Česko - Slovensko 5:3Po třetině snů přišly obavy. Češi ale udrželi náskok a poslali Vůjtkův tým domů

Soči

Uf, to tedy byly nervy. Čtyřgólové vedení se málem rozplynulo, ale postup do čtvrtfinále si český tým ujít nenechal. Nevýrazné výkony ze základní skupiny byly zapomenuty po skvěle odehrané první třetině, jenže od poloviny zápasu se Hadamczikův výběr propadl do bohorovné nálady a nechal Slováky snížit na rozdíl gólu. Konečné skóre 5:3 však znamená, že Česko si ve středu večer zahraje čtvrtfinále s favorizovanými Američany. Tým kouče Vladimíra Vůjtka se naopak s olympiádou loučí po čtyřech porážkách.

Český hokejista Aleš Hemský (83), Milan Michálek a David Krejčí slaví gól proti Slovensku v osmifinále OH.

Slováci nastoupili do vyřazovací části bez defenzivního centra Kopeckého, v brance vsadil trenér Vůjtek opět na Laca, který se zaskvěl v duelu s Rusy. V Hadamczikově sestavě chyběl pro změnu zraněný Barinka, ale i Eliáš, jenž překonává virózu.

První střelu zápasu sice vyslal Jurčo, který poté, stále ještě za stavu 0:0, skvěle prokličkoval, jenže se mu nevyvedla finální přihrávka. Jinak se ale v úvodních dvaceti minutách hrálo podle rychlých českých not.

Hadamczikův tým se prosadil hned v první přesilovce za faul Marinčina. Voráček se totiž neukvapil a Hemský měl před sebou odkrytou branku - 1:0! První gól se Slováky zamával. Nešťastník Marinčin se nechal přebruslit Plekancem, český kapitán střílel bekhendem do Lacovy tyče a odražený puk zametl do sítě číhající Červenka. Dvě české trefy od sebe dělilo jen 29 vteřin.

Slovensko se z dvojitého úderu těžce sbíralo, snížit přesto mohl Meszároš, ale svou střelu otřel o tyč. Češi přečkali oslabení při Jágrově pobytu na trestné lavici a v další přesilovce udeřili potřetí: Krejčího golfák pod horní tyč se odrazil od vnitřní brankové konstrukce. To byla prostě třetina snů.

Navíc hra českého mužstva vypadala poněkud jinak, než při neúčelném boji se Švýcary. Milan Michálek chodil před branku a slovenský kapitán Chára z něj byl hodně nervózní. Šmíd zase skvěle blokoval soupeřovy střely a vysloužil si pochvalu spolehlivého gólmana Pavelce.

Červenka oblafl Sekeru i gólmana

Češi si vzhledem k třígólovému náskoku mohli dovolit přibrzdit, Hemského nabídkou navíc M. Michálek pohrdl. Přesilovky po faulech Hossy a Cháry už byly až moc statické. Hluchou pasáž naštěstí ukončil Červenka, který ve středním pásmu šikovně obral o puk Sekeru a únik zakončil naprosto brilantním bekhendovým blafákem.

Slováci vypadali neškodně, čímž se ale česká sestava nechala ukolébat a volný Marián Hossa ji 63 vteřin před koncem druhé třetiny potrestal snížením na 4:1. Soupeře trefa povzbudila. Hned po úvodním buly třetí části se do šance opět hnal Hossa, ale Pavelec se podruhé zaskočit nenechal.

Slovensko muselo hrát vabank, dopředu se hrnul i Chára a otevřel se tak prostor k rychlým protiútokům. Eratův nápřah zastavila tyč... Jenže poraženecká nálada na slovenské lavičce nezavládla. Další akci nejnebezpečnějšího útoku zakončil ranou do horního růžku opět Hossa. Špatným zprávám však nebyl konec. Uplynulo jen 91 vteřin, Češi špatně střídali a Surový z voleje snížil na rozdíl jediného gólu!

Hadamczik si vzal oddechový čas, aby trochu otupil slovenský nápor. Přesto nervózních okamžiků v českém obranném pásmu neubývalo. Definitivu mohl Čechům přihrát Plekanec, v přečíslení ale trefil horní tyčku. O výraznější závěrečný nápor se ovšem Slovensko připravilo Meszárošovým faulem a Plekanec do prázdné branky přece jen upravil konečný výsledek na 5:3.

Hokej - muži - osmifinále:
ČR - Slovensko 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, T. Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič). Rozhodčí: Peel (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Cameron (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 3628.
ČR: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.
Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek st.