Basketbalistky končí na ME páté a zahrají si olympijskou kvalifikaci

Pátou příčku na ME v Itálii zaručující ještě účast v červnové interkontinentální olympijské kvalifikaci obsadily české basketbalistky, když v zápasech o umístění vysoko porazily Belgii i Litvu. Tu v neděli Češky deklasovaly 93:54.

Česká basketbalistka Petra Kulichová - ilustrační foto

„Dva jasné výsledky mluví za všechno a jsem moc rád, že děvčata setřásla zklamání z překvapivé čtvrtfinálové porážky a zůstala ve hře o Peking. O víkendu tu předvedla ve všech směrech kvalitní výkon a úplně odlišnou hru než v tom nepovedeném utkání s Běloruskami, které nakonec senzačně získaly bronz,“ hodnotil trenér Jan Bobrovský.

Titul mají po 4 letech Rusky, když duel o zlato skvěle začaly a v úvodu třetí čtvrtiny hlavně zásluhou lepší hry pod košem vedly nad Španělkami už 44:24. Soupeřkám se pak sice dařila střelba trojek (celkem 9), ale snížily maximálně na rozdíl čtyř bodů sedm minut před koncem (53:49). Finiš finálového duelu sborná i díky trefám Korstinové uhlídala.

Nejen tři trojky Machové, ale i agresivní obrana a výborně zahrané protiútoky zaručily Česku po šesti minutách vedení 21:6. Náskok rostl zásluhou pestré útočné hry reprezentantek, které odvedly i perfektní práci při bránění a soupeř byl zcela bezradný. O vítězství národního týmu, který na palubovce dominoval, už během druhé čtvrtiny nebylo pochyb.

„Děvčata hrála znovu s obrovskou chutí a Litvu doslova smetly. Základem úspěchu byla obrana, podpořená skvělou střelbou, včetně dvanácti trojek,“ řekl Bobrovský. V polovině utkání byl stav už 49:18, zbytek utkání se odehrál bezstarostně, ale i přes výrazné prostřídání české sestavy soupeřky nekorigovaly skóre.

Česká republika - Litva 93:54 (28:12, 49:18, 66:36)
Nejvíce bodů: Vítečková 16, Machová 14, Uhrová a Kulichová po 13, Elhotová 10, Veselá 8, Šujanová 6, Hejdová 5, Večeřová a Hartigová po 4 - Sulciuteová 10, Brazdeikyteová a Maracauskaiteová po 8. Rozhodčí: Julienová (Fr.), Perez Niz (Šp.) a Kowalski (Pol.). Fauly: 16:17. Trestné hody: 11/9 - 13/8. Trojky: 12:4. Diváci: 800.
Finále:
Rusko-Španělsko 74:68 (Korstinová 18, Ščegolevová 14, Osipovová 12, Artěšinová 11, Stěpanovová 8 - Valdemorová 26, Palauová 18, Montaňanová 11, Aguilarová 5), o 3. místo: Bělorusko-Lotyšsko 72:63 (Veremejenková 15, Troinová 13, Trofimovová 12, Levčenková 10 - Jansoneová 23, Tareová a Kublinová po 12).