Austrálie - Česko 2:0Čeští tenisté vstoupili do Davis Cupu katastrofálně. Veselý i Šátral prohráli, nezískali ani set

Melbourne

Českým tenistům vstup do prvního kola Davis Cupu v Austrálii nevyšel, po úvodních dvouhrách prohrávají 0:2 a hrozí jim baráž o udržení ve Světové skupině. V prvním duelu Jiří Veselý podlehl Jordanu Thompsonovi 3:6, 3:6, 4:6. Ve třech setech prohrála i česká dvojka Jan Šátral. Ten neměl nárok v duelu s Nickem Kyrgiosem a odešel poražen 2:6, 3:6, 2:6. Čechům chybí v Melbourne obvyklá jednička Tomáš Berdych i další dva hráči Lukáš Rosol s Adamem Pavláskem.

Jiří Veselý v utkání 1. kola Světové skupiny Davisova poháru v Melbourne.

Vývoj první sady zahajovacího zápasu předznamenal hned úvodní servis. Veselý jej ztratil. Hodně chyboval. Naopak Australan působil pohyblivějším dojmem. Kdyř pak v deváté hře Thompson prorazil servis české jedničky podruhé, mohl se po pětatřiceti minutách těšit ze zisku prvního setu v poměru 6:3. Rozdíl mezi oběma hráči byl znatelný. Australan skvěle servíroval, od základní čáry trpělivě vracel míče a Veselý mu pomáhal nevynucenými chybami.

Také druhý set rozehrál lépe Thompson, když získal svůj servis a následně vedl při podání českého tenisty 40:0. Jenže česká jednička zabojovala a těžkou chvíli ustála. Druhý krizový moment přišel v osmé hře, kdy se situace opakovala. I tentokrát stav 0:40 dotáhl Veselý ke shodě, následně už ale Australan urval brejk na 5:3 a sadu dopodával.

Poprvé do vedení se dostal český hráč až na startu třetího setu. Pomáhal si dobrým servisem a zdálo se, že zápas zdramatizuje. Brzy měl dvojnásobnou šanci získat podání soupeře, ale ani jednu nevyužil. A pak přišla další bídná chvíle českého tenisty. V páté hře neuhrál při svém servisu ani míč a nad svými nevynucenými chybami jen krčil rameny. Když pak Thompson potvrdil brejk, vše vyhlíželo hodně zle.

Veselý zabojoval a v osmé hře poprvé získal servis soupeře, čímž vyrovnal na 4:4. Nic platné mu to nebylo, protože vzápětí pro změnu ztratil sám podání. A Australan při svém servisu následně zápas ukončil.

Kyrgios rozstřílel českého nováčka

Kyrgios vlétl do druhé dvouhry suverénně, rychle vedl 2:0. Pak se ovšem dostal do potíží, Šátral měl tři šance prolomit jeho podání, ani jednu však nevyužil. Australana v těžkých chvílích podržel servis. Až pak Šátral získal svou první hru. To ale nic na vývoji první sady nezměnilo, domácí favorit ji měl i dál pod kontrolou. Nedělalo mu problém dát ani eso z druhého podání, co chvíli se usmál a ukazoval, jak je v pohodě. Po sedmadvaceti minutách ovládla světová patnáctka set poměrem 6:2.

Účinný servis Australana ničil naděje Šátrala i v dalším průběhu. Když navíc hned ve druhé hře chybující český hráč ztratil podání, měla světová patnáctka nakročeno i k zisku druhé sady. Tu nakonec vyhrál Kyrgios bez potíží poměrem 6:3. Českému hráči nelze upřít snahu, ale na zdramatizování zápasu to nestačilo.

Hned na startu třetí sady získal Australan brejk, což mu dodalo klid a sebevědomí do zbytku utkání. Rychle vedl 3:0 a kontroloval dění na kurtu. Nepolevoval ovšem v koncentraci, zdálo se, že nechce zápas zbytečně natahovat. Šátral na hru soupeře našel protizbraň jen výjimečně. Občas předvedl parádní prohoz, ale to nestačilo. Odměnou za snahu mu byla alespoň korekce stavu na 1:4 a následně na 2:5. Šátral nakonec odvrátil pět mečbolů, ten šestý už ale Australan proměnil.

Vykřesat naději na obrat zkusí tenisté v sobotní čtyřhře od 2:00 SEČ. Do ní jsou zatím nahlášeni dvacetiletý Zdeněk Kolář a osmatřicetiletý Radek Štěpánek, ale s českým veteránem by měl nastoupit buď Šátral, nebo Veselý. Na australské straně pro debl figurují čerstvý vítěz Australian Open ve čtyřhře John Peers a Sam Groth.