Federer nedal Roddickovi šanci a je ve finále Australian Open

MELBOURNE

Prvním finalistou úvodního grandslamového turnaje sezóny Australian Open je světový hráč číslo dva Roger Federer ze Švýcarska. Trojnásobný vítěz turnaje na dvorcích v Melbourne přehrál v semifinále Andyho Roddicka ze Spojených států 6:2, 7:5 a 7:5. Ve finále ženské dvouhry se utkají Američanka Serena Williamsová a Dinara Safinová z Ruska.

Roddick vstoupil do zápasu dominantně, když získal první game čistou hrou. Ve dvou následujících ale o své podání přišel a ztratil i první set v poměru 2:6. Druhé dějství přineslo mnohem vyrovnanější podívanou. Američan ale nezvládl koncovku, když si nechal za stavu 5:5 prolomit potřetí v utkání servis.

V podobných šlépějích se ubíral i třetí set. Federer opět zaútočil za stavu 5:5, když si při podání nasazené sedmičky vydobyl stav 15:40. Roddick se úspěšně ubránil. Famózní Švýcar se však vidiny zisku důležité jedenácté hry nevzdal a nakonec jej získal.

Roddickovi se tak nepodařilo ze semifinále proklouznout do finále Australian Open ani na čtvrtý pokus. Federer se ve finále střetne s lepším z dvojice Nadal - Verdasco. Španělské derby je na programu v pátek.

Serena Williamsová bude útočit na čtvrtý titul

Trojnásobná vítězka australského grandslamového turnaje z let 2003, 2005 a 2007 Serena Williamsová postoupila zejména díky svému lepšímu servisu. Své soupeřce nasázela deset es a neudělala ani jednu dvojchybu. Dementěvová, která v letošním roce vyhrála turnaje v Aucklandu a Sydney, utrpěla první porážku v sezóně.

"Jsem šťastná, že jsem došla takhle daleko. Ukázalo se, že se mi tvrdá práce vyplatila," řekla po zápase Williamsová. "Myslím, že Serena dneska hrála skutečně dobře. Já nebyla dost agresivní. Ale ničeho nelituji, bylo to tu úžasné," prohlásila Dementěvová.

Ve finále se mladší ze sester Williamsových utká s Dinarou Safinovou, která taktéž ve dvou setech porazila krajanku Věru Zvonarevovou. O zápase rozhodla situace ve druhém setu, v němž podávala Zvonarevová na vítězství ve druhé sadě. Přesto o servis přišla a set a celý zápas později ztratila v tie-breaku. Úvodní sadu vyhrála Safinová 6:3.

Safinová se probojovala do finále grandslamového turnaje podruhé, na zisk titulu z turnajů "velké čtyřky" však stále čeká. V Melbourne by ráda napodobila svého bratra Marata, který mezi muži vyhrál Australian Open před čtyřmi lety. Se svou finálovou soupeřkou má ale negativní bilanci, z šesti vzájemných zápasů se radovala pouze jednou.

Český deblový specialista Lukáš Dlouhý si finále čtyřhry nezahraje. Dlouhý totiž v semifinále společně s Indem Leandrem Paesem prohrál s americkou bratrskou dvojicí Bob a Mike Bryanovi 3:6 a 3:6.

Australian Open:
Muži:
Dvouhra - semifinále:
Federer (2-Švýc.) - Roddick (7-USA) 6:2, 7:5, 7:5.
Čtyřhra - semifinále:
M. Bryan, B. Bryan (2-USA) - Dlouhý, Paes (4-ČR/Indie) 6:3, 6:3, Bhúpathí, Knowles (3-Indie/Bahamy) - Kubot, Marach (Pol./Rak.) 6:3, 6:1.
Ženy:
S. Williamová (2-USA) - Dementěvová (4-Rus.) 6:3, 6:4.
Hantuchová, Sugijamaová (9-SR/Jap.) - Dechyová, Santangelová (Fr./It.) 6:4, 6:3, S. Williamsová, V. Williamsová (10-USA) - Dellacquaová, Schiavoneová (12-Austr./It.) 6:0, 6:2.
Smíšená čtyřhra - semifinále:
Dechyová, Ram (Fr./Izr.) - Medinaová-Garriguesová, Robredo (7-Šp.) 7:6 (9:7), 6:4.

4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 Bejlek - Blinkovová 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 konec
20240424T19 : 45:00+0200