Hlavní obsah

Shorttrackař An se zapsal do historie, zaujal ale víc "útěkem"

Soči

Ačkoli se Viktor An stal v pátek v Soči nejúspěšnějším rychlobruslařem na krátké dráze v olympijské historii, jeho výkony na 111 m dlouhém oválu byly i tentokrát zastíněny odchodem z rodné Koreje do Ruska. Na tiskové konferenci spolu s šéfem ruského svazu za pomoci dvou tlumočníků musel rodák ze Soulu vysvětlovat, jak se vlastně stal reprezentantem pořadatelské země letošních her.

Foto: Darron Cummings, ČTK/AP

Viktor An na trati olympijského závodu v shorttracku na 500 metrů.

Článek

Osmadvacetiletý An v pátek v hale Iceberg vyhrál závod na 500 m a poté ještě jako finišman pomohl k triumfu ruské štafetě. V Soči tak získal tři zlaté medaile a jednu bronzovou, čímž zopakoval svou sbírku z Turína 2006, kde ještě pod rodným jménem An Hjon-so reprezentoval Koreu. O čtyři roky se však s korejskými funkcionáři rozešel kvůli tomu, že z jejich strany necítil podporu při zranění před olympijskými hrami ve Vancouveru, na něž se neprobojoval.

S osmi cennými kovy v pátek An vyrovnal rekordní sbírku Američana Apola Antona Ohna, přičemž s šesti zlaty jeho bilanci jasně překonal. Jedna z prvních otázek na tiskové konferenci nicméně zněla: "Koupilo si Rusko Viktora Ana?"

Spekuluje se totiž o tom, že Rusové díky výrazné finanční injekci vyhráli "přetahovanou" o Ana se svými rivaly z USA. To však prezident ruské rychlobruslařské federace Alexej Kravcov to však popřel. "Nedošlo k žádné válce s USA. Rozhodně si nepředstavujte, že jsme Viktora Ana koupili, nebo že sem přišel na základě nějaké obchodní nabídky. Ani náhodou," tvrdil rezolutně Kravcov.

Litoval své krajany

Na tom se s Anem shodli, rozcházeli se však ve vzpomínkách na moment, kdy An začal usilovat o ruské občanství. "Když jsem přišel do Ruska, neměl jsem v úmyslu měnit občanství. Přišel jsem sem pouze trénovat. Byl jsem zraněný a potřeboval jsem mít kolem sebe lidi, kteří mi věřili," vysvětloval korejsky An.

Vedle sedící Kravcov nicméně předložil jinou verzi. "Rád bych to uvedl na pravou míru, protože si myslím, že Viktorova slova nebyla správně přeložena. Do Ruska přišel od začátku s ideou, že nás bude reprezentovat na olympijských hrách v Soči. Korejští muži na rozdíl od žen nemohou mít dvojí občanství, takže bylo jasné, že se bude muset svého původního vzdát," uvedl šéf ruské federace, jenž pozval Ana do Moskvy v roce 2011.

Zatímco naturalizovaný Rus v Soči zářil, jeho bývalí reprezentační kolegové se trápili a nezískali ani jednu medaili, což se jim stalo naposledy v Salt Lake City 2002. "Nechci, aby z toho kvůli mě byly v Koreji nějaké kontroverze. Mé výkony byly stále srovnávány s těmi jejich. Přitom oni trénovali velmi tvrdě a neudělali nic špatně. Je mi líto, když vidím, jak to tady měli těžké," zastal se nejúspěšnější sportovec her v Soči svých někdejších krajanů.

Reklama