Rubriky:

Rychlobruslení

Sáblíková jde do akce. První bitvě na oválu předchází taktizování a špionáž

9. února 2014 07:12 - Soči

Čtyři roky tréninkové dřiny směřované k olympijským hrám v Soči končí. Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se v neděli postaví na start tři kilometry dlouhé trati, kde obhajuje jednu ze dvou zlatých medailí z her ve Vancouveru 2010. Tehdy se rodačce ze Ždáru nad Sázavou změnil život. Nyní může potvrdit svoji výjimečnost.

 

Roman Vondrouš, ČTK

„Chtěla bych medaili. Jakoukoliv," říká šestadvacetiletá reprezentantka. Šlo by o čtvrtý olympijský kov Sáblíkové, čímž by se zařadila mezi sportovní legendy země. V posledních dnech ji sice trápila krční páteř, ale pro závod bude v pohodě.

Během tréninků v Adler aréně v Soči pokukovala po kamarádce Claudii Pechsteinové z Německa a nizozemské reprezentantce Ireen Wüstové. „My tři se utkáme o stupně vítězů," tuší Sáblíková. Zatímco se zkušenou Němkou ji pojí přátelství, s druhou soupeřkou má vztahy chladnější. „Pozdravily jsme se v jídelně, velké hovory nevedeme. I mezi rivalkami může být vřelý vztah, ale případ nás dvou to není. Prakticky nekomunikujeme. Osm let jsme největší soupeřky," krčí rameny Sáblíková.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si vlastní tým na Fantasy Sport.cz.

Fakt, že důkladně monitorovala soupeřky, není ničím mimořádným. Finišující příprava v dějišti her běžně zahrnuje i špionáž konkurence. „Trenéři si kontrolují nejen svoje lidi, ale i soupeře. Snažím se registrovat, když se někdo rozjíždí a stopky pochopitelně zmáčknu. Pak si dělám v hlavě přehled, jak by mohl vypadat závod," přiznává trenér české rychlobruslařky Petr Novák. „Martina se pořád ptala, jak rychle jezdila Ireen. Ale já si udržuji přehled nejen o Wüstové. Mám v hlavě všechny holky," směje se Novák.

Medaile je v plánu

Časy z tréninků však mohou být matoucí. „Je jasné, že se taktizuje," připouští Novák. A pak jsou tu další faktory. „V hale je puštěná klimatizace, navíc se závodníci vozí ve vláčku. Vítr se hodně točí a pomáhá," vysvětluje Sáblíková. „I přesto se časy nezdají extra rychlé. Otázka pochopitelně je, na kolik procent kdo jezdí," krčí rameny česká rychlobruslařská hvězda.

I když některá ze soupeřek dosáhne skvostného času, Novák zůstává klidný. „Pořád Martině říkám, aby se soustředila na sebe a nepozorovala okolí. Navíc v tréninku je vždy hodně rychlý led. Při závodě se však hala zaplní lidmi, což ovlivňuje kvalitu oválu," odmítá Novák podlehnout klamu v podobě občasných skvostných časů rivalek.

Taktizoval i on se Sáblíkovou v přípravě? Má Novák stejně jako ve Vancouveru spočítáno jaký čas bude třeba na zlatou medaili? A je ho schopná zajet jeho svěřenkyně? „Martina je připravená vybojovat pódium," říká Novák tajemně s uličnickým výrazem.

Neděle obhájkyně
8.45 - budíček: „Doufám, že vstanu po klidném a dobrém spánku.“
9.15 - snídaně: „Jsem v jídelně za chvilku, žádné velké čančání. Vyčistím si zuby, učešu se, narazím čepici a jdu. V deset jsem najezená a zpátky na pokoji.“
10.30-10.45 - přesun na kole do haly.
11.30 - rozbruslení. „Jen lehké, abych se naladila. Délka podle pocitu. Pak následuje oběd a kontrola bruslí.“
13.30 - odpočinek: „Vždy si po obědě řeknu, že se jen natáhnu a zavřu oči, ale spím tady jako zabitá.“
15.30 start závodu: „Do haly pojedu patnáct minut po začátku. Následuje rozcvičení, zahřátí. Počítám, že pojedu kolem sedmnácté hodiny.“
Radek Malina (Soči), Sport.cz, Právo

Jaký tipujete výsledek Martiny Sáblíkové v závodu na 3000 metrů?

Zrušit


Časová osa: Rychlobruslení

Filtr článků - Rychlobruslení


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..