Rubriky:

Lyže a snowboard

Kallaová drtivým finišem urvala zlato pro švédskou štafetu. Češky zkraje vedly, doběhly desáté

15. února 2014 12:00 - Krasnaja Poljana

Švédské kvarteto získalo díky finišmance Charlotte Kallaové zlato ve štafetě běžkyň na lyžích na 4x5 km na olympijských hrách v Soči. Druhé skončilo Finsko a bronz má Německo, favorizované Norky dojely až páté. Češky byly po prvním úseku díky Evě Vrabcové-Nývltové na druhém místě, ale Karolína Grohová, Petra Nováková a Klára Moravcová podle očekávání kontakt s elitou neudržely a celkem nabraly na desátém místě ztrátu 3:27,1 minuty.

 

Sergei Karpukhin, Reuters

Švédky vyhrály olympijskou štafetu běžkyň podruhé v historii a poprvé od roku 1960. Zasloužilo se o to kvarteto ve složení Ida Ingemarsdotterová, Emma Wikenová, Anna Haagová a především Kallaová, která heroicky zvládla poslední okruh.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

Švédky vedly už v polovině trati, ale do závěrečné "pětky" vyjížděly první Finky o šest vteřin před Němkami. Kallaová přebírala třetí s odstupem 25,7 sekundy na čelo. Finka Krista Lähteenmäkiová a Němka Denise Herrmannová se snažily, ale Kallaová letěla, vedoucí duo dojela 600 metrů před cílem a v cílové rovince byla nejrychlejší.

"Měla jsem obrovskou motivaci a chuť je dojet. Povedlo se mi to a teď nemůžu uvěřit, že jsme olympijské vítězky," zářila Kallaová, která se radovala z druhé zlaté olympijské medaile. První získala před čtyřmi lety ve Vancouveru na volné patnáctce. "Už jsem skoro nevěřila, ale Charlotte jela jako bůh," smála se Haagová.

Nečekaně nestačily Norky. Vítězky štafety z olympiády ve Vancouveru 2010 i na posledních světových šampionátech v letech 2011 a 2013 ztrácely od začátku. Finišmanka Marit Björgenová dokonce prohrála i boj o čtvrté místo s Francií.

Vrabcová-Nývltová nabídla českým fanouškům v posledních letech nezvyklý, ale o to příjemnější pohled. Na prvním úseku chvíli táhla startovní pole a jejímu tempu nestačily Norka Heidi Wengová, Švédka Ingemarsdotterová ani Finka Anne Kyllönenová.

"Prvních 1500 metrů bylo těžkých, nejsem sprinterka a doufala jsem, že to udržím, ale zbytek se mi jel velmi dobře," řekla Vrabcová-Nývltová a z druhého místa byla nadšená. "To bylo skvělé. Poprvé jsem porazila Švédku i Norku."

Českou jedničku Vrabcovou-Nývltovou ocenila za výkon i Ingemarsdotterová. "Má skvělou formu. Nepřekvapilo mě to, a když zrychlila, tak jsem se jí snažila držet. A bylo docela hezké vidět jet vpředu někoho jiného než Norky," řekla Švédka.

Vrabcová-Nývltová předávala druhá těsně za Ruskami. Grohová však podle očekávání krok s elitou neudržela a české kvarteto se začalo propadat. Grohová poslala na trať Novákovou desátou a na stejném místě pak přivezla český tým do cíle i Moravcová.

Běh na lyžích
Ženy - štafeta 4x5 km
1. Švédsko (Ingemarsdotterová, Wikenová, Haagová, Kallaová) 53:02,7
2. Finsko (Kyllönenová, Saarinenová, Niskanenová, Lähteenmäkiová) -0,5
3. Německo (Fesselová, Böhlerová, Nystadová, Herrmannová) -0,9
4. Francie -45,0
5. Norsko -53,6
6. Rusko -1:03,6
7. Polsko -1:36,2
8. Itálie -2:17,2
9. USA -2:30,7
10. ČR (Vrabcová-Nývltová, Grohová, Nováková, Moravcová) -3:27,1
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..