Sparta - Servette Ženeva 5:2Sparta se probojovala do play off Ligy mistrů, postupuje také Třinec

Sparta a Třinec se připojily k Litvínovu, Liberci a Vítkovicím a postoupily do play off hokejové Ligy mistrů. Pražský celek postup zachránil domácí výhrou 5:2 nad Servette Ženeva, ale v tabulce skupiny skončil druhý, takže při úterním losu nebude mezi nasazenými. Třinec zvítězil nad Kuopiem 6:0 a postup si zajistil právě na úkor finského celku. Liberec nestačil na švédský celek Skelleftea, který zvítězil 5:2. Bílí tygři ale měli postup jistý.

Hokejisté Sparty se radují z gólu.

Naději na posun na první místo už s jistotou postupu měly Liberec a Vítkovice, ale boj o lepší nasazení pro úterní los a jistotu odvety na domácím ledě v 1. kole oběma nevyšel. Liberec prohrál na ledě švédské Skelleftey 2:5 a Ostravané podlehli v Mannheimu 1:2 po samostatných nájezdech. Pardubice už bez šance na play off prohrály v Davosu 3:5.

Jistý postup z prvního místa má už před nedělním posledním utkáním ve skupiny F s Blues Espoo úřadující mistr extraligy Litvínov. Může tak při losu v Helsinkách, který se koná v úterý v poledne, dostat i někoho ze čtveřice Sparta, Třinec, Liberec, Vítkovice.

Spartě stačil i bod

Důležitosti zápasu by rozhodně slušela větší návštěva než necelé tři tisícovky diváků, ale sparťanští fanoušci se zjevně teprve učí chodit do libeňské O2 areny. Sparta věděla, že ji v přímém souboji o postup stačí získat bod, zatímco švýcarský soupeř potřeboval výhru v základní hrací době.

Vstup do utkání vyšel lépe domácím, hned z první vážnější akce skóroval Réway. Ženevu, která je vítězem posledních dvou ročníků prestižního Spenglerova poháru, takový úvod viditelně zaskočil. Mohlo s ní být ještě hůř, Netík ale zblízka trefil jen tyčku. S chutí hrající pražský celek celou první třetinu těžil z dobrého pohybu a zvýšil náskok, když Přibyl střelou přímo z buly překvapil gólmana Mayera, rodáka z Havířova v brance Servette.

Švýcarský celek dokázal srovnat

Hosté, kteří měli v sestavě čtyři švýcarské reprezentanty z letošního MS, se probrali ve druhé třetině. Uběhlo z ní pouhých 42 sekund, když slavili kontaktní gól. Spartu ani tohle nevarovalo, Ženevu nechávala hrát a ta se ve 33. minutě ve vlastním oslabení po tečované střele dočkala i vyrovnání.

Naštěstí pro domácí dokázal Buchtele hned za 36 vteřin trefou z úhlu vrátit Spartě vedení a pražský tým už myslel pak hlavně na to, jak neinkasovat a příznivé skóre udržet. Hodně tomu pomohl Pöpperle, jenž předvedl přes třicet úspěšných zásahů. Pečeť postupové výhře dal Réway, když osm minut před koncem proměnil trestné střílení. Ženeva přesto zkusila na konci riskantní power play, ale rychle ji vstřelil gól Sabolič.

Výhru Třince režíroval Hrňa

Třinec potřeboval z průběžné poslední příčky na postup všechny tři body a Kuopio deklasoval až překvapivě jasně 6:0. Hattrickem se na demolici Finů podílel Erik Hrňa.

Kýžené vítězství, které Oceláři bezvýhradně potřebovali, nakonec znamenal hned první a kuriózní gól Noska. Třinecký bek odpálil kotouč od vlastní brány směrem na finského gólmana Kilpeläinena, kterému však puk nečekaně přeskočil hokejku a skončil v síti.

Český vicemistr pak zápas ovládl a ve druhé části přidal další góly především z přesilovek. Po parádní zadovce Draveckého skóroval při hře pět na tři do prázdné branky Irgl a zakrátko v klasické přesilovce zavěsil z voleje pod břevno Hrňa. Během necelých čtyř minut Třinec navýšil náskok až na 4:0, když Kilpeläinena nadvakrát překonal Orsava.

Hrňa ještě těsně před koncem druhé části dokonale zkopíroval svůj první zásah a z pravého kruhu v další početní výhodě pět na tři zaznamenal pátý gól. Po chybě Finů ve středním pásmu v závěru završil i hattrick, když po ideálním pasu Hrabala z přečíslení pohodlně zacílil nekrytou část branky.

Liberec měl postup už v kapse

Liberečtí prohráli ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině na ledě švédského celku Skelleftea 2:5. Porážka však nemohla nic změnit na postupu Bílých Tygrů do play off, Skelleftea skupinu vyhrála.

Liberec dal razítko na postup ze skupiny ve čtvrtek doma proti Nitře (2:0) a dnes se Skellefteou už se hrálo jen o to, který z postupujících celků skupinu vyhraje.

Na začátku přežili Severočeši bez úhony Lašákovo zaváhání, ale tečující Ericsson už poslal švédský tým v přesilovce do vedení. Zanedlouho však rovněž v početní výhodě vyrovnal Řepík. Vedení vrátil domácím při hře čtyři na čtyři Norman a odstartoval tak klíčovou pasáž, jež duel rozhodla.

V 27. minutě se Liberci podařilo dostat kotouč do branky, Vampola ho tam však podle sudích poslal v rozporu s pravidly a gól nebyl uznán. V 29. minutě navíc zvýšil Martin Lundberg na 3:1 a jen 53 vteřin nato se mezi střelce zapsal i Ohlsson.

Třetí třetinu načal gólem Lindholm, v přesilovce pak už jen zkorigoval svým druhým dnešním zásahem do černého Řepík.

Z duelu mezi Mannheimem a Vítkovicemi mohl slavit prvenství ve skupině I vítěz. Německý mistr měl v úvodní třetině více šancí a v 15. minutě překonal gólmana Dolejše Riefers. Ostravané dokázali odpovědět ve 43. minutě po Kolouchově dorážce. V 52. minutě pomohla hostům tyč po střele Raedekeho, ale po nájezdech se radoval Mannheim. Rozhodl Hospelt.

Pardubice sice v Davosu dokázaly díky gólům Rolinka, Adama Havlíka a Poulíčka smazat ztrátu 0:3, ale sbírku jediného bodu nerozšířily. V čase 59:32 rozhodl Simion a v power play ještě skóroval Corvi.

Hokejová Liga mistrů
Skupina M
Sparta Praha - Servette Ženeva 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Branky: 4. a 52. z trest. střílení Réway, 16. Přibyl, 34. Buchtele, 58. Sabolič - 21. Jacquemet, 33. Kast, hlavní rozhodčí Holm (Švéd.) a Fraňo (ČR), vyloučení 4:3 navíc Dragoun (Sparta) 10 min, bez využití, v oslabení 0:1, 2992 diváků.
Konečná tabulka:
1. Storhamar430/0112:59
2. Sparta420/1112:107
3. Ženeva401/037:162
Skupina D:
Skelleftea AIK - Bílí Tygři Liberec 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Ericsson (Zackrisson, M. Pettersson), 25. Norman (Burström, Lindgren), 29. M. Lundberg (Holmström), 30. Ohlsson (Norman, A. Lundberg), 42. Lindholm (Broadhurst) - 15. Řepík (Vampola), 51. Řepík (Ševc, Birner). Rozhodčí: Lindqvist (Fin.), Björk - Sandström, Yletyienen (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Diváci: 3278.
1.Skelleftea4310016:611
2.Liberec4200213:96
3.Nitra400134:181
Skupina L:
HC Oceláři Třinec - KalPa Kuopio 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Nosek, 25. Irgl (Dravecký, Klepiš), 27. Hrňa (M. Doudera, Kreps), 29. Orsava (Linhart, Hrňa), 40. Hrňa (Irgl, Klepiš), 48. Hrňa (Hrabal). Rozhodčí: Konc (SR), Hradil - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 6:8, navíc Foltýn 5 min. a do konce utkání - Nikko 10 min., Bengtsson 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 2092.
1.Stavanger4201111:77
2.Oceláři Třinec4111114:116
3.KalPa Kuopio411026:135
Skupina E:
HC Davos - HC Dynamo Pardubice 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Axelsson (Schneeberger), 7. Brejčák (Axelsson, Simion), 30. Jörg (Simion), 60. Simion (Jörg), 60. Corvi (Heldner) - 31. Rolinek, 39. A. Havlík (Kolář), 59. Poulíček. Rozhodčí: Sjöberg, Vinnerborg (oba Švéd.) - Tscherrig, Küng (oba Švýc.). Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4079.
1.Davos4301012:610
2.Färjestad412018:97
3.Dynamo Pardubice4001310:151
Skupina I:
Adler Mannheim - HC Vítkovice Steel 2:1 po SN (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Riefers (Fischer, Buchwieser), rozhodující sam. nájezd Hospelt - 43. Kolouch (Pastor). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Krawinkel - Kowert, Schelewski (všichni Něm.). Vyloučení: 5:8, navíc Tardif, Hecht - Štich všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 9744.