Sáblíková má světový rekord a další zlato z MS

SALT LAKE CITY

Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala na mistrovství světa v Salt Lake City druhou zlatou medaili. Své vítězství v závodu na 5000 metrů v neděli navíc ozdobila novým světovým rekordem. Časem 6:45,61 minuty překonala o sekundu a 30 setin dosavadní maximum Němky Claudie Pechsteinové, kterou v přímém souboji porazila.

Martina Sáblíková po triumfu na mistrovství světa

Pětatřicetiletá Pechsteinová skončila druhá. Za devatenáctiletou Sáblíkovou, jež na šampionátu triumfovala už v pátek na tříkilometrové trati, zaostala o více než pět sekund. Dosavadní rekord vytvořila slavná německá závodnice na stejném oválu při svém olympijském vítězství v roce 2002. Bronz dnes získala Kanaďanka Kristina Grovesová.

Na rozdíl od trojky Sáblíková nejela v poslední rozjížďce, ale musela čekat ještě na výsledek závěrečné dvojice. Němka Daniela Anschützová-Thomasová a Nizozemka Renate Groenewoldová ji však ani zdaleka neohrozily. Další česká reprezentantka sedmnáctiletá Andrea Jirků obsadila jedenácté místo.

Sáblíková vytvořila svůj první světový rekord v olympijské disciplíně. Dosud měla na kontě nejlepší časy na desítce a na nekrytých oválech, nyní vévodí historickým tabulkám i na jedné z prestižních tratí.

Skvělé zakončení úspěšné sezóny

"Je to skvělé zlaté zakončení úspěšné sezóny," řekl trenér Petr Novák. Evropská šampionka ve víceboji a vítězka Světového poháru na dlouhých tratích absolvovala poslední velký závod sezóny. V příštím týdnu by se ale měla vrátit do Calgary a představit se tam na mezinárodních závodech, kde by se chtěla pokusit zlepšit osobní rekordy na krátkých tratích.

"Už to bude pro ni spíše takový špás," uvedl Novák. Na závěr závodů Sáblíková zřejmě zaútočí na vlastní světový rekord na neolympijské trati 10 kilometrů.

Stejně jako Sáblíková získala v Salt Lake City druhý titul Ireen Wüstová z Nizozemska, která po triumfu na patnáctistovce ovládla i kilometr. Pro stříbro si po silném nachlazení dojela díky heroickému výkonu olympijská vítězka Anni Friesingerová. V cíli ale musela Němka sáhnout po připravené kyslíkové masce. Mezi muži je rovněž dvojnásobným šampiónem z Utahu Američan Shani Davis, jenž po kilometru vyhrál závod na 1500 metrů.

Výsledky:
Muži:
1500 m: 1. Davis (USA) 1:42,39, 2. Wennemars (Niz.) 1:42,80, 3. Morrison (Kan.) 1:42,88; 4. Mun Čoon (Korea) 1:43,87, 5. Elm (Kan.) 1:44,74, 6. Bokko (Nor.) 1:44,85.
Stíhací závod družstev: 1. Nizozemsko (Kramer, Verheijen, Wennemars) 3:37,80 - světový rekord, 2. Kanada (Dankers, Morrison, Warsylewicz) 3:38,31, 3. Rusko (Lalenkov, Skobrev, Junin) 3:41,23, 4. Japonsko 3:46,60, 5. Německo 3:46,74, 6. Švédsko 3:48,96.
Ženy:
1000 m: 1. Wüstová (Niz.) 1:13,83, 2. Friesingerová (Něm.) 1:14,26, 3. Nesbittová (Kan.) 1:14,44, 4. Simionatová (It.) 1:14,53, 5. Wang Fej (Čína) 1:14,96, 6. Grovesová (Kan.) 1:15,19.
5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:45,61 - světový rekord, 2. Pechsteinová (Něm.) 6:50,79, 3. Grovesová (Kan.) 6:58,91, 4. Anschützová-Thomasová (Něm.) 6:59,05, 5. Haugliová (Nor.) 6:58,41, 6. Visová (Niz.) 7:02,50, ...11. Jirků (ČR) 7:07,97.