Shorttrackař An je po štafetě nejúspěšnějším sportovcem v Soči

Soči

Naturalizovaný Rus Viktor An získal v závěrečném dnu soutěží na krátké dráze dva tituly a s třemi zlatými medailemi a jedním bronzem se stal nejúspěšnějším sportovcem olympijských her v Soči. Osmadvacetiletý rychlobruslař tak zopakoval svoji sbírku z Turína 2006, kde ještě závodil za Koreu pod rodným jménem An Hjon-so.

Ruský rychlobruslař Viktor An se raduje z vítězství na krátké dráze na trati 500 metrů.

An dnes v hale Iceberg nejprve ovládl závod na 500 m, což byla poslední trať, z níž dosud neměl olympijské zlato. Poté co v Soči už triumfoval na 1000 m, vybojoval páté zlato a stal se nejúspěšnějším zástupcem svého sportu v historii ZOH.

Triumf korunoval o necelou hodinu později ve štafetě, v níž dovezl Rusko do cíle na prvním místě. Stejně jako před osmi lety v Turíně tak vybojoval tři zlaté medaile a jeden bronz (ze závodu na 1500 m) a s osmi medailemi vyrovnal rekordní sbírku Američana Apola Antona Ohna.

"Jsem šťastný, že se mi ho podařilo vyrovnat. A ještě víc mě těší, že jsem to dokázal jako Rus," uvedl osmnáctinásobný mistr světa An, jenž má ruské občanství od roku 2011. S korejskými funkcionáři se rozhádal kvůli tomu, že se rok předtím nedostal do nominace na olympijské hry ve Vancouveru.

"Mám radost především ze štafety, že jsme získali zlato jako tým. Měl jsem pro dnešek jediné přání, abychom se všichni mohli společně smát. Na Soči nikdy nezapomenu," uvedl An. Na pětistovce dnes za ním dojeli Číňan Wu Ta-ťing a Kanaďan Charle Cournoyer, ve štafetě brali další medaile Američané a Číňané.

Závod žen na 1000 m vyhrála Korejka Pak Sung-hi a po vítězství ve štafetě získala druhé olympijské zlato. Bronzová medailistka ze závodu na 500 m za sebou ve finále nechala Číňanku Fan Kche-sin a krajanku Sim Sok Hi.