Rubriky:

Rychlobruslení

Příště hromadná řež? Sáblíková se bojí, že změní její zlatou disciplínu

20. února 2014 12:16 - Soči

Kralování české rychlobruslařky Martiny Sáblíkové na pětikilometrové trati je ohromující. Ve středu večer zdrtila světovou konkurenci na nejdelší ženské distanci během zimních olympijských her v Soči, čímž obhájila zlato z Vancouveru 2010. Šlo o její třetí start na pět tisíc metrů v sezóně. Nikdy nenašla přemožitelku. Ale její vláda může být ohrožena.

 

Matt Dunham, ČTK/AP

Mezinárodní bruslařská unie uvažuje o zavedení hromadných startů na pětikilometrové trati žen a v desetikilometrovém závodě mužů. „Jde o návrh, který vzešel ze strany Nizozemců. Nikdo jim však takový požadavek neodsouhlasí, protože by se závody proměnily v nizozemský maratón," nedělá si starosti trenér české rychlobruslařky Petr Novák.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

A pokud by přece jen došlo na změnu pravidel? „Nešlo by o závod s časem, ale o boj, při němž by se země s větším počtem závodníků mohly domluvit a klidně v rámci taktizování soupeře sundat. Jednoho by sudí diskvalifikovali, ale další zástupce země by si dojel pro vítězství," zlobí se Novák. „Nešlo by o rychlobruslení, ale o lacinou show pro fanoušky," přemítá trenér české rychlobruslařky.

Odmítá srovnávat disciplínu své svěřenkyně s biatlonem či lyžováním, disciplínami čítajícími závody s hromadnými starty. „Pro rychlobruslení by nešlo o dobrou věc. Našemu sportu by ublížilo, kdyby jednoznačně vládli Nizozemci," má jasno Novák.

„Jestli funkcionáři změnu odsouhlasí, zabiju je," žertuje šestadvacetiletá závodnice. „Nevím, proč chtějí pravidla měnit. Jde o evidentní snahu vytvořit závod jen pro Nizozemce," zlobí se Sáblíková.

Byla by i v případě změny neohroženou vládkyní? „Ano, neměla by problém. Hromadné starty jsou na kolečkových bruslích, vše zvládá," říká Novák. „Nevím. Bojím se toho houfu," přiznává Sáblíková.

Zatím může být v klidu. Pokud ke změně dojde, tak nejdříve od roku 2016.

ram (Soči), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Rychlobruslení

Filtr článků - Rychlobruslení


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..