Bravo! Šmicer přiblížil Česku mistrovství světa!

OSLO/PRAHA

Česká fotbalová reprezentace je blízko k postupu na mistrovství světa příští rok v Německu! Díky gólu Vladimíra Šmicra zvítězili Češi v norském Oslu nad domácí reprezentací 1:0 a ve středu je čeká na Letné odveta. Reprezentaci se povedlo vstřelit gól, o což se před čtyřmi roky proti Belgii pokoušeli ve dvou zápasech marně.

Do odvety ale nemůže trenér Karel Brückner počítat s kapitánem Galáskem, který bude pro žluté karty chybět.

Oba celky nastoupily do zápasu v očekávaných sestavách, v české jedenáctce nechyběl Pavel Nedvěd, osamoceného Baroše doplňovali ze stran Poborský a Šmicer. Hrací plocha připomínala spíše pískoviště.

V úvodu hrozil nebezpečný Carew, jemuž míč v 8. minutě na poslední chvíli ukopl na roh Ujfaluši. Na druhé straně chyběly jen centimetry střele Šmicra, kterého pěkným pasem uvolnil Baroš.

Česká radost propukla ve 32. minutě. Nedvěd kolmicí za obranu parádně uvolnil Poborského, jehož centr z pravé strany s jistotou proměnil přesnou hlavičkou Vladimír Šmicer. Využil tak podklouznutí svého strážce Bergdölma a rozjásal hlasitě povzbuzující české fanoušky.

Z Pavla Nedvěda sršela energie, záložník italského Juventusu hlavičkoval po centru Baroše a stadiónem Ullevaal znělo hromově jeho jméno. Na druhé straně odpovídal střelou z pětadvaceti metrů středopolař Liverpoolu Riise, Čech byl připravený.

Hästad vykopával z brankové čáry

Zvýšení málem přišlo v 50. minutě. Po rohu Poborského se od Hangelanda odrazil míč tak nešťastně, že z brankové čáry musel v posledním okamžiku vykopávat Hästad.

V 75. minutě nechybělo moc Jankulovskému, který po faulu na Poborského stříleným centrem pořádně vystrašil Myhreho. Hostující hráči zodpovědně bránili a nepouštěli Nory před brankáře Čecha. Obávaného kanonýra Carewa vymazal David Rozehnal.

Chcete oznámkovat výkon českých reprezentantů v Norsku?
Máte možnost na Sportu.cz!

Šest minut před koncem se přesto mohli domácí dočkat vyrovnání, střídající Aarst ale neprostřelil před sebou stojícího Ujfalušiho. Norové si v posledních minutách vytvořili tlak, nedokázali ale českou obrannou čtveřici přelstít. Po faulu Grygery v poslední minutě neuspěl z přímého kopu Carew, který jen napálil zeď českých hráčů před sebou.

Stadiónem Ullevaal tak po závěrečném hvězdu švýcarského rozhodčího Busaccy znělo spokojené Hoši, děkujeme! Potvrdit výhru musejí ale vítězové ve středeční odvetě na pražské Letné.

Norsko - Česká republika 0:1 (0:1)
Branka: 32. Šmicer. Rozhodčí: Busacca - Buragina, Arnet (všichni Švýc.).  ŽK: Braaten - Nedvěd, Galásek, Jankulovski. Diváci: 24 264.
Norsko: Myhre - Bergdölmo, Hagen, Hangeland, Riise - Solli (46. Braten), Grindheim (86. Strömstad), Hästad, Pedersen - Carew, Iversen (78. Aarst). Trenér: Hareide.
Česká republika: Čech - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Poborský, Galásek, Rosický (88. Jarošík), Nedvěd, Šmicer (79. Heinz) - Baroš (61. Polák). Trenér: Brückner.