Čeští fotbalisté na ofenzivní Švédy nestačili

GÖTEBORG

Poslední test před kvalifikačním utkáním v Rumunsku mají za sebou čeští reprezentanti. V Göteborgu ale přidělali kouči Brücknerovi spíše vrásky. Propustná obrana dvakrát zaváhala, což potrestali Larsson a Rosenberg. Na průběžných 1:1 srovnával z pokutového kopu Jan Koller. V ofenzivně hraném zápase si Češi vypracovali množství šancí, výhru 2:1 Švédsku vychytal vynikající Isaksson.

V úvodu se dvakrát prosadil Tomáš Ujfaluši. Nejprve jeho střelu vyrazil Isaksson na roh, po jehož zahrání v 5. minutě obránce Fiorentiny hlavou jen těsně minul. Za domácí odpovídal v 11. minutě Wilhelmsson, na přihrávku Källströma nedosáhl.

Seveřané byli od úvodu aktivnější, dostávali se do šancí. Stoprocentní si ale nevytvořili. Naopak od českého výběru. V 15. minutě po dlouhém výkopu Petra Čecha prodloužil Koller na Baroše, který přesprintoval obránce a udělal kličku gólmanovi. V pádu ale zamířil mimo.

V 19. minutě už se stav měnil. Po faulu Rozehnala centroval Wilhelmsson, hlavičku Hanssona vyrazil skvělým zákrokem Čech jen k nohám Henrika Larssona a kanonýr Barcelony bez problémů poslal domácí do vedení.

Vyrovnání zařídil Koller

Češi odpověděli bleskově. Dvě minuty po gólu Švédska po skvělém prostrčení Baroše Edman fauloval Šmicra a Jan Koller s přehledem proměnil následný pokutový kop. Nejlepší kanonýr české reprezentační historie zamířil přesně k tyči, Isaksson zvolil opačnou stranu branky.

I u druhé branky Švédska byl nešťastný Rozehnal. Obránci Paris St. Germain se zamotal míč pod nohy, po efektní patičce Källströma využil volného prostoru Markus Rosenberg a pohotově poslal domácí opět na vedení. i nadále se hrálo velice ofenzivně, Češi mohli okamžitě srovnat. Ujfaluši po rohovém kopu hlavičkoval těsně mimo.

A smršť šancí pokračovala. Barošovu přihrávku v poslední okamžik zblokovala švédská obrana, na druhé straně se blýskl parádním zákrokem po hlavičce Rosenberga Petr Čech. Čeští reprezentanti jen těžko hledali klíč ke kompaktní obraně soupeře, cesta středem byla pozorně strážená.

Remízu odmítl vynikající Isaksson

I po změně stran měla hra stejný obrázek, přestože kouč Brückner poslal na hřiště čtyři nové tváře. Oba celky hlavně útočily, obrany měly velké problémy. V 57. minutě centroval střídající debutant Zdeněk Pospěch na Kollera, zapomenutý český obr ale 41. reprezentační trefu nepřidal.

Stejně se Kollerovi vedlo v 61. minutě, jen pár okamžiků předtím chyběly centimetry k úspěšnému zpracování Barošovi. Ani jeden celek už ve zbývající půlhodině své šance neproměnil, více jich spálil Češi. V nastaveném čase zmařil výborný Isaksson dvě šance Juna.

Poprvé od prohrané kvalifikace v Nizozemsku tak výběr trenéra Brücknera prohrál, v Göteborgu se Švédskem 1:2

Švédsko - Česká republika 2:1 (2:1)
Branky: 19. Larsson, 26. Rosenberg - 22. Koller z pen. Rozhodčí: Bennet - Sharp, Bryan (všichni Angl.). ŽK: Ujfaluši (ČR).Diváci: 23 117.
Švédsko: Isaksson - Östlund, Mellberg (46. Persson), Hansson, Edman (46. Elmander) - Alexandersson, Linderoth (77. D. Andersson), Källström, Wilhelmsson - Rosenborg (67. Allbäck), Larsson (84. Arneng). Trenér: Lagerbäck.
Česká republika: Čech - Grygera, Rozehnal (46. Bolf), Hübschman (46. Pospěch), Ujfaluši - Sionko (46. Polák), Galásek (69. Zelenka), Heinz (78. Jun), Šmicer (46. Skácel) - Koller, Baroš. Trenér: Brückner.