Jágr: Hrát naplno a zvítězit 7:1, tak bychom si proti Američanům vyčítali, že nemáme nohy

Soči

Přiznal, že za komfortního náskoku 4:0 přestali hrát a snažili se pošetřit síly na středeční čtvrtfinále proti USA. Útočník hokejové reprezentace Jaromír Jágr ale po vítězném osmifinále olympijského turnaje se Slováky říkal, že pakliže by tým makal celých šedesát minut naplno, mohl by toho proti Spojeným státům litovat. „Třeba bychom si vyčítali, že nemáme nohy,“ zapřemýšlel.

Český útočník Jaromír Jágr (vpravo) a obránce Slovenska Zdeno Chára se zdraví na konci zápasu.

Dvě třetiny to vypadalo na jednoznačnou záležitost, jenže pak přišly komplikace. Proč?

Postoupili jsme? Postoupili. Se Švédy jsme prohrávali 0:4, druhou půlku jsme hráli dobře a stejně jste nás zkritizovali.

V čem ale bylo, že jste ve třetí třetině proti Slovákům tolik polevili? Šetřili jste podvědomě síly na čtvrtfinále?

Asi jo. Právě proto to dopadlo, jak to dopadlo. Přestali jsme hrát, a když na velkém hřišti přestaneš hrát, tak dáváš soupeři šanci. Oni mají výbornou první lajnu, co si budeme říkat. To jsou všechno hvězdy. Už neměli co ztratit, šli do útoku a zatápěli  nám. Kdybychom hráli naplno, vyhráli bychom třeba 7:1, ale ve středu bychom si vyčítali, že nemáme nohy. Nevím, tohle je hrozně těžký.

Po minulém zápase se Švýcary jste hořekovali, že vám nejdou přesilovky. Teď jste v nich vstřelili první dva góly, navíc ještě Plekancův gól do prázdné padl v početní výhodě. Takže tentokrát velká spokojenost?

Byly rozhodujícím momentem, dostali jsme se díky nim nahoru, takový začátek jsme si přáli. Jako vletěli Švédové na nás, tak my vletěli na Slováky. Jenže Švédové pak údržbu zvládli líp než my. My vedli 4:0, hráli pořád dopředu a i obránci útočili. Každé mužstvo si tím musí projít a uvědomit si, že takhle se hrát nedá. Musíme se z toho poučit.

Hemský, Červenka i Plekanec se dočkali prvního gólu na turnaji. Je hodně důležité, že se probouzejí další střelci?

Sebevědomí to trošku pomůže. Ale teď nás čeká úplně jiný zápas.

Jak těžký soupeř jsou Američani?

Nevím, nehráli jsme s nimi.

Kdybyste měl ale soudit podle jmen v kádru nebo výkonů, které tu předvádějí?

Podle jmen by rovnou mohli dostat trofeje Kanada a Rusáci, a Slovinci by už dávno byli doma. Vždyť kolik znáte slovinských hráčů? Já teda pořádně jenom Kopitara, přesto můžou překvapit. Každý tady může porazit kohokoliv.

Vidíte výhodu Američanů v tom, že měli více volna a mohli tak pošetřit síly?

Za den asi nevypadnou z tempa. Určitou výhodu mít budou, ale oni si ji tady vybojovali. Takový je systém turnaje. První tři zápasy hráli líp než my, zasloužili si výhodu pro čtvrtfinále. Tak je to spravedlivý.