v zimě v hale a v létě na antuce, je tohle trochu anomálie. I když české tenistky mají silnou historii ukotvenou v Martině Navrátilové, která vyhrála 18 grandslamových titulů ve dvouhře z toho devět ve Wimbledonu. Po ní následovaly další grandslamové šampiónky jako Hana Mandlíková či Jana Novotná," píše dále New York Times.

Úspěch je nakažlivý

Dále také připomíná, že čeští hráči a hráčky mají k sobě nezvykle blízké vztahy a všichni spolu trénují v Prostějově. „Úspěch je zřejmě nakažlivý," píše americký list i s odkazem na poslední úspěchy v Davis Cupu a Fed Cupu.

„Čtyři Češi se probojovali ve Wimbledonu do druhého týdne. A to ani jeden z nich nebyl Berdych. Úžasný úspěch," komentovala počínání svých bývalých krajanů pro britskou BBC legendární Martina Navrátilová.

Zato její současná vlast USA zažívá během tenisového svátku v Londýně zcela opačné pocity. Když v pavouku dámské dvouhry skončila i světová jednička Serena Williamsová, bylo jasné, že je zle. V mužské části pavouku už si museli Američané zvyknout, že hrají spíše druhé housle.

„Zčásti je to cyklická věc. Zčásti je to také tím, že jsme v něčem odvedli špatnou práci. Možná jsme byli příliš rozmazlení. Mysleli jsme si, že pořád tady budou stále noví hráči jako Sampras, Agassi nebo Connors," vysvětluje propad tradiční tenisové velmoci bývalý fenomenální hráč a současný komentátor pro ESPN či BBC John McEnroe.

„Když se v roce 1988 vrátil tenis na olympiádu, více zemí začalo dávat do tohoto sportu peníze, začaly budovat vybavení, což umožnilo více dětem hrát. Teď vidíme výsledek," myslí si McEnroe.

Lépe než USA si ve Wimbledonu si vede i sousední Kanada, která má díky Milosi Raonicovi a Eugenii Bouchardové momentálně po jednom zastoupení v osmifinále v turnaji mužů a čtvrtfinále žen.

roj, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.