Zlato z kombinace patří favorizovanému Hirscherovi

Pchjongčchang

První zlato ve sjezdovém lyžování na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu získal po triumfu v kombinaci rakouský favorit Marcel Hirscher. Šestinásobný vítěz Světového poháru a šestinásobný mistr světa je olympijským vítězem poprvé v kariéře, dosud měl ve sbírce jen stříbro ze slalomu v Soči. Nejlepší z tria českých lyžařů Ondřej Berndt skončil šestnáctý.

Marcel Hirscher z Rakouska při kombinačním slalomu.

Osmadvacetiletý Hirscher využil svých slalomářských kvalit a po dvanáctém místě ve zkráceném sjezdu předvedl nejrychlejší jízdu ve slalomu. Na stupně vítězů ho doprovodí Francouzi: druhý skončil s odstupem 23 setin sekundy Alexis Pinturault, bronz získal jeho krajan Victor Muffat-Jeandet (-1,02), jenž se na třetí příčku posunul až z 29. místa po sjezdu.

Alpští lyžaři se dnes dočkali soutěžní premiéry na tratích v Jongpchjongu poté, co byl kvůli větru odložen sjezd mužů i obří slalom žen. Kvůli stále silnému větru organizátoři posunuli startovní budku kombinačního sjezdu na start superobřího slalomu a zkrátili ho tak zhruba o 20 sekund.

S náročnými podmínkami se ve slalomu musel vyrovnat i Hirscher, jenž se dostal do poryvu větru a kvůli zvířenému sněhu musel jet několik branek prakticky poslepu. Přesto předvedl nejrychlejší jízdu a získal pro Rakousko první zlato v alpské kombinaci od roku 1998, kdy v Naganu zvítězil Mario Reiter.

Ve slalomu se podle očekávání propadli nejlepší sjezdaři. Vítěz úvodní části Thomas Dressen z Německa skončil devátý, průběžně druhý Aksel Lund Svindal z Norska do slalomu ani nenastoupil.