Hokejisté Slavie dobyli Spartu a pokračují ve vítězném tažení

Jirka G. NovákSport.cz

Hokejisté pražské Sparty ztratili v letošní sezóně neporazitelnost na vlastním ledě. Vúterním 13. kole Tipsport extraligy prohráli v pražském derby s rivalem ze Slavie 1:3. Tým "sešívaných" tak ani tentokrát nepoznal hořkost porážky a suverénně kraluje nejvyšší domácí soutěži. Na čele extraligové tabulky už má před druhým Znojmem náskok pět bodů.

Slávista David Hruška (v bílém) ohrožuje sparťanského gólmana Petra Břízu.

V páté minutě domácí poprvé nabídli Slavii výhodu přesilové hry a hosté ji dokonale využili. Vlasák z levé strany krásně přihrál doprostřed volnému Novákovi a ten zostudil celou obranu Sparty včetně brankáře Břízy. Dvakrát naznačil střelu, přičemž stále postupoval směrem k brance. Zkoprnělé sparťanské beky a rozkývaného Břízu poté zaskočil střelou švihem za jeho záda.

Slávisté i nadále diktovali tempo hry a ve dvanácté minutě hraní převahu zužitkovali druhým gólem. V útočné třetině rychle rozehráli a opět Novák bleskovou střelou z pravého kruhu propálil Břízu podruhé. Sparta zahrozila v šestnácté minutě, kdy při přesilovce hostí ukořistil puk Ton a řítil se na Fraňka. Ten si s jeho pokusem poradil, stejně jako s podobným nájezdem Netíka.

Mizerná sparťanská obrana

Ve druhé třetině byla k vidění spíše opatrná hra, více příležitostí ke skórování ale měla Slavia. A to především díky nepozorné obraně domácích, která několikrát dovolila soupeři prověřit Břízu. Sparťanům dělala často problémy i rozehrávka ve vlastní třetině. Ve 37. minutě pro změnu nechali projet až před Břízu Hrušku, ten naštěstí pro domácí skórovat nedokázal.

Netík vykřesal naději

Do závěrečné části vtrhli Sparťané s elánem a ofenzivní nápor se jim vyplatil ve 44. minutě. Dragoun vypálil z dálky podél branky, puk se odrazil od zadního mantinelu k najíždějícímu Netíkovi a ten se trefil přesně nad Fraňkovo rameno. Stejný hráč měl dobrou příležitost ještě o osm minut později, ale z prostoru mezi kruhy trefil jen dobře připraveného slávistického gólmana. Ze stejné pozice byl o chvíli později neúspěšný i Štrba.

Pět minut před koncem zastavil Sup rozjetého Tona jen za cenu hákování, ale domácí během jeho vyloučení nijak výrazně Fraňka neohrozili. Osmdesát vteřin před koncem Sparta odvolala z branky Břízu, ale powerplay jim nevyšla. Sup pečetil do prázdné branky na konečných 1:3.

Sparta Praha - Slavia Praha 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 44. Netík (Dragoun) - 5. J. Novák (Vlasák, Bednář), 12. J. Novák (Divíšek, Bednář), 60. Sup (Bednář). Rozhodčí: Rejthar - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Diváci: 9159.
Sparta Praha: Bříza - Hlavačka, Stehlík, Černošek, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - Kratěna, Netík, Chabada - M. Růžička, Jakub Šindel, Špaňhel - Vrbata, od navíc 21. Dragoun. Trenéři: Jaromír Šindel, Doležal a Volek.
Slavia Praha: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Drtina, Graňák - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Divíšek, Sup - D. Hruška, Vlasák, Dlouhý - L. Havel, Sobotka, Vondrka. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.