Ostatní

Stalo se v Soči: Zlatá neděle! Samková triumfovala. Štafeta medailovou pozici neudržela, Bank devátý

16. února 2014 06:00 - Soči
(Aktualizováno: 16. února 2014 21:05)

Zlatá neděle! Eva Samková dosáhla na první český triumf na hrách v Soči. V Extreme Parku potvrdila roli jedné z favoritek snowboardcrossu. Závodu dominovala, když vyhrála suverénně kvalifikaci i všechny tři vyřazovací jízdy. Prohra s domácími Rusy 0:1 po nájezdech určila Slovensko jako osmifinálového soupeře českých hokejistů. Atraktivní závod biatlonistů s hromadným startem s českými medailisty Ondřejem Moravcem a Jaroslavem Soukupem byl odložen na pondělní ráno (7 hodin). Dění devátého soutěžního dne her v Soči jste mohli sledovat prostřednictvím on-line přenosu na Sport.cz.

Roman Vondrouš, ČTK

Eva Samková jela skvěle už v kvalifikaci. Ovečka na jejím prkně a vlci na helmě byli k vidění i ve vyřazovací části závodu.

On-line zpravodajství z devátého dne na ZOH v Soči najdete zde.

Ve čtvrtfinále a semifinále lehce vyhrála. A ve finále to zopakovala. Soupeřky neměly šanci. Její velká rivalka Američanky Lindsey Jacobellisová upadla ve druhém semifinále a je zase bez medaile. Blízko k olympijskému triumfu přitom byla už v Turíně, ale těsně před cílem s vědomím velkého náskoku udělala oslavný trik a upadla. Ve Vancouveru byla diskvalifikována, teď chce konečně zlato.

Po kombinaci zklamaný Ondřej Bank a s ním i Martin Vráblík vyrazili do super-G dříve než bylo původně plánováno. Časnější start - už v 7 h našeho času - měl eliminovat teplotní vlivy na trať. V čele se usadil Američan Bode Miller, ale prvenství mu sebral Nor Kjetil Jansrud.

Čechokanaďan Jan Hudec, rodák ze Šumperka a Bankův kamarád, též útočil. Zajel stejný čas jako Miller a měl na dosah stříbro. Do dění ale rázně vstoupil další Američan Andrew Weibrecht, na mezičasech vedl, nakonec se zařadil na druhé místo. Na relativně ještě zachovalé trati pak i Bank zajel skvěle, skončil devátý. V rychlostních disciplínách je to pro něj životní výsledek. Na prvního ztratil 97 setin sekundy.

Miller si pobrečel. Ztráta možnosti získat olympijské zlato, zřejmě poslední v kariéře, jej srazila do kolen. A to ho málem připravil o medaili Bank. Alespoň na mezičasech to vypadalo na českou supersenzaci.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

Medailové úvahy brzdili běžci na lyžích, ale nezačalo se to vyvíjet špatně. Letošní sestava byla bez Martina Koukala, který se nevešel do nominace, i Jiřího Magála. Jejich místa zaujali sprinteři Dušan Kožíšek a Aleš Razým, který po prvním úseku předával sedmý, Lukáš Bauer pak tým vytáhl na třetí příčku, předával Martinu Jakšovi s šestisekundovým náskokem na Francouze Robina Duvillarda. Ten ovšem zabral a dostal se před Jakše. Propad se nedařilo zastavit. Dušan Kožíšek nakonec v cílové rovině prohrál i souboj o sedmé místo se Švýcary.

Češi si zahrají o čtvrtfinále se Slováky

Hokejová reprezentace už zná soupeře pro úterní osmifinálový duel olympijského turnaje, kterým budou Slováci. Rozhodl o tom bodový zisk našich východních sousedů v utkání s Ruskem, které vyhrála sborná 1:0 po samostatných nájezdech. Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka jsou nejlepším týmem ze čtvrtých míst v základních skupinách. Češi se střetnou se Slováky v klíčové bitvě na velké akci poprvé od prohry v semifinále mistrovství světa v Helsinkách v roce 2012.

Přímou účast ve čtvrtfinále si zajistili hokejisté USA, kteří porazili ve svém závěrečném vystoupení ve skupině A tým Slovinska 5:1. Kanaďané taktéž potvrdili svůj přímý postup do čtvrtfinále, když si poradili s Finskem 2:1 po prodloužení. Vítězný gól obhájců zlata a svůj druhý v zápase vstřelil obránce Drew Doughty. Díky dobrému celkovému skóre si postup jakožto nejlepší tým z druhých míst zajistili rovněž Seveřané na úkor domácích Rusů a Švýcarů, kteří stejně jako tým Suomi nasbírali ve skupině šest bodů.

Biatlonový závod mužů s hromadným startem až v pondělí

Čeští biatlonisté budou mít dvojnásobné zastoupení v divácky mimořádně atraktivním závodě na 15 kilometrů s hromadným startem. Ten byl ale kvůli mlze přeložen až na pondělní brzké ráno (7 hodin). Do "masáku" se kvalifikovali jen nejlepší v redukovaném pořadí Světového poháru, což splnil jen Ondřej Moravec. Díky bronzu v úvodním sprintu si však právo startu vybojoval i Jaroslav Soukup.

Závod s hromadným startem se v této sezóně jel ve SP jen jednou a Moravec byl pátý v Oberhofu po dvou chybách na první střelbě. Vyhrál lídr seriálu Francouz Martin Fourcade, což ho staví do role velkého kandidáta na třetí olympijské zlato. I Moravec se však v biatlonovém pelotonu umí dobře orientovat, právě v této disciplíně slavil svůj zatím jediný triumf ve SP. Loni v Oslu vyhrál po velké bitvě s Fourcadem.

V akci byla i Karolína Erbanová na rychlobruslařské trati 1500 metrů. Česká závodnice po dvou desátých místech na nejsilnějších tratích 500 a 1000 m rozjela třetí závod v Soči mimořádně rychle. V úvodu své jízdy dokonce před později vítěznou Ter Morsovou vedla, v závěrečných dvou okruzích ale tempo neudržela a v čase 1:58,23 skončila třináctá. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, jejíž spolužačka z vrchlabské základní školy Eva Samková dnes získala ve snowboardcrossu první české zlato v Soči, zaostala za nečekanou šampiónkou o 4,72 sekundy.

"Kokosy na sněhu" zatím nezazářily

Ruský pilot Alexandr Zubkov útočí po polovině olympijského závodu ve dvojbobech na zkompletování své medailové sbírky. Spolu s brzdařem Alexejem Vojevodou vede devětatřicetiletý bobista po dvou ze čtyř jízd o 32 setin sekundy před švýcarskou posádkou Beat Hefti, Alex Baumann. České posádce ve složení Jan Vrba, Michal Vacek patří 24. pozice s odstupem 2,65 sekundy. Jamajčané, kteří se vrátili na olympijské hry po dvanáctileté absenci, jsou poslední třicátí.

Američtí krasobruslaři Meryl Davisová a Charlie White útočí na zlato, v krátkém tanci známkou 78,89 bodu překonali o 1,23 bodu vlastní světový rekord z finále Grand Prix. Do pondělních volných tanců půjdou úřadující mistři světa s náskokem 2,56 bodu před šampióny z Vancouveru Tessou Virtueovou a Scottem Moirem z Kanady. Na průběžné bronzové příčce jsou se ztrátou dalších více než tří bodů Rusové Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov.