Rubriky:

Lyže a snowboard

Stoch se druhou ovládnutou skokanskou bitvou zapsal do historie

16. února 2014 15:03 - Krasnaja Poljana

I když do půlnoci místního času zbývala už jen necelá půlhodinka, tribuna u velkého můstku v areálu RusSki Gorki se otřásala pod náporem poskakujících stovek polských fanoušků. Slavili historický zápis svého oblíbence Kamila Stocha, jemuž se povedlo jako teprve třetímu muži historie ovládnout obě individuální olympijské soutěže.

 

Gregorio Borgia, ČTK/AP

Šestadvacetiletý Polák zlato uhájil o 1,3 bodu před dotírajícím veteránem Noriakim Kasaiem. Do druhého kola postoupilo kompletní české kvarteto, což je příslibem před pondělní soutěží družstev. Nevýše byl osmnáctý Jan Matura. „Je to moje nejlepší umístění na olympiádě, ale ambice byly vyšší," uznal čtyřiatřicetiletý skokan.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

Se závodníky si nehezky pohrávaly povětrnostní podmínky. Zkušební kolo se nedoskákalo, v prvním sebral nepříznivý vítr naděje nejednomu skokanovi. „Jsme venkovní sport, s větrem se musí počítat," smířlivě hlásil devatenáctý Roman Koudelka.

Stoch vyhrál první kolo, a tak celou soutěž uzavíral. V čele byl v tu dobu Kasai. Polák sice skočil o metr méně, ale na výhru ro těsně stačilo. „Čekání na výsledky trvalo roky, ale v hlavách jsme si dokázali spočítat, že by to mělo stačit," tvrdil polský kouč Lukasz Kruczek.

Kdy vládl oběma můstkům jeden muž  
Calgary 1988 Matti Nykänen (Fin.)
Salt Lake City 2002 Simon Ammann (Švýc.)
Vancouver 2010 Simon Ammann
Soči 2014 Kamil Stoch (Pol.)

Stoch ale tak klidný nebyl. „Můj druhý skok byl tragický, jsem v šoku, že se mi podařilo vyhrát. Zlato věnuju své ženě Ewě. Nejen proto, že byl Valentýn ale i proto, že s ní nemůžu být pokaždé, když bychom chtěli," vyznal se.

Poklonu pak vysekl stříbrnému Kasaiovi, jenž získal olympijské stříbro po dvaceti letech. V Lillehammeru 1994 byl druhý s družstvem. „Pořád vypadá jako teenager. Je pro mě ctí stát vedle Noriakiho na stupních," uznal. „Co budu dělat v jednačtyřiceti letech já? Doufám, že budu ležet na nějaké pěkné pláži a užívat si důchodu," usmíval se.

sob (Krasnaja Poljana), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..