Američané hrají v Soči skvěle, ale přehnaný respekt není na místě, tvrdí Šmíd

Soči

Neřešil, jak moc elitnímu českému hokejovému výběru na olympijských hrách v Soči uškodil výpadek při osmifinálové bitvě se Slovenskem, který znamenal těžkou bitvu o postup až do poslední minuty. „Počítá se postup, nikoliv průběh duelu. Myslím, že sil budeme mít na čtvrtfinále dostatek,“ přemítal obránce Ladislav Šmíd, který byl při boji s bývalými federálními partnery na ledě téměř dvaadvacet minut.

Brankář české reprezentace Ondřej Pavelec (vpravo) se raduje se spoluhráči Ladislavem Šmídem a Markem Židlickým z postupu do čtvrtfinále OH.

Co se z vašeho pohledu přihodilo v osmifinálové bitvě za stavu 4:0, kdy měl český tým zápas jasně pod kontrolou?

První třetinu jsme odehráli velice slušně. Pak jsme ale přestali hrát, hlavně ve třetí části. Do poloviny zápasu jsme měli utkání pod kontrolou a mohli jsme jej v klidu dohrát, ale dostali jsme Slováky zpátky chybami. Ztráceli jsme zbytečně puk ve středním pásmu, a proto se zápas proměnil v drama.

Přitom první třetinu jste zvládli výborně a poměrně snadno se ujali vedení.

Dávali jsme rychle puky od hokejky, drželi jsme se dobře ve slovenském pásmu. Ale pak jsme od hry ustoupili. Ve třetí třetině bylo nejtěžší bránit jejich speciálně sestavený útok Tatar, Hossa, Handzuš. Jde o skvělé hokejisty, kteří se udrží na puku a mají výborný přehled. Navíc je dobře podporovali obránci. Když jsme jim za stavu čtyři jedna darovali dva góly, pochopitelně jsme se strachovali.

Co proběhlo na střídačce během oddechového času? Padala i ostřejší slova nebo jste se snažili hlavně zkoncentrovat na závěr utkání?

Spíše jsme se snažili zůstat klidní. Nikomu neprospěje, kdyby někdo bláznil a řval. Trenér Hadamczik řekl, abychom neměli nervy a hráli odpovědně.

Ulevilo se vám hodně, když Tomáš Plekanec vstřelil v power play Slovenska pátý gól a definitivně zlomil odpor soupeře?

Jasně, protože nikdo se nebude ptát, jak zápas probíhal. Hlavní je postup.

Představuje drama do poslední minuty velkou nepříjemnost hlavně z pohledu středečního čtvrtfinálového utkání s USA?

Vůbec bych neřešil, jestli jsme mohli ušetřit nějaké síly. Všichni máme podle mého názoru dost sil, pro čtvrtfinále budeme nachystaní a uděláme všechno pro postup do další fáze.

Máte představu, jak odlišný bude středeční zápas ve srovnání s osmifinálovou bitvou proti Slovensku?

Američané hrají v Soči výborně. Musíme být koncentrovaní od první do poslední minuty. A hlavně výborně bránit. Snad dostaneme příležitost na brejky. Všichni si uvědomujeme, že mají velice dobrý tým, ale je zbytečné se strachovat a mít příliš velký respekt.

Kdo postoupí do semifinále olympijského turnaje?