Rubriky:

Lyže a snowboard

Rusové triumfovali v lyžařském maratónu a ovládli medailové pořadí. Češi zaostali

23. února 2014 09:47 - Soči
(Aktualizováno: 23. února 2014 10:42)

Absolutním triumfem domácího Ruska skončil v Soči olympijský běžecký maratón na 50 kilometrů volnou technikou. Z vítězství se radoval Alexandr Legkov, za kterým ve finiši skončili Maxim Vylegžanin a Ilja Černousov. Ruské výpravě tím zajistili prvenství v medailovém pořadí zemí. Čeští lyžaři na nejlepší nestačili, Petr Novák obsadil 29. místo a Lukáš Bauer doběhl jednatřicátý.

 

Carlos Barria, Reuters

Ruskému triu dokázal v závěru konkurovat pouze Nor Martin Johnsrud Sundby, ale v cílové rovince jejich rychlosti nestačil. Legkov vyhrál jasně o sedm desetin sekundy, o stříbru pro Vylegžanina rozhodl fotofiniš. Sundby zaostal za třetím Černousovem o dvě desetiny.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

O nejlepší český výsledek se postaral Novák, který překonal 36. místo z úvodního skiatlonu, v němž zažil v 31 letech olympijskou premiéru. Na vítěze ztratil minutu a 45 sekund. Hlavní české naději Bauerovi poslední olympijský závod v kariéře nevyšel.

Trojnásobný medailista z OH se od počátku držel v čele pelotonu, odkud se vytratil po 20. kilometru, kdy se jako jediný odhodlal k výměně lyží. Nabral půlminutovou ztrátu, kterou musel dohánět. Po 30 kilometrech měnili lyže závodníci z popředí a Bauer s Novákem se ocitli znovu vpředu startovního pole na pátém respektive osmém místě se zhruba desetisekundovou ztrátou na čelo. Favorité však manko rychle smazali.

Heikkinenův únik nevyšel

V této fázi závodu se vydal do úniku Fin Matti Heikkinen a vypracoval si náskok přes 20 sekund, ale hlavní skupina vedená Legkovem se za ním pustila a deset kilometrů před cílem už byl dostižen.

V závěru se posunul dopředu do té doby nenápadně jedoucí Švýcar Dario Cologna a chystal si útok na třetí zlato v Soči. Naděje vítěze skiatlonu a klasické patnáctky zhatila necelé dva kilometry před cílem zlomená lyže.

V posledním náročném stoupání se utrhla od soupeřů ruská trojice se Sundbym a rozhodoval finiš. Do něj už přijel s menším náskokem Legkov a ve 30 letech vybojoval první olympijské zlato. Vítězství pro něj bylo také satisfakcí za neúčast v závodu na 15 km klasicky, kam ho vedení týmu překvapivě nenominovalo, přestože před olympiádou ovládl tuto disciplínu na Světovém poháru v Toblachu.

Northug znovu propadl

Vylegžanin oplatil lídrovi Světového poháru Sundbymu porážku ze skiatlonu, v němž s ním prohrál ve finiši a Rusové následně neúspěšně protestovali proti výsledku kvůli tomu, že Nor zkřížil domácímu lyžaři dráhu.

Až osmnáctý skončil Nor Petter Northug, který vyhrál před čtyřmi roky maraton klasickou technikou a vybojoval ve Vancouveru své čtvrté zlato. Ze Soči odjel s prázdnou. Norští muži získali vedle Sundbyho bronzu ze skiatlonu už jen jednu medaili zásluhou vítězství Oly Vigena Hattestada ve sprintu.

Běh na lyžích: 
Muži - 50 km volně s hromadným startem: 
1. Legkov 1:46:55,2
2. Vylegžanin -0,7
3. Černousov (všichni Rus.) -0,8
4. Sundby (Nor.) -1,0
5. Dolidovič (Běl.) -14,3
6. Duvillard (Fr.) -14,9
7. Södergren -17,8
8. Richardsson -24,4
9. Olsson (všichni Švéd.) -32,1
10. Niskanen (Fin.) -32,3
...  
29. Novák -1:45,8
31. Bauer -1:56,1
37. Jakš -3:05,3
52. Magál (všichni ČR) -9:33,5
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..