Varnsdorf - Olomouc 0:0Varnsdorf poprvé postoupil do první ligy

Varnsdorf

Fotbalisté Varnsdorfu poprvé ve své historii postoupili do první ligy. Severočeši v 29. kole druhé ligy remizovali s vedoucím týmem tabulky Olomoucí 0:0 a před posledním utkáním sezóny získali jistotu druhého místa. Zlín už je bez šance. Varnsdorf ovšem nemá vyhovující stadión pro nejvyšší soutěž, rád by hrál v Jablonci.

Fotbalisté Varnsdorfu oslavují postup do první ligy po utkání 29. kola s Olomoucí (0:0).

Na zřejmě nejdůležitější zápas Varnsdorfu v klubové historii dorazila nejvyšší návštěva sezóny 2502 diváků a duel navštívil i předseda fotbalové asociace, zdejší rodák a majitel jabloneckého klubu Miroslav Pelta.

Natěšení fanoušci sledovali hlavně boj o každý metr hřiště. Domácí hráli aktivněji než Sigma, která si už v předminulém kole zajistila návrat do nejvyšší soutěže, ale ve finální fázi nebyli moc nebezpeční. Zápas za celých 90 minut nenabídl ani jednu gólovou příležitost a Varnsdorf tak bez větších problémů uhrál potřebný bod, který mu chyběl k jistotě postupu.

Po zápase vypukly velké oslavy, i když zatím není jasné, kde klub z šestnáctitisícového města v severočeském pohraničí bude první ligu hrát. Jeho stadión totiž zdaleka nesplňuje parametry pro nejvyšší soutěž, a tak bude muset podobně jako nedávno Znojmo působit v "azylu". V úvahu připadá nejspíš 60 kilometrů vzdálený Jablonec. Ve vzdálenější budoucnosti je možná ve hře stavba společného stánku na hranicích, kde by hrával i německý Neugersdorf. Ale možná to je také úplná utopie...

Třetí už je Žižkov

Zlín, který byl přede dneškem ještě ve hře o postup do nejvyšší soutěže, až na poslední chvíli vybojoval remízu 1:1 proti Vlašimi. Vedení byl sice blízko po Hubáčkově ráně do tyče, první však skórovali hosté zásluhou Baráka. Čtyři minuty před koncem stačil srovnat z dálky Holík. Zlínští tak přišli i o třetí příčku.

Na ni se díky lepšímu skóre po výhře nad Táborskem 3:1 posunul Žižkov. O vítězství rozhodl už v prvním poločase brankami Folprechta a Voltra. Hosty po hodině hry dostal do hry o body Strnad, krátce nato ale vrátil Viktorii dvoubrankové vedení Bartošák.

Okresní derby ve Frýdku-Místku vyhráli hosté z Třince 2:1. Po půlhodině hry se ujali vedení, když Malchárek po přímém kopu udělal kličku i brankáři. Těsně před přestávkou si bosenský obránce ve službách domácích Mehremič došel pro faul v šestnáctce a sám penaltu proměnil. Slovenský útočník Dedič však zařídil tři body pro Třinec.

Karvinští fotbalisté už šest kol neprohráli, nezdolaly je ani dva postupující týmy Olomouc a Varnsdorf, až dnes se to podařilo hráčům Ústí nad Labem. Ti sice přijeli bez vykartovaného kapitána Martykána a v 72. minutě přišli o vyloučeného Vaňka, přesto v oslabení přežili domácí tlak a tři minuty před koncem vstřelil Bosňan Melunovič, hostující z Teplic, jejich vítězný gól.

Opava dosud prohrála v Sokolově všech šest zápasů a ani tentokrát černou sérii neukončila. Po bezbrankovém poločase šli během sedmi minut Pouček a Přeučil sami na brankáře Vaška a obě šance bezpečně proměnili. Střídající Jursa snížil a v hektickém závěru se na hřišti strhla mela, v níž sudí nestačil tahat žluté karty.

Poslední Kolín si připsal dvacátou porážku v sezóně, když podlehl 0:2 Pardubicím. Na východě Čech prohrával už od patnácté minuty, kdy dostal prostor dorazit vlastní střelu Šejvl, druhou branku si připsal Pánek.

Most, druhý jistý sestupující, poprvé v sezóně dokázal vyhrát druhé utkání za sebou. Ve Znojmě rozhodli před pouhými 305 diváky o vítězství 2:0 slepenými góly v 76. a 79. minutě Procházka a Veselinovič.

Fotbalová národní liga - 29. kolo:
Varnsdorf - Sigma Olomouc 0:0
Rozhodčí: M. Paták - Mokrusch, Kříž. ŽK: Zbrožek - Cana, Zahradníček, Šindelář. Diváci: 2502.
Varnsdorf: Porcal - Novotný, Zieris, Filip, Norek - Tvaroha, Zbrožek, Janoušek, Breite - Martan (77. Kotiš), Ďurděvič (67. Linka). Trenér: Frťala.
Olomouc: Reichl - Hála, Šindelář, Rajnoch, Vepřek - Houska, Cana - Petr (46. Zahradníček), Ordoš (89. Plšek), Navrátil (83. Javůrek) - Vašíček. Trenér: Kalvoda.
Karviná - Ústí nad Labem 0:1 (0:0)
Branka: 87. Melunovič. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček. ŽK: Růžička - Vaněk, Peterka, Veverka. ČK: 72. Vaněk (Ústí). Diváci: 427.
Karviná: Pindroch - Růžička, Kubista, Jovanovič, Eismann - Janíček, Daníček - Fiala (55. Tarczal), Juřena, Puchel (24. Knötig, 85. Panák) - Urgela. Trenér: Weber.
Ústí nad Labem: Novák - Vraštil, Vaněk, Rašo, Leibl (71. Šraga) - Peterka - Krátký, Melunovič, Králík (75. Seidl), Novotný (86. Pícha) - Veverka. Trenér: Němec.
Sokolov - Opava 2:1 (0:0)
Branky: 49. Pouček, 56. Přeučil - 85. Jursa. Rozhodčí: Berka - Černý, Arnošt. ŽK: Pouček, Machek, Kucalas, Kuzmanovič - Grussmann, Vašek. Diváci: 680.
Sokolov: Belaň - Dvořák II., Kucalas, Hofmann, Urma (90. Čada) - Machek, Vrtělka - Kosak, Kratochvíl (86. Šamánek), Pouček (73. Vaněček) - Přeučil. Trenér: Šmejkal.
Opava: Vašek - Schaffartzik, Dvorník, Horka, Čelůstka - Machálek, Habusta (59. Jursa), Metelka, Jurečka (79. Svatonský) - Mrázek (67. Grussmann), Kuzmanovič. Trenér: Baránek.
Pardubice - Kolín 2:0 (1:0)
Branky: 15. Šejvl, 65. Pánek. Rozhodčí: Váňa - Kubr, Vysloužil. ŽK: Jeřábek - Kouřil, Mehanovič. Diváci: 821.
Pardubice: Ptáček - Kakrda, Kopřiva, Bederka, Šejvl - Záviška (46. Huf), Kudrna, Jeřábek, Pánek (70. Pospíšil) - Petráň (79. Řezníček), Fusek. Trenér: Míchal.
Kolín: Řehák (90. Terč) - Ježdík, Jelínek, Kouřil, Hýbl (46. Hurka) - Procházka, Čavoš, Eliáš, Skwarczek - Teplý, Mehanovič. Trenér: Bobek.
Viktoria Žižkov - Táborsko 3:1 (2:0)
Branky: 19. Folprecht, 30. Voltr, 64. Bartošák - 60. Strnad. Rozhodčí: Lerch - Kotalík, Pilný. ŽK: Bartošák, Štastný - Sladký. Diváci: 1536.
Žižkov: Holý - Dressler, Karafiát (84. Černý), D. Hovorka, Bartošák - Souček - Štastný, Podrazký, Folprecht (88. Madej) - Súkenník, Voltr (87. Opluštil). Trenér: Trpišovský.
Táborsko: Toma - Tusjak (75. Sladký), Mráz, M. Hovorka, Hric - Surynek (84. Froněk), Javorek, Šiml, Džafič, Presl (70. Ciku) - Strnad. Trenér: Nečas.
Zlín - Vlašim 1:1 (0:0)
Branky: 86. Holík - 72. Barák. Rozhodčí: Ardeleánu - Melichar, Kožár. ŽK: Chmelo (Zlín). Diváci: 2291.
Zlín: Dostál - Matějov, Hubáček, Hájek, Benčík (73. Kurtin) - Bartolomeu, Motal (58. Holík), Živulič, Chmelo - Železník, Kraut (66. Kopečný). Trenér: Páník.
Vlašim: Budínský - Petrů, Simerský, Vebr, Nový - Kučera (28. Radoš, 81. Vopat), Čepelák, Barák, Průcha (87. Veselý) - Jícha, Matějka. Trenér: Petržela.
Znojmo - Most 0:2 (0:0)
Branky: 76. Procházka, 79. Veselinovič. Rozhodčí: Marek - Peřina, Pochylý. ŽK: Svozil, Nehyba - Veselinovič. Diváci: 305.
Znojmo: Ilizi - Njire, Dreksa, Cihlář, Pázler (70. Levai), Nepožitek (46. Nehyba), Okleštěk, Stáňa, Hříbek, Svozil, Žondra (62. Ledecký). Trenér: Grmela.
Most: Mandous - Schůt, Veselinovič (90. Wermke), Šural, Běloušek, Procházka, Kurtaj, Fall (86. Schön), Koudelka (71. Koukal), Řehák, Hanzlík. Trenér: Medynský.
Frýdek-Místek - Třinec 1:2 (1:1)
Branky: 45+1. Mehremič z pen. - 31. Malchárek, 75. Dedič. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Dobrovolný. ŽK: Hykel, Staško - Gajdošík, Hupka. Diváci: 1710.
Frýdek-Místek: Prepsl - Švrček (86. Javorek), Mehremič, Literák, Hykel - Bello, Talián, Jurišič, Vaněk - Ďuriška (75. Staško), Reintam. Trenér: Orel.
Třinec: Paleček - Velner, Malchárek (79. Smetana), Janoščín, Zimka (76. Malíř) - Hupka, Motyčka, Gajdošík (46. Joukl), Vomáčka - Hloch, Dedič. Trenér: Kalivoda.