Sneijder vzal Spartě naději na vítězství nad Ajaxem

Tomáš FlieglSport.cz

Nejprestižnější fotbalovou soutěž odstartoval ve středu jediný český zástupce Sparta Praha, která na pražské Letné přivítala druhý celek nizozemské soutěže Ajax Amsterdam. Sparta po matném prvním poločase po přestávce přidala a v 66. minutě ji poslal do vedení střídající Matušovič. Vyrovnání zařídil v poslední minutě zápasu Sneijder. Sparta tak ani naposedmé neodstartovala LM vítězně.

Fotbalisté Ajaxu před utkáním na pražské Spartě.

Trenér Hřebík nemohl počítat s Petroušem, který doléčuje zraněná třísla a Haškem, jehož trápí svalové problémy. První střelu měl na svědomí ve 2. minutě Sneijder, na druhé straně chyběly po centru Kisela centimetry k hlavičce Zelenkovi.

V 5. minutě Blažek neudržel střelu Sneijdera, naštěstí pro domácí stačil vyražený míč před dobíhajícím Pienaarem lapit včas. Uhodit mohlo i na druhé straně, Zelenka ale v malém vápně neměl dostatek prostoru k zakončení.

Pěknou kombinační akci předvedl v 15. minutě Ajax. Po kolmici ze středového pole centroval z pravé strany Pienaar, Sneijder byl ale tak překvapený, že z dobré pozice vypálil slabě. Ajax byl od úvodních minut aktivnější, domácí se soustředili hlavně na defenzívu.

Utkání Sparta - Ajax jsme přinesli v on-line reportáži. Najdete ji zde.

Pískot po čtvrt hodině

V 18. minutě se Letnou poprvé nesl zlostný pískot. Kadlec nechal odcentrovat Pienaara a domácí obrana jen zoufale sledovala Rosenberga. Ten se naprosto sám na hranici malého vápna ukopl a z výborné pozice míč netrefil.

Sparta hrála pasivně, její hráči se pohybem nenabízeli pro přihrávku a Ajax měl výraznou územní převahu. Když už se domácí dostali za půlící čáru, rychle o míč přišli. Výjimkou byla 27. minuta, kdy ale Zelenka po přihrávce Poborského zamířil svoji střelu mimo.

Na druhé straně měl Ajax lepší příležitost, po kolmici se mezi dvojicí domácích stoperů Lukáš-Petráš dostal ke střele Rosenberg, jehož křižný pokus skončil těsně mimo levé tyče Blažkovy branky. Trenér Hřebík na předzápasové konferenci kvitoval případné nasazení Galáska, český reprezentant ale ve středu hřiště spolehlivě rozdával míče v kompaktní záloze hostí.

V 45. minutě mohl otevřít skóre Rosenberg, který se prosadil přes nedůrazného Lukáše. Zamířil ale jen těsně vedle a zklamáním se jen chytl za hlavu. V nastaveném čase vytáhl efektně Blažek střelu Madura.

Střídající Matušovič poslal Spartu do vedení

Krátce po změně stran poslal kouč Hřebík na hřiště místo Slepičky Matušoviče a přes téměř nulovou ofenzívu pokračoval ve své hře na jednoho útočníka. Ajax měl mnohem více šancí. Po třech tutovkách Amsterdamu z první půle minul v 52. minutě po hlavičce vyběhlého Blažka odkrytou branku Sneijder.

V 58. minutě zahrál rukou Galásek a Sparta mohla kopat z ideální pozice, dvacet metrů před brankou Vonka. Poborský ale trefil jen ve zdi stojícího Emanuelsona. Blízko ke gólu byl v 62. minutě střídající Matušovič, jehož střelu Vonk jen se štěstím vyrazil na tyč.

Střídající Matušovič hru oživil, Sparta měla po jeho příchodu oproti první půli i šance. Domácí dokázali druhou výhodnou pozici přetavit ve vedoucí gól, když Miroslav Matušovič parádně trefil odražený míč. Za nechytatelnou střelou se Vonk jen smutně ohlédl. Srovnat mohl Babel, trefil ale jen tyč.

Ajax Spartu svíral

Zvýšit mohli domácí v 72. minutě. Dobře hrající Matušovič vybojoval míč, posunul na Zelenku, který ihned našel ve volném prostoru Poborského. Ten bohužel pro Spartu moc dlouho váhal a vracející se obránce mu střelu zblokoval.

Tlak hostujícího celku se s přibývajícím časem zvyšoval, Sparta často nestíhala hráče Ajaxu pokrývat a střely létaly kolem Blažkovy branky. Brankáře nizozemského celku vystašil v 83. minutě Pospěch, jehož vysoký odkop v nouzi Vonk neviděl přes světla reflektorů a míč skončil těsně nad jeho brankou.

Nadšení Sparty zničil v nastaveném čase Wesley Sneijder. Ten podobně jako Matušovič parádně trefil míč z dvaceti metrů a gólman Blažek se po jeho ráně vrhal marně.

Sparta do středy nedala gól ani v jednom ze šesti vstupních zápasů Ligy mistrů: třikrát hrála bez branek a třikrát prohrála 0:1. První gól ve vstupním utkání prestižní soutěže ji přinesl ale jen bod.

Sparta Praha - Ajax Amsterodam 1:1 (0:0)
Branka: 66. Matušovič - 90. Sneijder. Rozhodčí: Larsen - Hansen, Norrestrand (všichni Dán.).  ŽK: Galásek (Ajax). Diváci:15 386.
Sparta: Blažek - Pospěch, Petráš, Lukáš, Kadlec - Kisel, Sivok, Poláček (79. Došek) - Poborský, Zelenka - Slepička (49. Matušovič). Trenér: Hřebík.
Ajax: Vonk - Trábilsí, Grygera, Maduro, Emanuelson - Galásek (90. Heitinga), Sneijder, Lindenbergh - Pienaar (80. Rosales), Rosenberg (76. Charisteas), Babel. Trenér: Blind.