Loprais s Kolomým zahájili Rallye Dakar třetím místem

Villa Carlos Paz

V Argentině v neděli odstartoval sedmý ročník jihoamerické Rallye Dakar a čeští zástupci o sobě dali vědět hned v úvodní etapě. Pilot kamiónu Aleš Loprais, jedoucí letos netypicky se značkou MAN, po 175 soutěžních kilometrech z Buenos Aires do Villa Carlos Paz dojel do cíle na třetím místě, stejně jako jeho krajan Martin Kolomý na tatře. Nejzkušenější z českých motocyklistů na Dakaru David Pabiška zahájil slavnou soutěž třicátým místem.

Aleš Loprais jede letošní ročník jihoamerického Dakaru s kamiónem MAN.

Loprais s Kolomým ztratili shodně 47 sekund na nejrychlejšího Nizozemce Hanse Staceyho na voze Iveco. Druhý skončil s odstupem 35 sekund vítězův krajan Marcel van Vliet s manem.

"Začal jsem našemu kamionu říkat 'Super Man'. Etapy jako je tahle, které připomínají WRC, jsou pro náš vůz skvělé, protože je velmi stabilní. Dá se říct, že jsme odstartovali podle očekávání," uvedl Loprais, jenž letos jede s manem kvůli tomu, že jeho speciál Tatra nepustili pořadatelé na trať.

Úvodní etapa se nevydařila tradičně silným ruským kamazům. Jejich nejlepší posádka pilotovaná Ajratem Mardějevem dojela šestá 1:43 minuty za Staceym, obhájce loňského vítězství Andrej Karginov byl až jedenáctý s odstupem 3:16.

Patnáctou pozici obsadil dakarský debutant Martin Macík mladší s liazem, jednadvacátý skončil Tomáš Vrátný na tatře.

Třicátým místem zahájil rallye David Pabiška. Rychlostní zkoušku zvládl o sedm minut a 39 sekund pomaleji než premiérový vítěz Sam Sunderland z Británie. Do cíle úvodní etapy, která i se spojovacími úseky měří celkem 838 km, dorazili i ostatní čeští motocyklisté Ondřej Klymčiw (39.), Jan Veselý (72.), Zdeněk Gottvald (82.) a Milan Engel (88.).

Obhájce Roma v problémech

Prvním lídrem mezi automobilovými jezdci je Katařan Násir Attíja v mini, vítěz závodu z roku 2011. Obrovské problémy naproti tomu postihly hned po několika kilometrech obhájce prvenství Naniho Romu. Španělský pilot musel záhy zastavit kvůli mechanickému problému a do cíle se dostal pouze s pomocí asistenčního kamiónu s obrovskou ztrátou šesti a půl hodiny.

Trasa slavné rallye zavede posádky během dvou týdnů z Argentiny do Chile a Bolívie, cíl je naplánován na 17. ledna znovu do argentinské metropole Buenos Aires.

Rallye Dakar - 1. etapa: Buenos Aires - Villa Carlos Paz (Arg.):