Rakušan Matt vyhrál olympijský slalom před Hirscherem

Čtyřiatřicetiletý Rakušan Mario Matt vyhrál slalom na hrách v Soči a stal se nejstarším olympijským vítězem ve sjezdovém lyžování. Druhý skončil jeho favorizovaný krajan Marcel Hirscher a na třetí místo se z patnácté pozice po 1. kole posunul Nor Henrik Kristoffersen. Žádný z českých závodníků nebyl klasifikován: Kryštof Krýzl a Filip Trejbal vypadli ve 2. kole, Martin Vráblík v prvním a zraněný Ondřej Bank na start nenastoupil.

Rakušan Mario Matt na trati olympijského slalomu.

"Super" Mario, jak se Mattovi říká, byl už mistrem světa ve slalomu v letech 2001 a 2007, ale na olympiádě startoval jen v Turíně 2006, kde nedokončil první kolo. V Soči se naopak v úvodní jízdě jako jediný dostal pod 47 vteřin a odrazil se k triumfu. Po první jízdě vedl o 45 setin před Švédem Andrem Myhrerem.

Lídr disciplíny ve Světovém poháru Hirscher ztrácel na Matta po 1. kole 1,28 sekundy a Kristoffersen byl dokonce až patnáctý. Ve druhém kole ale Hirscher zaútočil a dravou jízdou většinu soupeřů porazil. Matt na rozměklé trati bojoval, ze svého náskoku na krajana ztratil vteřinu, ale zvítězil o osmadvacet setin.

Druhé kolo stavěl Chorvat Ante Kostelič a hodně lyžařů v něm pohořelo. "Tohle kolo rozdělí slalomáře na dobré a velmi dobré," nechal se slyšet jeho syn a bývalý mistr světa Ivica Kostelič. Zejména první část byla extrémní, prostřední pak nerytmická. "Nějak jsem se dostal dolů," oddechl si i pozdější vítěz Matt.

"Konečně mi to sedlo i na olympiádě. V minulosti se mi dařilo na světových šampionátech, ale olympiády mě míjely. Musím říct, že jsem si to užil. Ani jsem nebyl nervózní a jen jsem si řekl, abych jel co nejlépe," dodal s úsměvem Matt.

Stal se sedmým rakouským olympijským vítězem slalomu a prvním po Benjaminu Raichovi z Turína 2006. Raich dnes nedokončil 1. kolo. Hirscher rakouskou radost zdvojnásobil, v prvním kole přitom od Matta dostal více než sekundu. "Díkybohu nás druhé kolo hodně rozřadilo. Ale hledáme olympijské šampiony, není to žákovský závod," řekl Hirscher.

V náročných podmínkách ve druhém kole mimo jiné vypadli po prvním kole pátý Francouz Jean-Baptiste Grange, šestý Američan Ted Ligety, sedmý Němec Felix Neureuther či osmý Alexis Pinturault. Švéd Mattias Hargin a Ital Stefano Gross, kteří se dělili o třetí místo, skončili mimo stupně vítězů.

Ve druhém kole nejrychlejší Slovák

Nejrychlejší čas druhého kola zajel Slovák Adam Žampa, který se tak posunul z 26. na šesté místo. Navázal tak na svůj výkon ze superkombinace, v které byl také nejrychlejší ve slalomu a díky tomu byl celkově pátý.

Třiatřicetiletý Bank, který byl na hrách v Soči pátý v obřím slalomu, sedmý v superkombinaci a devátý v super-G, měl do slalomu vyrazit s číslem 48. Při rozcvičení ale pocítil bolest ve svalu, který si lehce natáhl při obřím slalomu, proto se mezi slalomové branky nespustil.

"Při rozjíždění jsem ten sval cítil, tak jsem nechtěl riskovat. Už jsem v životě měl dost zdravotních problémů a udělal jsem dost hloupostí," vysvětlil Bank. "Takže i když jsem přišel o svůj poslední závod na olympiádě, tak jsem nechtěl riskovat vážnější problémy," prohlásil.