Česko - Norsko 7:0Reprezentace v čele se skvělým Plekancem rozstřílela Nory a ve čtvrtfinále vyzve Švýcary

Jan Škvor (Stockholm)Sport.cz

Naprosto přesvědčivým způsobem zvládla hokejová reprezentace klíčovou bitvu o postup do čtvrtfinále mistrovství světa proti Norsku, které deklasovala 7:0. Ústřední postavou byl útočník Tomáš Plekanec, který při svém premiérovém startu na letošním šampionátu zařídil první tři trefy českého týmu. O semifinále se Hadamczikovi svěřenci utkají ve čtvrtek od 14:45 s dosud neporaženým Švýcarskem, vítězem skupiny A.

Spokojenost. Čeští hokejisté smetli Norsko 7:0 a slavili postup do čtvrtfinále.

„Nejsem žádný zachránce, jeden hráč sám nedokáže strhnout celý tým," bránil se po pondělním tréninku Tomáš Plekanec, že by s ním na ledě měly v klíčovém zápase o postup do čtvrtfinále výkony reprezentace rapidně vzrůst. O den později však dokazoval, že právě on toho schopný rozhodně je. Třicetiletý útočník na sebe strhával pozornost hned od začátku a právě z jeho práce spoluhráči těžili.

Už ve druhé minutě si Plekanec vyjel od zadního mantinelu, aby následně využil svého důrazu na hranici brankoviště Fleischmann a svým prvním gólem na turnaji poslal Čechy do vedení. O necelých šest minut později si oba spolupráci zopakovali a znovu Fleischmann bekhendem zvýšil.

Když pak Plekanec po vyhraném buly našel Tlustého, jenž si stejně jako Fleischmann připsal na letošním MS premiérovou trefu a vyhnal gólmana Haugena z branky, bylo definitivně rozhodnuto. A to běžela teprve dvanáctá minuta... Ještě do první přestávky mohl zvýšit Vrbata, v samostatném úniku ale Haugenova nástupce Voldena nepřekonal.

Do branky se dostal i Francouz

Ve 28. minutě ale kapituloval i Volden, při signalizovaném vyloučení Norů dorazil puk do prázdné klece Hanzal a i on se premiérově zapsal do střelecké listiny. Češi hráli naprosto uvolněně, naopak Norové za jasného stavu prakticky rezignovali. Současně s druhou sirénou navíc přidal už pátý zásah obránce Michálek, jehož nikterak prudké a umístěné nahození od modré Volden nedokázal zkrotit.

Od třetí třetiny se místo Hertla dostal na led i forvard Tenkrát, utkání už se však dohrávalo jen z povinnosti. V 53. minutě zachránila gólmana Ondřeje Pavelce po střele Mathise Olimba pravá tyčka, z protiútoku navíc vstřelil šestý gól Vrbata, po němž za devatenáct vteřin uzavřel na konečných 7:0 Irgl. Po této brance kouč Hadamczik stáhnul ze hry Pavelce a na necelých sedm minut poslal mezi tři tyče Pavla Francouze.

Reprezentace tak razantně zahnala noční můru, že by poprvé v historii zůstala před čtvrtfinálovou bránou a ve čtvrtek si o postup mezi kvarteto nejlepších zahraje s dosud neporaženým Švýcarskem, kterému v základní skupině podlehla 2:5. Podaří se Česku složit reparát?

Mistrovství světa v ledním hokeji:
Skupina A (Stockholm):
ČR - Norsko 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Fleischmann (Plekanec), 8. Fleischmann (Plekanec, Tlustý), 12. Tlustý (Plekanec), 28. Hanzal (Voráček, Hudler), 40. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), 54. Vrbata (Hanzal), 54. Irgl (Novotný, Hubáček). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Morg. Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 2769.
ČR: Pavelec (54. Francouz) - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák - Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl (41. Tenkrát), Hudler - Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.
Norsko: Haugen (13. Volden) - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Forsberg - Röymark, Hansen, Skröder - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, Roest - Martinsen, Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.
Podaří se Česku složit ve čtvrtfinále MS proti Švýcarsku reparát?