Záhrobská skončila třetí ve slalomu SP v Záhřebu

ZÁHŘEB

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu Světového poháru v chorvatském Záhřebu třetí místo. Zvítězila Němka Maria Rieschová před Italkou Giusovou. Mistryně světa Záhrobská se tak posedmé v SP prosadila mezi nejlepší trojici. V této sezóně se jí to podařilo podruhé po premiérovém vítězství na konci listopadu v Aspenu.

Po úvodním kole byla Záhrobská čtvrtá s půlsekundovým odstupem za třetí Slovenkou Veronikou Zuzulovou. Po zaváhání ve spodní části tratě v druhém dějství se v průběžném pořadí zařadila o 19 setin za Giusovou a vypadalo to, že na medailové pozice už nedosáhne. Jenže Zuzulová ani po prvním kole jasně vedoucí Američanka Lindsey Vonnová svou jízdu po pádu nedokončily, takže českou lyžařku už předstihla jen Rieschová.

Ta po prosincových triumfech v La Molině a v Semmeringu vyhrála třetí slalom za sebou, ale smíšené pocity měla kvůli nezdaru své kamarádky Vonnové, s níž strávila i vánoční svátky. "Čím víc vyhrávám, tím mi to připadá neuvěřitelnější. Jsem ráda, že jsem to zase dokázala, ale je mi líto Lindsey, která byla k vítězství tak blízko. Vždyť měla takový náskok," uvedla Rieschová. "Ale na stupních se ještě určitě sejdeme," dodala Němka.

Druhá Giusová s ní prohrála o 44 setin sekundy. Italská lyžařka se ve slalomu speciál prosadila mezi nejlepší trio po více než šesti letech, mezitím sbírala úspěchy spíše v obřím slalomu.

Vonnová přišla kvůli pádu o vedení v SP

Vonnová, obhájkyně velkého Křišťálového glóbu, přišla po pádu několik branek před cílem o první příčku v průběžném pořadí SP a klesla až na třetí místo za Finku Tanju Poutiainenovou. Díky záhřebskému triumfu se do vedení dostala Rieschová. Záhrobská je sedmá, ve slalomu jí dál patří třetí pozice.

Na start nenastoupila Nicole Hospová, vítězka SP z roku 2007, která měla jet s jedničkou a patřit k největším favoritkám. Při rozcvičování před závodem si poranila koleno; rentgen žádnou zlomeninu neodhalil, podle předběžné diagnózy si Rakušanka bolestivě natáhla vazy.

Eva Kurfürstová se v prvním kole do postupující třicítky nevešla, se ztrátou více než sedmi a půl vteřiny obsadila 48. místo.

Slalom SP v sjezdovém lyžování v Záhřebu:
1. M. Rieschová (Něm.) 1:58,96 (58,60+1:00,36), 2. Giusová (It.) 1:59,40 (1:00,15+59,25), 3. Záhrobská (ČR) 1:59,59 (59,79+59,80), 4. Pärsonová (Švéd.) 2:00,20 (1:00,85+59,35), 5. Zettelová (Rak.) 2:00,23 (1:01,02+59,21), 6. Hansdotterová (Švéd.) 2:00,30 (1:00,74+59,56), 7. Poutiainenová (Fin.) 2:00,53 (1:00,11+1:00,42), 8. Giniová (Švýc.) 2:00,79 (1:00,69+1:00,10), 9. Mölggová (It.) 2:00,80 (1:01,05+59,75), 10. S. Rieschová (Něm.) 2:01,05 (1:01,51+59,54), ...48. Kurfürstová (ČR) 1:05,75 - nepostoupila do 2. kola.