Polák Stoch kraloval na středním můstku, naštvaný Koudelka skončil šestnáctý

Krasnaja Poljana

Polák Kamil Stoch se stal suverénně olympijským vítězem na středním můstku. Z českých skokanů na lyžích byl v Krasné Poljaně nejlepší Roman Koudelka, který obsadil 16. místo. Jakub Janda skončil devatenáctý a Jan Matura třiadvacátý. Stříbrnou medaili vybojoval Slovinec Peter Prevc s výrazným, více než dvanáctibodovým odstupem za Stochem. Bronz bral Nor Anders Bardal.

Polský skokan Kamil Stoch splnil roli favorita...

Koudelka se v prvním kole, stejně jako dalších čtyřiadvacet skokanů, spouštěl z vyššího nájezdového okna. V polovině prvního kola se však jury kvůli sílícímu větru rozhodla nájezd snížit, což se českému skokanovi pranic nelíbilo.

V druhém kole se Češi v pořadí úplně promíchali. Koudelka totiž skočil o metr dál než v 1. kole a za 99,5 metru si polepšil na pozici nejlepšího Čecha. Janda dopadl na 96,5 metru, Matura jen na 95,5 a oba v konečném pořadí klesli.

„Musím říct, že po prvním kole jsem byl, když to řeknu ještě slušně, nasranej. Škoda, že jsem skákal hned na začátku, protože kluci, co pak skákali z nižšího okna, měli i tak kvůli změně podmínek stejnou nájezdovou rychlost jako já," mrzelo Koudelku, který oproti druhé polovině skokanů bral za skok z vyššího okna o 3,2 bodu méně.

I přesto si závod snažil co nejvíc užít. Před měsícem a půl jej totiž trápily zdravotní problémy, když ho bolela krční páteř, motala se mu hlava, cítil úzkost a měl zrychlený srdeční tep. V té době nevěděl, jestli se do Soči vůbec podívá.

„Kdyby mi někdo tehdy řekl, že budu na olympiádě do dvacátého místa, tak bych se mu asi vysmál. Udělal jsem obrovský kus práce a náramně si užívám, že tu vůbec můžu být," usmíval se Koudelka, jenž předčil i čtyřnásobného olympijského vítěze Simona Ammanna ze Švýcarska. Ten obsadil 17. místo.

Matura se zlobil, že mu nevycházel odraz. "Pral jsem se s hranou, v druhém pokusu jsem ten odraz netrefil. Ale na středním můstku jsem neměl moc ambicí, těším se spíš na ten velký," uvedl Matura.

Lukáš Hlava skákal nejhůře ze svěřenců trenéra Davida Jiroutka už v tréninku a 91,5 metru mu na postup z prvního kola nestačilo. Obsadil 46. místo.

Stoch všem uletěl už v prvním kole. Vedoucí muž Světového poháru skočil 105,5 metru a získal náskok více než šesti bodů. Druhým pokusem dlouhým 103,5 metru vítězství potvrdil. Stal se tak po Wojciechu Fortunovi, vítězi na velkém můstku v Sapporu 1972, druhým polským olympijským vítězem ve skoku na lyžích.