Tenistky chtějí na úkor Francie mezi elitu

15. července 2006 08:00 - CAGNES-SUR-MER

Postup mezi elitní osmičku Fed Cupu si chtějí odvézt české tenistky z Azurového pobřeží. V přímořském letovisku Cagnes-sur-Mer se střetnou o víkendu s Francií oslabenou neúčastí čerstvé wimbledonské vítězky Amélie Mauresmové. Český útok povede hlavně Nicole Vaidišová.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Kapitán Tomáš Petera pošle vedle Vaidišové do sobotních dvouher asi uzdravenou Lucii Šafářovou, na čtyřhru jsou připraveny Iveta Benešová a Květa Peschkeová, přičemž jedna z nich by mohla hrát v neděli i dvouhru. "Naší touhou je postup, jsme nažhavené. Bez Mauresmové naše šance vzrostly, ale i tak to bude těžké," řekla Vaidišová ČTK.

Na francouzské straně se očekává, že se jedničkou stane Nathalie Dechyová a do druhé dvouhry kapitán Georges Goven zvažuje Tatianu Golovinovou, která zve z plakátu fanoušky do hlediště. To se asi zcela nezaplní. "Nehraje Amélie a k tomu jsou formule," řekli organizátoři. Prodáno je kolem padesáti procent z 2500 míst na každý den.

V očekávaném pětatřicetistupňovém vedru začnou sobotní dvouhry od 13:00. "Ideálně by se to mělo vyvíjet tak, že ve čtyři povedeme dva nula," zasnil se Petera, ale spokojen by byl se stavem 1:1 na zápasy po sobotě. "To by pro nás byl za jakékoli konstelace dobrý průběh a naděje pro neděli. Snad to jinak nemůže být," doufal Petera.

Výhra je nadosah

Při tréninku se nejlépe jevila světová dvanáctka Vaidišová. I v přípravě sázela esa a tvrdě se opírala do úderů. "Je hodně v pohodě, opravdu hraje výborně. Snad jí to vydrží," přál si kapitán. "Všechno je dobré, zvykly jsme si a je to v klidu," konstatovala Vaidišová, letos semifinalistka na antuce při grandslamovém Roland Garros.

Premiéru ve fedcupové dvouhře by měla zažít Šafářová. Vítězka turnaje v Gold Coastu bude hrát poprvé po měsíční pauze. "Bude to můj první singlový start. Moc se těším a dám do toho všechno, protože budu hrát za rodnou vlast a byla bych ráda za výhru," řekl Šafářová.

Češky oba vzájemné duely s Francouzkami, dvojnásobnými vítězkami soutěže a poraženými finalistkami uplynulých dvou ročníků, hladce prohrály. "Výhra teď není nedosažitelná," věřil Petera v úspěch.

Před rokem hrály Češky o postup do Světové skupiny I s Itálií, která letos vyřadila právě Francii, a prohrály v Liberci 2:3 na zápasy. "Teď je šance na postup mnohem větší," řekl trenér David Kotyza. Ve Světové skupině hrály Češky naposledy v roce 2004, ale tehdy bylo mezi elitou ještě 16 družstev, od zúžení na osm týmů o to usilují podruhé.

Mauresmová, která v Paříži s Vaidišovou prohrála, nehraje kvůli zraněnému stehennímu svalu po finále Wimbledonu. Do dějiště utkání sice přijela, ale po vyšetření v Nice zas odjela. Mrzelo jí, že nebude moci pomoct týmu v utkání, které považuje za nebezpečné. "Ale i tak věřím holkám, že jsou schopny uspět," řekla světová jednička.

Zápas bude oba dny vysílat v přímém přenosu ČT2. Nedělní program má začátek naplánován od 11:00 a hrát se budou dvouhry a čtyřhra.

ČTK

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: