Mise splněna, Češi jsou po 16 letech na MS

Tomáš FlieglSport.cz

Je hotovo! Česká fotbalová reprezentace se po šestnáctiletém půstu probojovala na světový šampionát! Vstupenku mezi elitu si Češi definitivně zajistili v odvetném zápase baráže s Norskem, který vyhráli stejně jako úvodní duel 1:0. Jediný gól utkání zařídil Tomáš Rosický. Češi tak úspěšně završili čtrnáctiměsíční misi, kterou zahájili prohrou v Nizozemsku loni v září.

Postupové naděje Norů mohly značně vzrůst už ve druhé minutě.  Carew obešel Grygeru a před Iversenem odvracel Ujfaluši na rohový kop. Po jeho zahrání vznikl obrovský závar, Norové ale nedokázali dotlačit míč za Čechova záda a Nedvěd uklidil míč na další roh.

Domácí odpověděli za okamžik, důrazný Hangeland nepustil k míči Baroše a Češi se hodně zlobili na rozhodčího Polla, že neodpískal penaltu. Domácím fanouškům se připomněl Pavel Nedvěd, když střelou z pětadvaceti metrů poprvé prověřil Myhreho po faulu Hangelanda na Baroše.

Český celek měl po závaru Norů v první minutě více ze hry, Rosický ale v nadějném brejku špatně přihrál a vzápětí se v dobré pozici ukopl Šmicer po akci Grygery. Po zajímavé první čtvrthodině se hra uklidnila a oba celky byly nebezpečné jen do šestnáctky soupeře.

Překvapený Šmicer

Zahřmět mohlo hodně nečekaně po půl hodině. Hagen po faulu na Baroše dostal žlutou kartu a následný centr Jankulovskiho vypadl Myhremu z ruky. Překvapený Šmicer ale zamířil těsně vedle. Hrdina prvního utkání selhal i za okamžik, když mohl poslat do brejku Baroše. Záložník francouzského Bordeaux se po nepřesném pasu jen chytil za hlavu a spadl na trávník. Norové se připomněli nepřesnou střelou Iversena.

Ve 34. minutě už vyprodaná Letná vybuchla. Norové chybovali v obraně, po pravé straně pronikl Baroš, míč se odrazil k Tomáši Rosickému a záložník německého Dortmundu z voleje propálil Myhreho. Šťastného střelce vzápětí spoluhráči zalehli u domácí střídačky, trenér Brückner s chladnou hlavou okamžitě uděloval pokyny kapitánu Nedvědovi.

Norové se k náporu nadechli v nastaveném čase první půle, po sérii rohů skvělým zákrokem zabránil vyrovnání gólman Čech po střele Iversena.

Čech vychytal Carewa

Po změně stran obměnil trenér hostí Hareide útočnou dvojici, k téměř neviditelnému Carewovi poslal místo Iversena Solliho. Carew mohl napravit dojem v 53. minutě, jeho hlavičku z deseti metrů ale efektně lapil Petr Čech.

V 73. podržel domácí celek dalším skvělým zákrokem český gólman. Domácí obrana nechala trestuhodně volného kanonýra Carewa, jehož střelu z deseti metrů fantasticky vyrazil Čech na roh.

S odchodem Rosického v 68. minutě ztratila hra české reprezentace na rytmu a kreativitě, Norové si vypracovali převahu. Ta ale brankové vyjádření neměla, a tak si Letná mohla závěrečné okamžiky zápasu vychutnat za skandování Kdo neskáče, není Čech...

Konec série v nepravý okamžik

Norové neprohráli venku jedenáct zápasů v řadě, jejich série skončila v Praze na Letné v pro ně nejnevhodnější okamžik. Po závěrečném hvizdu anglického sudího Polla se rozpoutaly oslavy nejen v okolí letenského stadiónu, ale i na celém území republiky.

Česká republika po rozdělení federace na šampionátu ještě nikdy nestartovala, naposledy v roce 1990 v Itálii hrálo Československo. Historici můžou přepsat své záznamy, po výhře nad Norskem 1:0 bude v seznamech účastníků světového šampionátu i Česká republika.

Česká republika - Norsko 1:0 (1:0)
Branka: 35. Rosický. Rozhodčí: Poll - Sharp, Turner (všichni Angl.). ŽK: Jankulovski - Hagen, Strömstad, Hoiland. Diváci: 17 464.
ČR: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický (68. Kováč), Polák, Nedvěd - Šmicer (75. Štajner) - Baroš (90. Plašil). Trenér: Brückner.
Norsko: Myhre - Hoiland, Hagen, Hangeland, Riise (90. Johnsen) - Helstad, Strömstad, Hästad (58. Rushfeldt), Pedersen - Iversen (46. Solli), Carew. Trenér: Hareide.