Štěpánek nevyužil mečbol a ve čtvrtfinále Wimbledonu prohrál

LONDÝN

Český tenista Radek Štěpánek ve středu prohrál ve čtvrtfinále Wimbledonu se Švédem Jonasem Björkmanem po setech 6:7, 6:4, 7:6, 6:7 a 4:6. V tie-breaku čtvrté sady nevyužil Štěpánek mečbol. Björkmana v pátečním semifinále čeká nejvýše nasazený Roger Federer ze Švýcarska.

Zápas dvakrát přerušil déšť. Poprvé měli soupeři odehrané jen dva gamy, podruhé se před kapkami museli schovat do šaten na konci prvního setu. Björkman pak sadu získal v tie-breaku, ale Štěpánek postupně převzal iniciativu a vyhrál další dva sety zápasu, v němž se na rozdíl od tradičního útočného stylu na trávě hrálo častěji od základní čáry.

Ve čtvrtém setu vedl sedmadvacetiletý karvinský rodák 5:4 a podával na vítězství, o šanci se však připravil třemi dvojchybami. Znovu pak mohl zápas ukončit v tie-breaku, v němž měl za stavu 6:5 mečbol, jenže Björkman ho po dlouhé výměně odvrátil a posléze vyrovnal stav utkání na 2:2.

Ančič Federera nezastavil

Rozhodující dějství nezačal Štěpánek dobře, ale ještě srovnal na 3:3. V deváté hře však ztratil servis čistou hrou a při Björkmanově mečbolu nedokázal po čtyřech hodinách a třech minutách hry vrátit míček přes síť. Trpělivý Švéd se tak stal nejstarším semifinalistou Wimbledonu od postupu Jimmyho Connorse v roce 1987.

Švýcara Federera nezastavil ani Mario Ančič. Chorvatský tenista prohrál s nejvýše nasazeným hráčem ve třech setech se stejným výsledkem 4:6. Právě Ančič přitom jako dosud poslední porazil švýcarského suveréna na trávě. Nad Federerem vyhrál v prvním kole Wimbledonu v roce 2002, od té doby ale současná světová jednička na tomto povrchu nasbírala rekordních 46 vítězných zápasů za sebou.

Hewitt nestačil na Baghdatise

Zato vítěz Wimbledonu z roku 2002 Australan Lleyton Hewitt už v turnaji nepokračuje. Šestý nasazený Australan prohrál s letošním finalistou Australian Open Marcosem Baghdatisem z Kypru ve čtyřech setech. Poslední dnešní dvouhra mezi Španělem Rafaelem Nadalem a Jarkkem Nieminenem z Finska pak byla kvůli zpoždění programu odložena na čtvrtek.

Martin Damm postoupil se svým indickým spoluhráčem Leandrem Paesem do semifinále čtyřhry. Po čtyřech tie-breacích vyhráli v pátém setu nad Paulem Hanleym a Kevinem Ullyettem 6:2.

O rekordně dlouhou čtyřhru v historii grandslamových turnajů se postaraly dvojice Knowles, Nestor a Aspelin, Perry. Knowles a Nestor zvítězili za šest hodin a devět minut 3:2 na sety. V tom posledním, který trval 193 minut, vyhráli málokdy vídaným poměrem gamů 23:21.

Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále: Björkman (Švéd.) - Štěpánek (14-ČR) 7:6 (7:3), 4:6, 6:7 (5:7), 7:6 (9:7), 6:4, Federer (1-Švýc.) - Ančič (7-Chorv.) 6:4, 6:4, 6:4, Baghdatis (18-Kypr) - Hewitt (6-Austr.) 6:1, 5:7, 7:6 (7:5), 6:2.
Čtyřhra - čtvrtfinále: Damm, Paes (7-ČR/Indie) - Hanley, Ullyett (4-Austr./Zimb.) 7:6 (10:8), 6:7 (5:7), 6:7 (5:7), 7:6 (9:7), 6:2, Knowles, Nestor (3-Bah./Kan.) - Aspelin, Perry (8-Švéd./Austr.) 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), 6:3, 23:21.
Ženy:
Čtyřhra - čtvrtfinále: Blacková, Stubbsová (2-Zimb./Austr.) - Peschkeová, Schiavoneová (9-ČR/It.) 1:6, 7:6 (7:5), 6:2.
Junioři:
Dvouhra - 3. kolo: Konečný (ČR) - Luncanu (7-Rum.) 6:3, 6:2.
Čtyřhra - 2. kolo: Garrapiz, Ramos (Šp.) - Konečný, Donald (ČR/Austr.) 7:6 (8:6), 6:7 (4:7), 9:7.
Juniorky:
Dvouhra - 3. kolo: Paszeková (10-Rak.) - Kramperová (ČR) 6:4, 6:2.
Čtyřhra - 1. kolo: Berková, Pěrvaková (ČR/Rus.) - Paszeková, Tatišviliová (Rak./Gruz.) bez boje, Mosolovová, Pivovarovová (Rus.) - Vaňková, Rodinová (ČR/Rus.) bez boje.