Hlavní obsah

Nejrychlejší sjezdařka? Tajemství zůstane zachováno

"Měříme na setiny sekundy, které odlišují vítězství od účasti," říká se hrdě v olympijské reklamě švýcarské hodinářské firmy Omega. Ve sjezdu žen to ovšem k určení vítězky nestačilo a o titul se podělily Švýcarka Dominique Gisinová a Tina Mazeová ze Slovinska. Oficiální časomíra oběma naměřila shodně údaj 1:41,57 minuty.

Foto: Gero Breloer, ČTK/AP

Dvojnásobná zlatá radost. Olympijský sjezd má poprvé v historii dvě vítězky, Švýcarka Dominique Gisinová (vlevo) a Slovinka Tina Mazeová zajely shodný čas.

Článek

"Chtěli byste vědět, kdo vyhrál?" ptal se člen výkonného výboru Omega Timing Peter Hürzeler s úsměvem. Tato otázka ale zůstane nezodpovězena. "Před začátkem závodu musíme nastavit náš systém tak, aby měřil na setiny nebo tisíciny," vysvětlil s tím, že zpětně už nelze čas upřesňovat.

Časomíra dokáže měřit až na milióntiny sekundy; na kolik desetinných míst ale bude časomíra nastavena, rozhodují jednotlivé sportovní svazy. Na atletickém mistrovství světa v Moskvě vloni rozhodly o čtvrtkařském titulu pro Britku Christine Ohuruoguovou čtyři tisíciny sekundy. V plavání se spokojí s měřením na setiny a i na velkých akcích, jako jsou světové šampionáty a olympijské hry, se závodníci dělí o medaile.

Ve sjezdovém lyžování není možné na rozdíl od kontaktních závodů v běhu na lyžích použít k přesnému odlišení pořadí fotofiniš. Rozhoduje tak časomíra nastavená na setiny.

Všechny olympijské soutěže ale neměří stejně. Sáňkaři zpřesnili časomíru na tisíciny poté, co se v roce 1972 dělily v závodě dvojic o zlato dvě posádky. Například bobisté a skeletonisté ale zatím zůstávají u setin.

Od roku 1936, kdy Omega poprvé na olympijských hrách měřila závodníkům čas, ušla technologie obrovský kus cesty. V Garmisch-Partenkirchenu měli rozhodčí u sjezdových disciplín na startu a v cíli synchronizované stopky a časy zapisovali na papír. Startovní časy svých soupeřů pak další závodníci sváželi do cíle v kapsách. V 60. letech se časomíra začala zobrazovat i na televizních obrazovkách.

Hürzeler, jenž na vývoji časomíry Omega pracuje od konce 60. let a hry v Soči jsou jeho 17. olympiádou, nebyl sjezdařskou remízou zklamaný. "Řekl bych, že je to fér. Pro sport je to skvělé," tvrdí a stejný názor má i švýcarský trenér Stefan Abplanalp. "Je lepší mít zlato a s někým se o něj dělit než mít stříbro nebo bronz," prohlásil.

Reklama

Související témata: