Oslabené Kladno podlehlo Slavii

Hokejisté pražské Slavie porazili v sobotní předehrávce 28. kola extraligy oslabené Kladno 5:1 a minimálně do neděle se posunuli do čela tabulky. Před druhým Libercem, který hostí Spartu, má nyní tým Vladimíra Růžičky jednobodový náskok.

Útočník Tomáš Vlasák se na výhře podílel dvěma góly a dvěma asistencemi.

Zatímco Slavia se musela obejít bez obránce Žabky a centra Divíška, kladenská marodka je daleko rozsáhlejší. K bekům Ševcovi, Hájkovi a útočníkům Paterovi, Martinu Frolíkovi a Hluchému přibyli po pátečním duelu s Českými Budějovicemi ještě forvardi Kalla s Gardoněm. Rabatu tak znovu pomáhali z prvoligového Ústí nad Labem obránce Pavlas, který je shodou okolností odchovancem Slavie, a útočník Kuchler. Premiéru v extralize si v centru čtvrtého útoku navíc odbyl sedmnáctiletý Kazatel.

Hned v úvodu navíc hrálo Kladno oslabené o vyloučeného Michala Havla a už v třetí minutě se dostali domácí do vedení. Novák vystřelil tvrdě v době, kdy měl gólman Orct zakrytý výhled, a puk si našel cestu do sítě. Odpovědět mohl v početní převaze Horna, ale byl při průniku faulován Graňákem a navíc úspěšně zasáhl Franěk. V následné 70 vteřin trvající výhodě pěti proti třem si hosté vytvořili tlak, ale vyložené šance si nevypracovali. V další přesilovce střílel vysoko Bílek.

Potom uvolnil ve hře pěti proti pěti Vlasák Supa, ale s jeho tečí si Orct poradil. V 15. minutě využili domácí podruhé přesilovku. Při Kucharczykově vyloučení, kdy sudí Homola navíc signalizoval další trest, stihl Orct vyrazit Kadlecovu střelu jen před Vlasáka, jenž střílel do opuštěné branky. V závěru úvodní části měl ještě možnost kapitán Pražanů Beránek.

V úvodu druhé části se Slavia ubránila při Žižkově trestu i díky Fraňkovi, který zlikvidoval pokus Libora Procházky. Po vyloučení Špeldy a Pavlase se Slavii naskytla na 38 vteřin výhoda dvou mužů v poli, ale Orcta domácí nijak výrazně neohrozili. Až ve hře proti čtyřem kladenskou oporu málem překvapila teč brusle spoluhráče Libora Procházky po Hruškově nahození. Vzápětí se Orct vyznamenal proti osamocenému Lukáši Havlovi.

Velkou možnost promarnilo Kladno v 28. minutě. Huml blafákem neuspěl, po něm ani Bílek a do třetice Pavlas přestřelil odkrytou branku. Po polovině utkání tak zvýšil Vlasák, který se zbavil stahovačkou Pavlase a prostřelil Orcta mezi betony. Kladno se dočkalo v 35. minutě, kdy využila početní výhodu Humlova formace. Franěk jen vyrazil ránu Martina Procházky a Bílek pohodlně doklepl.

Slavia si však výhru v závěrečné části pohlídala. Navíc mohl zvýšit Hruška, ale Zeman ho včas obral o kotouč. Největší možnost na zkorigování stavu promarnil v 45. minutě Martin Procházka, který po Bílkově přihrávce trefil zblízka jen Fraňka. Deset minut před koncem definitivně pojistil Slavii tříbodový zisk po úniku dvou na jednoho Bednář, jenž si blafákem vychutnal Orcta. V 56. minutě ještě po Vlasákově asistenci využil potřetí domácí přesilovku Sup, který překvapil kladenského brankáře efektní zadovkou.

Slavia Praha - Rabat Kladno 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. J. Novák (Vlasák), 15. Vlasák (Kadlec, Duda), 31. Vlasák (Graňák), 51. Bednář (Beránek, Tomica), 56. Sup (Vlasák) - 35. Bílek (Martin Procházka, Huml). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:8. Využití: 3:1. Diváci: 4334.
Slavia: Franěk - Kadlec, Drtina, J. Novák, Žižka, Kolařík, Graňák - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Vlasák, Sup - D. Hruška, Dlouhý, L. Havel - Červenka, Vondrka. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.
Kladno: Orct - Pavlas, Evan, L. Procházka, V. Čech, Zeman, Špelda, P. Hořava - Bílek, Huml, Martin Procházka - M. Havel, Kuchler, Tlustý - Horna, Zajíc, Michael Frolík - Kucharczyk, Kazatel, Besser. Trenéři: Müller a Tatíček.