Vítězná korunovace mistra, Lafata králem střelců. Do pohárové Evropy míří Boleslav

Až závěrečné 30. kolo letošního ročníku fotbalové Synot ligy rozluštilo poslední tajenky! Druhé předkolo Evropské ligy si zahraje po výhře 3:0 nad Jihlavou čtvrtá Mladá Boleslav, její největší rival z Příbrami se sice dlouho statečně bil na hřišti nového mistra z Plzně, ale po čtyřech inkasovaných gólech ve druhé půli odjel s prázdnou (2:5). Obhájce titulu pražská Sparta jen remizovala 1:1 doma s Bohemians, gól Letenských dal David Lafata a s 20 trefami se stal nejlepším kanonýrem soutěže. Slávista Milan Škoda vyšel v duelu se Slováckem (1:3) střelecky naprázdno a zaostal za sparťanským kapitánem o jeden zásah.

Plzeňští fotbalisté slaví mistrovský titul.

Plzeňští oslavili zisk titulu výhrou, ale Středočeši je dlouho trápili. Dvakrát vedli po gólech Bednáře a Zápotočného, ale Viktoria skóre otočila zásluhou Pilaře, Koláře a především Holendy. Ten zaznamenal dva góly, přičemž ten vítězný vstřelil parádními nůžkami.

V závěru se dostalo i na plzeňského kapitána Horvátha, který nastoupil do svého posledního ligového utkání před letním koncem kariéry. Fanoušci mu připravili choreo s nápisem "Ten co změnil tisíce životů" a čtyřicetiletý kreativní záložník se navíc rozloučil asistencí na další gól Koláře.

Sparta nakonec zaostala za Západočechy o pět bodů. Sezónu, ve které po loňském double nezískala ani jednu trofej, zakončila remízou s Bohemians. Skóre na Letné otevřel střelecky disponovaný Elvis Bratanovič, po změně stran ale dorazil Marečkův přízemní centr do odkryté branky Lafata.

Lafata znovu s korunou pro krále střelců

Sparťanský snajpr ovládl pořadí kanonýrů nejvyšší soutěže počtvrté za posledních pět let. Předtím se mu to podařilo v sezónách 2010/2011, 2011/2012 a 2012/2013, při druhém triumfu navíc zaznamenal rekordních 25 branek.

Boleslav potřebovala k udržení poslední pohárové pozice získat minimálně stejně bodů jako pátá Příbram, nakonec se soupeři po přesvědčivé výhře 3:0 ještě vzdálila. Svěřence Karla Jarolíma doma poslal do vedení na konci první půle Stanislav Klobása a náskok pojistili po změně stran Bosňan Jasmin Ščuk a kapitán Lukáš Magera.

Teplice se rozloučily s trenérem Petrem Radou nečekanou porážkou s Hradcem Králové, jenž o svém triumfu rozhodl dvěma góly po změně stran. Liberec otočil zápas s Budějovicemi zásluhou dvou tref Josefa Šurala, jenž tak stylově oslavil sobotní 25. narozeniny. V závěru domácí vítězství navýšili na 5:1 a Dynamo, které už před utkáním bylo jistým sestupujícím, obsadilo po výhře Hradce v Teplicích poslední místo v tabulce.

Slavia prohrála se Slováckem 1:3, čestný úspěch domácích si připsal stoper Jiří Bílek. Nepovedenou sezónu zakončili hráči Brna v zápase zcela rozdílných poločasů prohrou s Jabloncem a připsali si třetí porážku za sebou. Fotbalisty ostravského Baníku připravil o vítěznou rozlučku se stadiónem na Bazalech v utkání s Duklou až deset minut před koncem Jakub Mareš.

Plzeň - Příbram 5:2
Branky: 32. a 59. Holenda, 68. a 87. Kolář, 55. Pilař - 4. Bednář, 39. Zápotočný
Liberec - České Budějovice 5:1
Branky: 35. a 58. Šural, 75. Breznaník, 85. Fleišman, 89. Hadaščok - 30. Řezáč
Teplice - Hradec Králové 1:3
Branky: 15. Takács - 29. Petrus, 53. P. Mareš z pen., 65. Vaněček
Brno - Jablonec 2:3
Branky: 72. Sýkora, 81. Jugas - 14. a 43. Doležal, 6. F. Novák