Lacko - Raonic 6:7, 7:5, 6:4, 7:6Slovenské překvapení. Lacko vyřadil kanadského ranaře

vat, rjmSport.cz

Na Australian Open se zrodilo první velké překvapení v mužské části turnaje. Hned v 1. kole skončil kanadský tenista Milos Raonic. Jeho přemožitelem se stal až 86. hráč žebříčku ATP Slovák Lukáš Lacko, který zvítězil 6:7 (5:7), 7:5, 6:4 a 7:6 (7:4). Vítězně vstoupila do prvního grandslamového turnaje v sezóně Angelique Kerberová. Německá tenistka si poradila s krajankou Annou-Lenou Friedsamovou 6:0, 6:4 a postoupila do druhého kola. Stejně si vedla i Ruska Maria Šarapovová, která zdolala další Němku Tatjanu Mariaovou 6:1 a 6:4.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Slovenský tenista Lukáš Lacko vyřadil na Australian Open kanadského ranaře Miloše Raonice.Video: sntv

Lacko byl proti Raonicovi považován za jasného outsidera. Nicméně šestadvacetiletý Kanaďan laboroval minulou sezónu se zraněným zápěstím a později i s lýtkem, proto ji musel předčasně ukončit. Na kurty se vrátil až těsně před Australian Open. V generálce v Brisbane ale prohrál hned svůj premiérový zápas. Stejný osud ho potkal i na prvním grandslamovém turnaji.

Raonic sice ovládl v tie-breaku první set, ale od té doby ani jednou neprolomil Lackovi servis. Slovenský tenista naopak využil jednu šanci ve druhém i třetím setu. Ve zkrácené hře čtvrté sady pak Raonic za stavu 4:5 prohrál obě dvě svá podání a Lacko mohl slavit.

Kerberová, která grandslam v Melbourne ovládla před dvěma lety, vyhrála první set proti krajance za 18 minut. Větší starosti měla v sadě druhé, ve které už vedla 4:1, nicméně Friedsamová duel zdramatizovala a vyrovnala na 4:4. Leč v klíčovém devátém gamu ztratila servis a bývalá světová jednička poté utkání dopodávala.

Šarapovová vlétla do prvního utkání jako uragán. V úvodním setu prolomila všechny servisy třicetileté Němky a dostala se do herní pohody. Ve druhé sadě, která byla o poznání vyrovnanější, ruská hráčka potvrdila svou dominanci na returnu. Tentokrát Mariaové sebrala dvakrát podání a po hodině a osmnácti minutách využila první mečbol.

Obhájce titulu Švýcar Roger Federer vstoupil do turnaje v klidu. Druhý nasazený porazil bez problémů Slovince Aljaze Bedeneho 6:3, 6:4 a 6:3. Nezaváhala ani žádná z favoritek. Postoupily světová jednička Rumunka Simona Halepová, Britka Johanna Kontaová, Ruska Maria Šarapovová či Němka Angelique Kerberová.

První zápas po půl roce úspěšně zvládl Novak Djokovič. Šestinásobný šampion Australian Open, jenž před pauzou vynucenou problémy s loktem hrál naposledy Wimbledon a na návrat se připravoval i pod trenérským vedením Radka Štěpánka, nedal šanci Donaldovi Youngovi z USA. Ztratil s ním jen sedm gamů.