Švédsko - Kanada 0:3Kanada obhájila hokejové zlato, Price ani ve finále nedostal gól

13. Toews 0 : 1
36. Crosby 0 : 2
50. Kunitz 0 : 3

Soči

Kanada obhájila v Soči hokejové zlato. Brankář Price udržel, stejně jako v semifinále, čisté konto. Pochytal všech 24 švédských střel a jeho tým se výhrou 3:0 udržel na olympijském trůnu. Naposledy něco podobného dokázal mužstvo Společenství nezávislých států jako nástupce Sovětského svazu při hrách v Albertvillu 1992.

Hokejisté Kanady se radují z gólu ve finálovém utkání proti Švédsku.

Finálový zápas měl stejně složení jako v roce 1994 v Lillheammeru, ale tehdy ještě pod pěti kruhy nestartovali hokejisté z NHL. Švédové jako úřadující mistři světa snili o tom, že v repríze boje o olympijské zlato proti Kanadě zopakují svoje dvacet let staré vítězství.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

Přestože jim ze sestavy vypadl centr Bäckström, který nemohl nastoupit kvůli dopingovému nálezu na pseudoefedrin, který užil na alergii. První krok ke gólovému zápisu mohl udělat jeho spoluhráč Nyquist, jenže trefil pouze tyčku. Na druhé straně totéž předvedl Bergeron a ve 13. minutě už přesně tečoval Toews puk mezi Lundqvistovy betony po ráně Cartera, čímž dostal Kanadu do vedení.

Nejlepší hráči na jednotlivých postech podle direktoriátu turnaje:
Brankář: Carey Price (Kanada),
obránce: Erik Karlsson (Švédsko),
útočník: Phil Kessel (USA).
Nejužitečnější hráč podle akreditovaných novinářů: Teemu Selänne (Finsko).
All star tým podle akreditovaných novinářů:
Henrik Lundqvist - Erik Karlsson (oba Švédsko), Drew Doughty (Kanada) - Teemu Selänne (Finsko), Phil Kessel (USA), Mikael Granlund (Finsko).

Ve 25. minutě mohl zámořský celek zvýraznit náskok, neboť před St. Louisem byla po Nashově střele odkrytá část branky, jenže Lundqvist reflexivně zasáhl a přestože mu propadl puk za záda, za čáru se nedokutálel. Kanaďané začali Švédy výrazně přehrávat a gólově to vyjádřil Crosby.

Kapitánův gól po samostatné akci

Centr, jenž dosud na turnaji neskóroval, ve 35. minutě na vlastní modré čáře obral o puk Jonathana Ericssona a bleskově se vydal do samostatného úniku, v jehož závěru si potáhl puk kolem Lundqvista a bekhendem jej poslal za brankovou čáru.

Švédové nenacházeli protizbraň, jak čelit výbornému pohybu soupeře, jehož defenzíva byla prakticky neomylná. Na druhé straně se Doughtyho tečovaná střela otřela o tyčku a v 50. minutě bylo prakticky hotovo, když si Kunitz najel a levý kruh a pálil přesně nad Lundqvistovu vyrážečku.

Za stavu 3:0 už Kanada bezpečně kráčela za devátým olympijským prvenstvím v historii, poměr střel 12:3 v poslední třetině hovoří jasně o tom, kdo ovládal dění na ledě. Price v brance vítězů udržel neprůstřelnost osm třetin v řadě (celkem 164 minut), naposledy inkasoval v prvním dějství při čtvrtfinále s Lotyšskem.

Trenér Babcock, jenž stál na kanadské střídačce už ve Vancouveru, si mohl zopakovat radost z finálové výhry. Obhajobu zlaté olympijské medaile prožilo celkem 11 jeho svěřenců.

Finále olympijského hokejového turnaje v Soči
Švédsko–Kanada 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 13. Toews, 36. Crosby, 49. Kunitz, hlavní rozhodčí Meier (USA) a Sutherland (Kan.), vyloučení 3:2, bez využití, 11 654 diváků.
Švédsko: Lundqvist – Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Edler, Ekman-Larsson, Tallinder – L. Eriksson, Jimmie Ericsson, D. Sedin – M. Johansson, Silfverberg, Landeskog – Steen, Berglund, Alfredsson – Hagelin, Nyquist, Krüger.
Kanada: Price – Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester – Carter, Toews, Marleau – Kunitz, Crosby, Bergeron – Perry, Getzlaf, Benn – Nash, Duchene, Sharp – St. Louis.