Rubriky:

Ostatní

Korejci slibují na své hry opravdovou zimu. O společném týmu s KLDR se nejedná

24. února 2014 09:29 - Soul

Jen málo zemí sledovalo právě skončené zimní olympijské hry v ruském Soči stejně intenzivně jako pořadatel těch příštích v roce 2018 - Korea. A ta se chce především vyvarovat chyb a kontroverzí, které hry v Soči provázely, napsala dnes agentura AFP.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Na čistě sportovní úrovni skončily hry pro jihokorejské fanoušky trpce, protože mají pocit, že jejich krasobruslařský idol Kim Ju-na připravili o obhajobu zlata špatně hodnotící rozhodčí. Zhruba dva miliony lidí už podepsaly online petici požadující přehodnocení známek ruské vítězky Adeliny Sotnikovové, jimiž přeskočila Kim Ju-na v boji o zlato.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

Po závodu navíc Kim Ju-na potvrdila záměr skončit se soutěžním krasobruslením, což zmařilo domácí naděje, že by si za svou labutí píseň mohla vybrat zimní olympijské hry v roce 2018 v korejském středisku Pchjongčchang na severovýchodě země.

Ale sportovní výsledky stranou. Soči především Koreji nabídlo srovnání pro vlastní stupeň příprav. Jedno vylepšení, kterým si jsou organizátoři Pchjongčchangu jistí, je sníh, kterého budou mít mnohem víc. Zatímco teploty v Soči místy šplhaly ke 20 stupňům Celsia, Pchjongčchang je skutečným zimním střediskem s alpskými sněhovými podmínkami.

Podle šéfa organizačního výboru Kim Čin-suna bude olympiáda v roce 2018 znamenat velkou podporu pro zimní sporty v oblasti. "V Asii zimní sporty relativně zaostávají v porovnání s Evropou a Severní Amerikou," řekl. "V poslední době ale zájem o zimní sporty a spojená odvětví dramaticky vzrostl. Asie má velký potenciál stát se obrovským trhem pro zimní sporty. V tomto směru věřím, že Pchjongčchang poskytne Asii značnou příležitost."

Olympiáda v Soči byla zatím nejdražší v dějinách s cenovkou zhruba 50 miliard dolarů. Soči ale v zásadě stavělo od nuly a valná většina nafouknutého rozpočtu šla na infrastrukturu včetně silnic, železnic, hotelů a dalších dlouhodobých projektů obnovy.

Železnice i areály už jsou připraveny

Pchjongčchang už naopak má většinu zařízení hotových a jeho rozpočet na infrastrukturu je sedm miliard dolarů. Do něj spadá především vysokorychlostní železniční trať spojující Pchjongčchang s hlavním městem Soulem. "Věřím, že zvládneme všechny přípravy hladce během následujících čtyř let," řekl I Pjong-nam z přípravného výboru, který se jako jeden z početné delegace korejských činovníků účastnil her v Soči coby pozorovatel.

"V Soči byly jisté potíže s telekomunikačními službami, a to v Pchjongčchangu rozhodně zlepšíme," dodal. Jižní Korea se pyšní titulem jedné z nejpropojenějších zemí na světě a superrychlé připojení je k dispozici po celé zemi.

Šéf organizačního výboru Kim prohlásil, že svět uvidí podstatně proměněnou zemi od letní olympiády v roce 1988 v Soulu, kdy byla Korea "rozvojovou zemí". "Jen o generaci později v roce 2018 svět uvidí plně rozvinutou Koreu," dodal.

Z politického hlediska se Korea chce především vyvarovat obdoby nepokojů na Ukrajině, jejichž ozvěna v Soči hlasitě rezonovala. Pchjongčchang v zásadě leží co by kamenem dohodil od poslední mohutné hranice studené války na světě - důkladně opevněné linie dělící Jižní Koreu od komunistické Severní Koreje.

Vztahy mezi oběma korejskými státy nyní zažívají relativní uvolnění, ale minulost už často ukázala, v jak krátkém čase může eskalovat vojenské napětí mezi oběma zeměmi.

Jihokorejští oficiální činitelé uvedli, že zatím neproběhly žádné rozhovory s KLDR o vytvoření společného týmu na hry. Obě země nikdy neměly společný olympijský tým, ale jejich sportovci nastupovali společně při tahajovacím ceremoniálu letních her v letech 2000 a 2004.

Činovníci ale především doufají, že do Pchjongčchangu severokorejští sportovci vůbec přijedou - na hrách v Soči KLDR nereprezentoval nikdo.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..