Sparta prohrála v Jablonci 1:2

JABLONEC NAD NISOU

V úvodním zápase 12. kola fotbalové Gambrinus ligy se na jabloneckém Střelnici střetly Jablonec a Sparta Praha, osmý a desátý tým tabulky. Po poločase Sparta prohrávala 0:1. Ve druhé půli dokázala sice srovnat, nicméně o tom, že pojede domů bez bodu rozhodl v 75. minutě Smíšek.

Jablonec na domácí půdě v letošním ročníku prohrál pouze s Olomoucí, ostatní kluby odjížděly vždy bez bodů. Trenéři si po zápase pochvalovali kvalitu hry. "Byl to hodně dobrý zápas," řekl kouč Sparty Stanislav Griga. "Byli jsme lepší mužstvo," uvedl rovněž. "Sparta hrála velmi kvalitně," vysekl soupeři poklonu trenér domácích Petr Rada. "S příchodem Standy Grigy dostává hra ten správný řád," dodal. Sparta tak na stadiónu Střelnice utržila šestou porážku.

Opartný začátek

Utkání začalo opatrně. Letenští nastoupili v základní sestavě bez Zelenky. Domácí fotbalisté v zelenobílých dresech se od počátku tlačili do obranného pásma hostů. Jejich snahu korunoval v osmé minutě po Webrově centru Michálek. Ten svůj třetí gól sezóny poslal k pravé tyči Blažkovy svatyně a odtud se míč odrazil za brankovou čáru. Ve dvanácté minutě se to před sparťanskou brankou opět vařilo. Gólman Blažek však situaci kontroloval.

V sedmnácté minutě se jasné gólové šanci dostal Slepička. Skákající balón trefil ve vzduchu a trefil pouze brankáře Špita. Krátce poté se dostal Slepička k další šanci a vybojoval rohový kop, ze kterého však Sparta jabloneckou branku neohrozila. K další šanci se hosté dostali ve 30. minutě. Slibnou střelu Matušoviče však pohotový Špit vytěsnil a pro Spartu z toho byl pouze rohový kop. Stejný sparťanský hráč se k míči dostává i vzápětí, ale jeho snahu zblokovala domácí obrana. Bez gólu skončila i ostrá Kadlecova střela.

Spartu obdržená branka na kolena rozhodně nesrazila. Hýřila aktivitou, avšak slabá záloha a plno nepřesností byly hlavní příčiny proč nebyli letenští do konce první půle schopni srovnat. Slibnou šanci vybojoval deset minut před koncem prvního poločasu Slepička. Pěknou střelou si sice trošku napravil "pošramocenou" reputaci z prvních minut zápasu, nicméně míč opět skončil pouze v náruči Špita. Jablonecký brankář pak i přes zvýšený tlak hostů nechyboval a všechny pokusy Sparťanů likvidoval.

Slepičkova marnost nad marnost

Na sklonku padesátý minuty vystřídal Pergla bývalý jablonecký hráč Loučka, který tak nastoupil ke druhému ligovému utkání. Tlak Sparty mohl v osmapadesáté minutě korunovat gólem Poláček. Další stoprocentní šanci hostů však "s jistotou" spálil.

Po faulu Baranka na Haška v 62. minutě měla Sparta výhodu pokutového kopu. V nervózní atmosféře se k míči postavil Slepička. Míč poslal k pravé tyči Špitovy branky. Špit v pádu míč odrazil, nicméně neměl ho zcela pod kontrolou. Sparťané poté nezvládli ani dorážku. Po neúspěšném pokutovém kopu se před jabloneckou svatyní strhla menší strkanice, kterou sudí Helebrant řeší žlutou kartou pro Poláčka.

V 69. minutě mohl poslad do dvoubrankového vedení domácí Šenkeřík. Jeho střelu hlavičkou však Blažek zlikvidoval. O necelé dvě minuty později se ke slovu hlásí opět Poláček, který tentokrát přesně trefil Špitem vyražený balón a srovnal stav zápasu na 1:1.

Smíškova lekce

Radost letenských fotbalistů a jejich fanoušků však v 75. minutě rázně utnul Smíšek. O minutu dříve jeho snahu všas zlikvidoval Petráš, nicméně po Barankově přihrávce si Smíšek podstřelil padajícího Blažka a upravil skóre na 2:1 pro Jablonec.

FK Jablonec 97 - Sparta Praha 1:2 (1:0)
Gól: 8. Michálek, 75. Smíšek - 72. Poláček; ŽK: 62. Baranek, 77. Nesvadba - 27. Pergl, 64. Poláček; 71. Lukáš, 73. Kadlec; Rozhodčí: Helebrant; Diváci: 3028
SESTAVY
Jablonec: Špit - Pončák, Hrotek, Drobný, Nesvadba - Michálek (80. Jindřišek), Hušek, Klapka (53. Baranek), Weber - Smíšek, Šenkeřík.
Sparta: Blažek - Pergl (46. Loučka), Lukáš, Petrouš (70. Zelenka), Kadlec - Pospěch, Hašek, Petráš, Poláček - Matušovič (56. Došek), Slepička.