Angličané překvapivě prohráli v Severním Irsku

Ve středečním dílu kvalifikace pro fotbalové mistrovství světa nebyla nouze o překvapení. To největší se zrodilo v Belfastu, kde Angličané prohráli se Severním Irskem poprvé od roku 1972. Cestu na závěrečný turnaj do Německa si hodně zkomplikovali také Chorvati remízou na Maltě.

Pro český tým to jsou příznivé zprávy, protože právě s Anglií a Chorvatskem na dálku bojuje o přímý postup z druhého místa ve skupině.

Tým trenéra Brücknera je v tomto srovnání dva body za Chorvaty a bod za Anglií. Postup na MS si vedle vítězů skupin zajistí i dvě mužstva s nejlepší bilancí na druhých místech.

V Belfastu se o senzaci postaral David Healy, hrající v Leedsu jen druhou anglickou ligu. Trenér Eriksson sice sliboval lepší výkon než minulou sobotu ve Walesu, ale nakonec musel po 21 zápasech spolknout první kvalifikační prohru od svého příchodu do Londýna v roce 2001. Na Poláky, kteří díky Žurawského penaltě porazili ve Varšavě Wales 1:0, už ztrácejí pět bodů. Polští hráči sice mají o zápas víc, ale v přímém duelu v Manchesteru jim teď může stačit i remíza.

Švédové využili chorvatského klopýtnutí na Maltě a vyhoupli se do čela osmé skupiny. V Budapešti však měli také namále, výhru jim až v nastaveném čase zajistil Zlatan Ibrahimovic.

Nizozemští fotbalisté nezaváhali a po vítězství nad Andorrou v Eindhovenu 4:0 mají před českým týmem dál čtyřbodový náskok. Trenér Van Basten udělal ve srovnání s hubenou výhrou v Arménii hned pět změn v sestavě a "tulipány" nezastavila ani červená karta, kterou dostal v 38. minutě Cocu.

V té době už domácí vedli 2:0, první gól dal Van der Vaart, druhý byl vlastní. Pak se ještě dvakrát trefil Van Nistelrooij, se sedmi góly nejlepší nizozemský střelec. Mohl se radovat z hattricku, ale neproměnil penaltu.

Portugalci ještě nepostoupili

Portugalští fotbalisté propásli šanci stát se druhým týmem z Evropy, který postoupí na světový šampionát. V Moskvě hráli po vyloučení ruského kapitána Smertina celý druhý poločas v početní převaze, ale přesto se museli spokojit s bezbrankovou remízou.

Slovenští fotbalisté se tak na druhém místě ve třetí skupině mohli od Rusů odpoutat. V Rize nad Lotyšskem dlouho vedli 1:0, když Greško našel v 35. minutě ideálním centrem Vitteka a norimberský útočník dal svůj šestý gól v kvalifikaci.

Čtvrt hodiny před koncem však rakouský rozhodčí Plautz usoudil, že brankář Čontofalský držel míč příliš dlouho, a nařídil nepřímý kop na hranici šestnáctky, což není moc obvyklé. Domácí nakrátko rozehráli a Laizans prostřelil všechno, co mu stálo v cestě. Přesto jsou na tom Slováci stále lépe než Rusové a ve vzájemné utkání v Bratislavě jim pomůže do baráže i bezbranková remíza.

Lippi našel střelce

Italové mají světový šampionát na dosah, neboť dvě kola před koncem mají v páté skupině pětibodový náskok. V Bělorusku dnes vyhráli 4:1, přestože pro ně zápas v Minsku začal šokem. Už ve 4. minutě překonal brankáře Peruzziho Kutuzov, hrající italskou ligu v Sampdorii Janov.

Trenér Marcello Lippi však konečně našel kanonýra. Luca Toni z Fiorentiny hattrickem výsledek otočil. Itálii navíc pomohli Skotové, když vyhráli v Oslu 2:1. Obě branky vstřelil Kenny Miller, jako by chtěl Italům vynahradit, že je v sobotu v Glasgowě svou trefou připravil o dva body.

O důležité vítězství Francie v Dublinu se postaral Thierry Henry. Tým galského kohouta je ve čtvrté skupině těsně za Švýcary, s nimiž se utká 8. října na jejich půdě.

Španěl Raúl slíbil, že ukončí neprůstřelnost srbského brankáře Jevriče, která v kvalifikaci trvala už sedm zápasů. V Madridu slovo dodržel už po 18 minutách, ale Srb Kežman, který je doma na sousedním stadiónu Atlétika, vyrovnal.

Mistři Evropy stačili vyrovnat

Turci pokazili Ukrajincům dodatečné oslavy postupu. V Kyjevě vyhráli nad soupeřem, který nastoupil bez držitele Zlatého míče Ševčenka, brankou Tümera 1:0 a výrazně si zvýšili šance na účast v baráži. Domácí však první porážka v soutěži mrzet nemusela, letenky do Německa už mají od soboty v kapse.

K senzaci se schylovalo také v Kazachstánu, kde úřadující mistři Evropy z Řecka prohrávali ještě 12 minut před koncem 0:1, ale ve finiši přece jen ukořistili tři body a uchovali si naději na postup. Vítězný gól vstřelil až v třetí minutě nastavení Limberopulos.

Kvalifikace MS
1. skupina:
Česká republika - Arménie 4:1 (0:0)
Branky: 52. a 76. Polák, 48. Heinz, 58. Baroš - 85. A. Hakobjan. ŽK: Hovsepjan, Tadevosjan (oba Arm.). Rozhodčí: Hansson - Petersson, Ekström (všichni Švéd.). Diváci: 12015.
Finsko - Makedonie 5:1 (3:0)
Branky: 11., 13. a 62. Forssell, 42. Tihinen, 55. Eremenko - 48. Maznov. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). Diváci: 8000.
Nizozemsko - Andorra 4:0 (3:0)
Branky: 43. a 89. Van Nistelrooij, 23. Van der Vaart, 28. vlastní T. Lima. Rozhodčí: Hanacsek (Maď.). ČK: 38. Cocu (Niz.). Diváci: 35000.
Kazachstán - Řecko 1:2 (0:0)
Branky: 53. Žumaskaljev - 78. Janakopulos, 90+3. Limberopulos. Rozhodčí: Tudor (Rum.). ČK: 87. Karpovič, 90+4. Rodionov (oba Kaz.). Diváci: 15000.
Ukrajina - Turecko 0:1 (0:0)
Branka: 55. Tümer. Rozhodčí: Sars (Fr.) Diváci: 55000.
Dánsko - Gruzie 6:1 (3:1)
Branky: 79. a 84. Larsen, 10. C. Jensen, 30. Poulsen, 43. Agger, 55. Tomasson - 36. Demetradze z pen. Rozhodčí: Božinovski (Mak.). ČK: 19. Z. Chizaneišvili (Gruz.). Diváci: 27000.
Rusko - Portugalsko 0:0
Rozhodčí: Merk (Něm.). ČK: 43. Smertin (Rus.). Diváci: 30000.
Lotyšsko - Slovensko 1:1 (0:1)
Branky: 74. Laizans - 35. Vittek. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 9000.
Lichtenštejnsko - Lucembursko 3:0 (1:0)
Branky: 38. M. Frick, 77. Fischer, 90. T. Beck. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ČK: 58. Joaquim (Luc.). Diváci: 1000.
Faerské ostrovy - Izrael 0:2 (0:0)
Branky: 55. Nimny, 80. Katan. Rozhodčí: Vink (Niz.). Diváci: 3000.
Kypr - Švýcarsko 1:3 (1:1)
Branky: 35. Aloneftis - 15. Frei, 69. Senderos, 84. Gygax. Rozhodčí: N. Ivanov (Rus.). Diváci: 3000.
Irsko - Francie 0:1 (0:0)
Branka: 68. Henry. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 35000.
Norsko - Skotsko 1:2 (0:2)
Branky: 89. Aarst - 21. a 31. K. Miller. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 25000.
Bělorusko - Itálie 1:4 (1:3)
Branky: 4. Kutuzov - 6., 14. a 55. Toni, 45+1. Camoranesi. Rozhodčí: Temmink (Niz.). Diváci: 29000.
Moldavsko - Slovinsko 1:2 (1:1)
Branky: 30. Rogačov - 46. Lavrič, 57. Mavrič. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 7000.
Polsko - Wales 1:0 (0:0)
Branka: 53. Žurawski z pen. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 14000.
Severní Irsko - Anglie 1:0 (0:0)
Branka: 74. Healy. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 20000.
Litva - Bosna a Hercegovina 0:1 (0:1)
Branka: 33. Barbarez. Rozhodčí: Kassai (Maď.). ČK: 80. E. Česnauskis (Lit.). Diváci: 5000.
Belgie - San Marino 8:0 (3:0)
Branky: 39. a 67. Daerden, 52. a 72. M. Mpenza, 34. Simons z pen., 44. Buffel, 53. Vandenbergh, 83. Van Buyten. Rozhodčí: Stokes (Ir.). ČK: 33. C. Valentini (San Marino). Diváci: 12000.
Španělsko - Srbsko a Č.H. 1:1 (1:0)
Branky: 18. Raúl - 69. Kežman. Rozhodčí: Collina (It.). ČK: 90. Duljaj (SČH). Diváci: 55000.
Bulharsko - Island 3:2 (1:2)
Branky: 21. Berbatov, 69. Iliev, 86. M. Petrov - 9. Steinsson, 16. Hreidarsson. Rozhodčí: Bülent (Tur.). Diváci: 18000.
Malta - Chorvatsko 1:1 (0:1)
Branky: 74. Wellman - 19. Kranjčar. Rozhodčí: Briakos (Řec.). Diváci: 4000
Maďarsko - Švédsko 0:1 (0:0)
Branka: 90+1. Ibrahimovic. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 30000.